Data publikacji: 05.09.2014

Jak zapanować nad Ebolą?

UE ma moralny obowiązek pomocy krajom ogarniętym epidemią wirusa gorączki krwotocznej – mówił komisarz ds. zdrowia Tonio Borg, podczas środowego spotkania z członkami parlamentarnej komisji ds. zdrowia publicznego (ENVI).


“Im więcej zrobimy, by ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, tym większe mamy szanse uniknięcia zachorowań w Europie” – podkreślał Borg. Deputowani przyznali, że Europa mogłaby zrobić więcej, problemem jednak są poważne ograniczenia finansowe.

“Ryzyko wybuchu epidemii w Europie jest niskie” – przyznał komisarz Tonio Borg, głównie z powodu typu infekcji, wyższych standardów higieny oraz gotowości krajów członkowskich do powstrzymania rozprzestrzeniania się ewentualnej epidemii. "UE jest przygotowana, musi jednak pozostawać czujna" – podkreślał.

Ograniczone możliwości

Pomoc krajom dotkniętym przez epidemię jest konieczna. „W innym przypadku ryzykujemy humanitarną katastrofę na masową skalę” – przyznawał Peter Liese (Europejska Partia Ludowa, EPP).

"Europa musi pomóc, ale by móc to zrobić, potrzeba funduszy” – dodawał Matthias Groote (Socjaldemokraci, S&D), przypominając, że budżet już teraz jest naciągnięty do granic możliwości i znalezienie dodatkowych środków będzie poważnym wyzwaniem.

Komisarz ds. zdrowia publicznego odparł, że Komisja planuje przesunięcie znacznej części środków na pomoc humanitarną z funduszy przeznaczonych na wspieranie rozwoju państw trzecich. Od marca 2014 r., Unia Europejska przyznała 11,9 miliona euro na pomoc humanitarną dla krajów ogarniętych epidemią. W walce z wirusem biorą udział również europejscy specjaliści i unijny sprzęt.

Finansowanie badań nad wirusem

Niektórzy posłowie podkreślili wagę prowadzenia szeroko zakrojonych badań nad wirusem Eboli i ich odpowiedniego finansowania. Catherine Bearder (Liberałowie i Demokraci, ALDE) przypomniała, że postępy Uniwersytetu Oxfordzkiego nad stworzeniem szczepionki (która jest obecnie w fazie testów) były możliwe tylko dzięki dotacji przekazanej przez Unię Europejską.

Uziemienie samolotów

Tonio Borg przyznał, że paradoksalnie, zakaz lotów w zakażone rejony może pogorszyć sytuację, ze względu na problemy z dostarczaniem pomocy humanitarnej i wyszkolonego personelu medycznego. “Musimy izolować wirusa, a nie państwa w potrzebie!” – apelował.

Tegoroczna, zachodnioafrykańska epidemia Eboli jest najpoważniejszą w historii – objęła największy dotąd teren oraz pochłonęła rekordową liczbę ofiar (do 26 sierpnia zanotowano 3000 przypadków zachorowań i 1552 zgony).

Źródło: http://www.europarl.europa.eu/news/pl/news-room/content/20140904STO58613/html/Jak-zapanowa%C4%87-nad-Ebol%C4%85-Dyskusja-z-Tonio-Borgiem

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.