Data publikacji: 20.09.2011

Jak UE walczy z bezdomnością? PE chce bardziej zdecydowanych działań

Bezdomność to poważny problem, a kryzys jeszcze bardziej go zaostrza. Eurodeputowani domagają się w przyjętej w środę rezolucji więcej działań na poziomie europejskim.


"Bezdomność to najgorsza forma wykluczenia społecznego" - podkreślała jedna z autorek rezolucji, francuska deputowana Pervenche Berès (Socjaliści i Demokraci). "Najwyższy czas by rządy wywiązały się ze swoich obowiązków. Naszym zadaniem jest przecież obrona najsłabszych" - mówiła inna francuska deputowana Karima Delli (Zieloni).
 
Deputowani nie po raz pierwszy zajmują się problematyką bezdomności. W grudniu ubiegłego roku deputowani przyjęli oświadczenie pisemne w tej sprawie wzywające Komisję Europejską do nasilenia działań na poziomie europejskim. Po prawie roku Komisja Zatrudnienia PE chciała sprawdzić, co udało się zrobić. W jej imieniu Berès i Delli zadały pytania komisarzowi Andorowi Laszlo podczas ostatniej sesji plenarnej. Posłowie przyjęli też rezolucję, w której mobilizują UE i rządy do działania.
 
Bezdomność w UE
          Do najbardziej zagrożonych grup należą młodzi ludzie, imigranci, kobiety, osoby żyjące poniżej minimum socjalnego.
          Za bezdomnych uważa się nie tylko osoby mieszkające na przysłowiowej "ulicy", ale także tych, którzy mieszkają w namiotach, samochodach, schroniskach czy hostelach.
          Bezdomność w ostatnich latach jest też coraz częściej powiązana ze spekulacją na rynku nieruchomości. Osoby nie mogące spłacić kredytów tracą mieszkania.
 
Komisja Europejska podkreśla, że sama nie wiele może zrobić - większość odpowiedzialności za walkę z bezdomnością leży w rękach państw członkowskich. Unia może jednak je wspomagać.
 
Posłowie chcieli wiedzieć co Komisji Europejskiej udało się zrobić w walce z bezdomnością, zwłaszcza jeśli chodzi o punkty wyszczególnione w oświadczeniu pisemnym. Pierwszy dotyczył ograniczenia bezdomności ulicznej do 2015 r. Komisarz Laszlo zaznaczał, że do walki z tym problemem używane są unijne fundusze, m.in. Europejski Fundusz Społeczny. Jest on m.in. przeznaczony na programy ułatwiające bezdomnym powrót na rynek pracy. Komisja pracuje też nad nowym budżetem, który także będzie uwzględniał tę strategię.
 
Deputowani chcieli też szybkiego przyjęcia unijnej strategii o przeciwdziałaniu bezdomności. Jak tłumaczy KE jest ona częścią strategii Europa 2020 - nazywanej strategią wzrostu przeciwko biedzie i wykluczeniu społecznemu. Komisja podkreśla jednak, że państwa także powinny opracowywać swoje strategie i że Bruksela może im w tym pomagać.
 
Dużym problemem jest też brak pełnych statystyk na temat bezdomności. Dlatego PE chce by były one lepiej gromadzone. Laszlo mówił, że Komisja aktywnie działa na tym polu, np. w ostatnim okresie zamówiła nowe badania na ten temat. KE opracowuje też wskaźniki bezdomności, które pomogą oszacować problem.
 
PE chce też większej pomocy dla bezdomnych w szukaniu trwałego miejsca zamieszkania. KE uważa, że to też w dużej mierze odpowiedzialność państw UE. Mogą one jednak wykorzystywać fundusze unijne (m.in. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) do zapewniania lokali socjalnych.
 
Źródło PE

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.