Data publikacji: 18.04.2024

KE proponuje rozpoczęcie negocjacji celem ułatwienia mobilności młodzieży między UE a Zjednoczonym Królestwem

.


Komisja zaproponowała dziś Radzie rozpoczęcie negocjacji ze Zjednoczonym Królestwem w sprawie umowy, która przyczyniłaby się do zwiększenia mobilności młodzieży. Dzięki takiej umowie młodym obywatelom UE i Zjednoczonego Królestwa łatwiej byłoby studiować, pracować i mieszkać – odpowiednio w Zjednoczonym Królestwie i w UE.  

Wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej wpłynęło na zmniejszenie mobilności między UE a Zjednoczonym Królestwem. Sytuacja ta szczególnie negatywnie odbiła się na możliwościach młodych ludzi, którzy chcieliby zgromadzić doświadczenia życiowe po drugiej stronie kanału La Manche i skorzystać z wymiany młodzieży, wymiany kulturalnej, edukacyjnej, badawczej i szkoleniowej.   

Celem wniosku jest usunięcie, w innowacyjny sposób, głównych przeszkód utrudniających mobilność młodych ludzi oraz stworzenie prawa, dzięki któremu młodzi ludzie będą mogli podróżować z UE do Zjednoczonego Królestwa i vice versa – sprawniej i na dłuższy okres. We wniosku określono warunki, które musiałyby zostać spełnione (wiek, maksymalny czas trwania pobytu, warunki kwalifikowalności, zasady weryfikowania ich zgodności), aby młodzi ludzie mogli przemieszczać się – bez konieczności związania się jednym celem lub stosowania się do limitów pod względem liczby beneficjentów. Zgodnie z przewidywaną umową obywatele UE i Zjednoczonego Królestwa w wieku od 18 do 30 lat mogliby na przykład przebywać w kraju docelowym przez okres do 4 lat.   

Kolejne działania  

Zalecenie Komisji zostanie omówione w Radzie. Jeżeli Rada wyrazi zgodę, Komisja będzie uprawniona do rozpoczęcia negocjacji ze Zjednoczonym Królestwem w sprawie mobilności młodzieży.  

Kontekst

Od czasu wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE mobilność między UE a Zjednoczonym Królestwem podlega odpowiednim przepisom wewnętrznym (imigracyjnym) UE i jej państw członkowskich oraz Zjednoczonego Królestwa. Prowadzi to do spadku liczby osób korzystających z mobilności między UE a Zjednoczonym Królestwem. Wniosek Komisji dotyczący umowy między UE a Zjednoczonym Królestwem w sprawie mobilności młodzieży mógłby zostać uzupełniony o równoległą dyskusję na temat ewentualnego stowarzyszenia Zjednoczonego Królestwa z programem Erasmus+.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.