Data publikacji: 01.02.2011

Jak ułatwić działanie europejskim partiom politycznym

Jak sprawdzają się przepisy o europejskich partiach politycznych i czy trzeba w nich cos zmienić - na ten temat dyskutowali eurodeputowani z Komisji Spraw Konstytucyjnych PE z przedstawicielami Europejskiej Partii Ludowej i ekspertami.


Zastanawiali się nad przyszłością finansowania partii, zasadach członkostwa czy statusem partyjnych pracowników.
 
Dziś partia musi spełnić kilka zasad by być uznaną za europejską partie polityczną. Jeśli dodatkowo spełni wymagania dotyczące finansowania to może dostać wsparcie z unijnego budżetu (na ten cel rocznie przeznacza się 8,4 mln euro rocznie).
 
W tej chwili 10 ugrupowań ma status europejskich partii politycznych, to m.in. Europejska Partia Ludowa, Partia Europejskich Socjalistów, Partia Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów, Europejska Partia Zielonych czy Zrzeszenie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
 
Na wysłuchaniu publicznym w Komisji Spraw Konstytucyjnych PE zastanawiano się jak te przepisy się dziś sprawdzają i czy trzeba w nich coś usprawnić. "Stworzenie takiego bezpiecznego i przejrzystego środowiska dla funkcjonowania i finansowania europejskich partii politycznych to prawdziwie demokratyczne zadanie" - argumentowała grecka deputowana Marietta Giannakou (Europejska Partia Ludowa), która z ramienia PE zajmuje się tą tematyką. "Potrzebujemy takiej europejskiej przestrzeni, takich partii politycznych, które przybliżają obywateli do Unii i pomagają im w codziennym życiu" - dodała. 
 
Kilka zasad
·         Europejska partia polityczna musi mieć osobowość prawną w tym kraju UE, w którym jest jej siedziba.
·         Jej członkowie muszą pochodzić z co najmniej jednej czwartej wszystkich państw Unii. Mogą to być zarówno europosłowie, jak i deputowani do parlamentów krajowych i regionalnych.
·         Poprzedni warunek można zastąpić dobrym wynikiem wyborczym - wystarczy, że partia dostanie co najmniej trzy procent poparcia w co najmniej jednej czwartej krajów Unii w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
·         Partia musi przestrzegać zasady UE. A także startować w wyborach europejskich (lub wyrazić taką wolę).
 
Giannakou zwróciła uwagę, że przepisy o statusie europejskich partii politycznych są pierwszym krokiem do budowy ponadnarodowego systemu partyjnego. "A to droga do większego udziału obywateli w wyborach, większej frekwencji, większej demokracji i pełniejszej Europy" - podkreślała grecka eurodeputowana.
 
Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Wilfried Martens zaznaczał, że potrzebne są przepisy określające status polityczny i podatkowy europejskich partii. Sekretarz generalny Partii Europejskich Socjalistów Philip Cordery zwrócił jednak uwagę, że już obowiązujące przepisy pozwalają partiom na całkiem dużą działalność. "Statut powinien pozwolić na prowadzenie europejskich kampanii, proponowanie kandydatów do Komisji Europejskiej czy prowadzenie kampanii podczas wyborów krajowych czy referendów" - zastrzegł. Przedstawiciele innych ugrupowań zwracali uwagę na to, że wiele przepisów dotyczących funkcjonowania partii nie jest jasnych i precyzyjnych, co szczególnie utrudnia rozpoczęcie działalności nowotworzącym się ugrupowaniom.
 
Innym kontrowersyjnym tematem jest finansowanie partii. Niektórzy z uczestników podkreślali, że obecne przepisy o finansowaniu ograniczają możliwości działania organizacji i sprawiają, że partie krajowe mają większą swobodę w prowadzeniu kampanii.
 
Europosłowie zastanawiali się też jakie wyzwania polityczne stoją przed europejskimi partiami politycznymi. Wielu zgodziło się, że trzeba zachęcić mieszkańców UE do większej aktywności politycznej. Na przykład Partia Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów zapowiada kampanię, w której będzie namawiać do członkostwa w organizacji.
 
Źródło: PE

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.