Data publikacji: 03.11.2022

KE inwestuje 3 mld euro w innowacyjne projekty w dziedzinie czystych technologii,

aby zrealizować założenia planu REPowerEU i przyspieszyć osiągnięcie niezależności energetycznej Europy od rosyjskich paliw kopalnych


Komisja Europejska ogłasza dziś trzecie zaproszenie do składania wniosków dotyczących wielkoskalowych projektów w ramach unijnego funduszu innowacyjnego. Poprzez podwojenie budżetu do 3 mld euro dzięki zwiększonym dochodom ze sprzedaży na aukcji uprawnień do emisji w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS) ogłoszone w 2022 r. zaproszenie do składania wniosków dotyczących wielkoskalowych projektów pobudzi wdrażanie rozwiązań przemysłowych w celu dekarbonizacji Europy. Uwzględniając w szczególności priorytety planu REPowerEU, zaproszenie zapewni dodatkowe wsparcie, aby położyć kres zależności UE od rosyjskich paliw kopalnych.

W ramach zaproszenia finansowane będą projekty w następujących obszarach:

- ogólna dekarbonizacja (budżet: 1 mld euro): innowacyjne projekty w dziedzinie energii odnawialnej, energochłonnych sektorów przemysłu, magazynowania energii lub wychwytywania, składowania i utylizacji dwutlenku węgla, a także w dziedzinie produktów zastępujących produkty wysokoemisyjne (w szczególności niskoemisyjne paliwa transportowe, w tym w transporcie morskim i lotniczym)
- innowacyjna elektryfikacja w przemyśle i wodór (budżet: 1 mld euro): innowacyjne projekty w zakresie metod elektryfikacji w celu zastąpienia wykorzystywania paliw kopalnych w przemyśle, a także w zakresie produkcji wodoru odnawialnego lub wykorzystania wodoru w przemyśle
- produkcja czystych technologii (budżet: 0,7 mld euro): innowacyjne projekty w zakresie produkcji komponentów, a także sprzętu końcowego do elektrolizerów i ogniw paliwowych oraz na potrzeby energii odnawialnej, magazynowania energii i pomp ciepła
- projekty pilotażowe średniej wielkości (budżet: 0,3 mld euro): wysoce innowacyjne projekty w zakresie przełomowych lub radykalnych technologii pozwalających na głęboką dekarbonizację we wszystkich kwalifikujących się sektorach objętych funduszem. Projekty powinny umożliwiać wypróbowanie danej innowacji w środowisku operacyjnym, ale nie oczekuje się demonstracji na dużą skalę ani produkcji komercyjnej.

Projekty zostaną ocenione przez niezależnych oceniających pod kątem stopnia innowacji, potencjału w zakresie unikania emisji gazów cieplarnianych, dojrzałości operacyjnej, finansowej i technicznej, zwiększenia potencjału i oszczędności kosztowej. Zaproszenie jest otwarte dla projektów zlokalizowanych w państwach członkowskich UE, Islandii i Norwegii, a wnioski w ramach zaproszenia można składać do 16 marca 2023 r.

W przypadku obiecujących projektów, które jednak nie są wystarczająco dojrzałe, aby uzyskać dotację, będzie można skorzystać z pomocy Europejskiego Banku Inwestycyjnego w zakresie opracowywania projektów.

Kolejne działania

Projekty można zgłaszać za pośrednictwem unijnego portalu poświęconego finansowaniu i przetargom, gdzie można znaleźć informacje na temat ogólnej procedury. Wnioskodawcy zostaną poinformowani o wynikach oceny w drugim kwartale 2023 r. Przyznanie dotacji i podpisanie projektów nastąpi w czwartym kwartale 2023 r.

W dniach 29 i 30 listopada 2022 r. zorganizowane zostanie webinarium na temat wniosków wyciągniętych z poprzedniego zaproszenia do składania wniosków oraz Dzień informacyjny, aby umożliwić potencjalnym wnioskodawcom uzyskanie informacji i zadawanie pytań na temat nowego zaproszenia.

Kontekst

Fundusz innowacyjny jest jednym z największych na świecie programów finansowania demonstracji i komercjalizacji innowacyjnych technologii niskoemisyjnych. W ramach funduszu, finansowanego z dochodów ze sprzedaży na aukcji uprawnień z unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), zrealizowano już dwa duże zaproszenia do składania wniosków, przyznając dotacje w wysokości odpowiednio 1,1 mld euro oraz 1,8 mld euro na 7 i 17 projektów (zob. tablica wskaźników portfela projektów w ramach funduszu innowacyjnego).

Zgodnie z obecnymi szacunkami do 2030 r. dochody z funduszu wyniosą około 38 mld euro. Celem funduszu innowacyjnego jest stworzenie odpowiednich zachęt finansowych dla przedsiębiorstw i organów publicznych do inwestowania w nową generację technologii niskoemisyjnych i zapewnienie przedsiębiorstwom z UE przewagi pioniera, aby mogły się stać światowymi liderami w dziedzinie technologii. Jak zaproponowano w ramach pakietu Gotowi na 55, który jest obecnie negocjowany przez współprawodawców, fundusz zostałby znacznie zwiększony w celu skierowania jeszcze większych inwestycji na przełomowe technologie ekologiczne.

Fundusz innowacyjny jest wdrażany przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA), natomiast Europejski Bank Inwestycyjny zapewnia pomoc w opracowywaniu obiecujących projektów, które nie są dostatecznie dojrzałe.

Więcej informacji

Pytania i odpowiedzi

Fundusz innowacyjny

Portal poświęcony finansowaniu i przetargom

Dzień informacyjny na temat nowego zaproszenia do składania wniosków dotyczących wielkoskalowych projektów

Tablica wskaźników portfela projektów w ramach funduszu innowacyjnego


Dziś bardziej niż kiedykolwiek musimy pobudzać innowacje i zwiększać skalę rozwiązań technologicznych, które zaradzą kryzysowi klimatycznemu i zapewnią Europie suwerenność energetyczną. Im szybciej to uczynimy, tym szybciej uodpornimy się na szantaże energetyczne ze strony Rosji. Nowe zaproszenie do składania wniosków, którego budżet wynosi 3 mld euro, umożliwi wsparcie jeszcze większej liczby projektów w dziedzinie czystych technologii, przyspieszając proces zastępowania paliw kopalnych w sektorach, w których trudno jest obniżyć emisyjność, oraz zwiększając tempo wprowadzania wodoru odnawialnego na rynek UE.

Wiceprzewodniczący wykonawczy Frans Timmermans - 03/11/2022

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.