Data publikacji: 12.12.2014

Julmarknad, czyli jarmark bożonarodzeniowy w Szwecji

Chcesz kupić czy sprzedać? Obydwie opcje są dostępne, ponieważ na jarmarku bożonarodzeniowym sprzedawcami są nie tylko przedsiębiorcy, ale przede wszystkim osoby prywatne.


Tradycje i obyczaje

Julmarknad w Szwecji to bardzo popularne słowo, które nabiera największego znaczenia w okresie przedświątecznym. Tuż przed adwentem, czasami nawet aż do Wigilii na terenie całego kraju organizowane są targi, których tematyką są Święta Bożego Narodzenia.

To trwająca od wieków tradycja, która jest nieodzownym elementem obyczajów świątecznych, co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, chętnie uczestniczących w tych wydarzeniach.

Jarmarki odbywają się najczęściej w centrum miasta, na jego placu głównym bądź rynku.

Atmosfera na jarmarkach jest bardzo świąteczna, a w powietrzu unosi się prawdziwy duch bożonarodzeniowy. Asortyment jarmarków to przede wszystkim, typowo szwedzkie ozdoby i kartki świąteczne, tradycyjne potrawy (julkorvar – paróweczki) oraz napoje (glögg – wino grzane), w powietrzu czuć woń szafranu i cynamonu, a w tle rozbrzmiewają świąteczne melodie.

Jarmarki to nie tylko kupowanie bibelotów i spożywanie posiłków, ale również inne ciekawe atrakcje. Ze względu na różnorodność planu wydarzeń poszczególnych jarmarków, każdy z nich ma swoje tradycje i obyczaje lokalne.

Na północy kraju organizowane są przejażdżki konne, kuligi saniami św. Mikołaja, skuterami śnieżnymi a także odwiedziny w domku św. Mikołaja, gdzie można zostawić swoją listę prezentów oraz ustawić się wśród innych w kolejce oczekujących, a przy okazji pogłaskać mikołajowe renifery.

Popularne jarmarki bożonarodzeniowe

Największy jarmark ma miejsce w stolicy Szwecji – Sztokholmie, tzw. Stortorgets julmarkad.

To najpopularniejszy jarmark w tym kraju, który usytuowany jest w centralnej części miasta pomiędzy Zamkiem Królewskim a Muzeum Nobla.

Znajduje się tutaj wiele różnorodnych straganów m.in. rzemieślniczych zaopatrzonych w unikalne rękodzieła w postaci szkła, ceramiki i biżuterii, co jest atrybutem tego miejsca. Produkty sprzedają się świetnie ze względu na ich niższą cenę, a o wynajem straganu dla sprzedających, którzy przybywają z całego kraju jest bardzo trudno.

Ponieważ okres Świąt Bożego Narodzenia jest nie tylko ważny dla dorosłych, ale największa frajdę sprawia wszystkim dzieciom, dlatego też najwięcej atrakcji jest organizowanych z myślą o najmłodszych jego uczestnikach. Są to robótki ręczne pod okiem profesjonalnych rzemieślników, przejazdy konne, kuligi i wiele innych.

Każdego roku strojona jest choinka, usytuowana na środku rynku, dookoła której odbywają się tańce przy muzyce o tematyce świątecznej dla wszystkich.

Stortogets julmarknad został uznany za jeden z najlepszych i najpopularniejszych jarmarków wśród innych krajów europejskich.

Ogromną popularnością cieszy się również jarmark znajdujący się na terenie skansenu w Sztokholmie, to tzw. Skansens julmarknad.

Istniejący od 1903 roku, dziś obchodzi 111 urodziny. Wśród klasycznych produktów świątecznych takich jak tradycyjne potrawy, świeczki, tkaniny, wieńce i zwierzęta wykonane ze słomy, w sprzedaży również dostępne są karty świąteczne wykonane starodawnymi metodami, drewniane rękodzieła, a także wyroby z łosiej skóry oraz jedwabiu.

Od powstania pierwszego jarmarku, 111 lat temu, przetrwała jedna z najstarszych tradycji, której głównym bohaterem jest wędrujący po jarmarku Żyd prowadzący kozę, który wita się i rozmawia ze wszystkimi obecnymi w skansenie.

Najbardziej ekscytującą atrakcją dla dzieci jest wesołe miasteczko oraz zwiedzanie tamtejszego zoo, w którym żyją zwierzęta występujące w Skandynawii.

Wokół skansenu rozbrzmiewają świąteczne melodie, wyśpiewywane przez tamtejszy chór, wprowadzające wszystkich w prawdziwa atmosferę Bożego Narodzenia.

Poza tym organizowane jest tam także zakończenie adwentu, podczas którego można skosztować watę cukrową, prażone migdały, a także ogrzać się przy płonącym ognisku.

Podobne jarmarki bożonarodzeniowe organizowane są również w innych krajach europejskich, tj. Dania, Łotwa, Estonia, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Czechy i Austria.

Źródło: http://www.twojaeuropa.pl/4811/julmarknad-czyli-jarmark-bozonarodzeniowy-w-szwecji  

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.