Data publikacji: 21.01.2010

Kandydatury do Europejskiej Nagrody Mlodzieży im.Karola Wielkiego

Informuję, że termin nadsyłania kandydatur do Europejskiej Nagrody Młodzieży im. Karola Wielkiego został przedłużony do 14 lutego 2010 roku.  Do tej pory napłynęło 37 zgłoszeń z 14 państw i organizatorzy chcieliby dać szansę udziału w konkursie większej liczbie uczestników.


Nagrodę, przyznawaną co roku przez Parlament Europejski i Fundację Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego w Akwizgranie, stworzono z myślą o ludziach w wieku od 16 do 30 lat, którzy realizują projekty ułatwiające porozumienie i współpracę między obywatelami krajów europejskich oraz budujące poczucie europejskiej tożsamości.

Pierwszy etap konkursu polega na wyborze najlepszego projektu w każdym z 27 państw członkowskich przez krajowe jury, składajace się z co najmniej dwóch posłów do Parlamentu Europejskiego oraz przedstawiciela organizacji młodzieżowych. W drugim etapie europejskie jury, złożone z trzech posłów i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego oraz czterech przedstawicieli Fundacji Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego, wyłoni zwycięzcę konkursu spośród 27 projektów zgłoszonych przez jury krajowe.

Projekty będą oceniane na podstawie następujących kryteriów:

spełnienie celów konkursu: promowanie porozumienia na poziomie europejskim i międzynarodowym; budzenie wspólnego poczucia tożsamości europejskiej oraz przedstawianie praktycznych przykładów tworzenia przez Europejczyków jednej społeczności;
pierwszeństwo przyznawane jest projektom opracowanym wspólnie przez młodych ludzi reprezentujących kilka państw członkowskich;
szczególną uwagę zwraca się na projekty realizowane na zasadzie wolontariatu.

Przedstawiciele wybranych 27 projektów krajowych zostaną zaproszeni na uroczystość wręczenia nagród, która odbędzie się w Akwizgranie 11 maja 2010 r. Nagrody dla trzech najlepszych projektów zostaną wręczone przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Dla najlepszego projektu przeznaczono 5000 euro, dla drugiego miejsca - 3000 euro, dla trzeciego - 2000 euro. Trzej laureaci otrzymają zaproszenie do zwiedzenia siedziby Parlamentu Europejskiego (w Brukseli lub Strasburgu).

W konkursie mogą brać udział osoby lub grupy realizujące np. programy wymiany młodzieży, projekty internetowe w skali europejskiej czy imprezy przeznaczone dla młodzieży. Oceniane będą tylko projekty już wdrażane.

Regulamin i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie internetowej konkursu
www.charlemagneyouthprize.eu/ lub za pośrednictwem stron PE www.europarl.europa.eu i Biura Informacyjnego PE w Polsce www.europarl.pl

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.