Data publikacji: 23.06.2014

KE prezentuje nową generację instrumentów finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw

23 czerwca Komisja Europejska organizuje w Warszawie konferencję poświęconą nowej generacji unijnych instrumentów finansowych, które będą służyć wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw w latach 2014 - 2020.


Celem konferencji jest przygotowanie gruntu pod wdrożenie w Polsce unijnych instrumentów finansowych, w tym instrumentów udostępnianych w ramach programu na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz MŚP (COSME), będącego główną inicjatywą  Komisji na rzecz małych i średnich firm.

Małe i średnie przedsiębiorstwa są głównym motorem europejskiej gospodarki, ponieważ to głównie one generują wzrost gospodarczy i tworzą miejsca pracy. Nowy program będzie świeżym impulsem dla gospodarki, ponieważ dzięki niemu MŚP uzyskają łatwiejszy dostęp do kredytów, lepszy dostęp do rynków w Europie i poza jej granicami, oraz bardziej sprzyjające otoczenie biznesowe.

W latach 2014 – 2020 program COSME pomoże zapełnić rynkową lukę w dostępności finansowania dla MŚP. Oczekuje się, że za jego pośrednictwem małe i średnie firmy uzyskają łącznie od 14 do 21 mld euro w formie pożyczek i inwestycji, a w ciągu całego okresu funkcjonowania programu skorzysta z niego od 220 000 do 330 000 małych i średnich firm w całej UE.

Podczas konferencji omówione zostaną unijne instrumenty finansowe wprowadzane właśnie w ramach programu COSME oraz programu Horyzont 2020. Wyjaśnione zostaną mechanizmy funkcjonowania tych instrumentów, a instytucje finansowe działające w Polsce będą zachęcane do wystąpienia w roli pośredników w przyznawaniu finansowania w ramach unijnych programów. Skuteczne partnerstwo między instytucjami UE a podmiotami rynkowymi pragnącymi zapewnić małym i średnim firmom ułatwiony dostęp do finansowania jest bowiem niezbędnym warunkiem pomyślnego wdrożenia unijnych programów.

Więcej o programie COSME

Program na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz MŚP (COSME) jest następcą programu CIP.

COSME służy przede wszystkim ułatwieniu małym i średnim przedsiębiorstwom dostępu do finansowania, wspieraniu ich ekspansji zagranicznej i uławianiu im dostępu do rynku (zob. MEMO/13/1035).

60 proc. szacunkowego budżetu programu COSME, wynoszącego 2,3 mld euro, zostanie przeznaczone na instrumenty finansowe, udzielanie gwarancji oraz na inwestycje venture capital, a także na stymulowanie przepływu kredytów i inwestycji do sektora MŚP.

Jakie działania będą wspierane w ramach programu COSME?

W programie COSME przewidziane są następujące formy wsparcia:

  • gwarancje pożyczkowe dla MŚP mających trudności z uzyskaniem pożyczek z systemu bankowego;
  • kapitał dla funduszy kapitału wysokiego ryzyka, które inwestują w MŚP znajdujące się w fazie ekspansji i wzrostu;
  • bezpłatne informacje praktyczne i bezpośrednie usługi dla firm poszukujących partnerów, funduszy, informacji o nowych rynkach, programach unijnych lub obowiązującym prawie;
  • działania służące nawiązywaniu kontaktów i wymianie informacji, skierowane do decydentów politycznych, których celem będzie ograniczenie obciążeń administracyjnych, z jakim borykają się MŚP, oraz poprawa ogólnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej;
  • określenie benchmarków i stworzenie opracowań w celu podniesienia poziomu wiedzy nt. poszczególnych sektorów przemysłu w Europie i na świecie oraz polityk dotyczących MŚP w Europie, a także śledzenia zmian zachodzących w tych obszarach.

Więcej o unijnych instrumentach finansowych

UE opracowała szeroki wachlarz unijnych instrumentów finansowych, których celem jest przyciąganie inwestycji do sektora MŚP za pośrednictwem gwarancji pożyczkowych, inwestycji kapitałowych i innych mechanizmów obarczonych ryzykiem, a także wspieranie małych i średnich firm z potencjałem w sytuacji, gdy mają one trudności z uzyskaniem finansowania jako przedsiębiorstwa, których działalność jest postrzegana jako ryzykowna, albo ze względu na brak wystarczającego zabezpieczenia.

Unijna pomoc jest przekazywana za pośrednictwem wybranych pośredników finansowych, takich jak banki, firmy leasingowe, towarzystwa gwarancji wzajemnych czy fundusze venture capital, które zaakceptowały warunki dotyczące ułatwienia dostępu do finansowania dla małych i średnich firm (zob. MEMO/13/909).

Instrumenty finansowe w ramach programu COSME będą w dużej mierze kontynuacją udanych inicjatyw z programu CIP, przy czym oczekuje się, że będą jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby MŚP, jako że będą skierowane do najbardziej wrażliwych kategorii małego biznesu, którego potrzeby nie są obecnie zaspokojone przez rynek.

Aby uwzględnić w swoim działaniu całą różnorodność unijnego rynku finansowania małych i średnich przedsiębiorstw, program COSME stanowi jedynie ogólne ramy, umożliwiając pośrednikom finansowym tworzenie indywidualnych produktów najlepiej dostosowanych do potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw na danym rynku.

Instrumenty finansowe COSME będą funkcjonowały w powiązaniu z programem Horyzont  2020 na rzecz badań i innowacji.

Wyniki działania unijnych instrumentów finansowych dla MŚP

Instrumenty finansowe Komisji Europejskiej już okazały się sukcesem. Za pośrednictwem jednego z głównych programów realizujących te instrumenty, czyli programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP, realizowanego w latach 2007-13 i zarządzanego w imieniu Komisji przez Europejski Fundusz Inwestycyjny) przyznano pożyczki warte łącznie ponad 16 mld euro oraz dokonano inwestycji typu venture capital wartych 2 mld euro, z których skorzystało ponad 300 000 małych i średnich przedsiębiorstw w UE


Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.