Data publikacji: 06.04.2009

Klub Wielkopolan gości szefową powstającego Instytutu Polskiego w Brukseli

W czwartek, 2 kwietnia odbyło się w Brukseli kolejne spotkanie Klubu Wielkopolan. Tym razem, gościem specjalnym wieczoru była pani Beata Podgórska, dyrektor powstającego właśnie Instytutu Polskiego w Brukseli.


Instytuty polskie, będące placówkami podlegającymi Ministerstwu Spraw Zagranicznych, od dziesięcioleci upowszechniają polską kulturę i promują wiedzę o Polsce na całym świecie. Obecnie istnieją w największych 22 metropoliach świata m.in. Berlinie, Londynie,  Moskwie, Rzymie, Nowym Jorku czy Tel Awiwie. Od marca 2009 roku kolejnym przyczółkiem dla polskiej kultury staje się również Bruksela. Na siedzibę nowego Instytutu Polskiego wybrano Centrum Kulturalne Flagey, w którym niedawno Wielkopolska świętowała koncertem Jana A.P.Kaczmarka 5-lecie swojej obecności  w Brukseli.

Pani Beata Podgórska, nowy dyrektor Instytutu jest z wykształcenia filologiem romańskim i rumuńskim. Swoją karierę w dyplomacji rozpoczęła od pracy w MSZ, pełniąc następnie przez 4 lata funkcję attaché kulturalnego przy polskiej ambasadzie w Bukareszcie. Przyjazd do Brukseli poprzedził 7-letni pobyt w Paryżu i praca na stanowiskach wicedyrektora i dyrektora Polskiego Instytutu w stolicy Francji. Obecnie otrzymała misję stworzenia  podobnej placówki w Belgii. Podczas wczorajszego wieczoru w przedstawicielstwie Wielkopolski w Brukseli, dyrektor Podgórska mówiła o charakterze, zadaniach i najbliższych planach powstającego Instytutu. Instytut ma mieć charakter placówki impresaryjno-promocyjnej, otwartej na wyzwania współczesnego świata, operującej nowoczesnymi środkami przekazu w zakresie informacji i promocji. Istnieje zamysł odchodzenia od dotychczasowych form promowania kultury i nauki polskiej za granicą polegających na zamykaniu wydarzeń, koncertów, spektakli w ścianach polskich placówek. Nowa wizja polega na otwarciu Instytutów na europejskie i światowe rynki kulturalne, organizacji imprez w dostępnych dla dużej publiczności i renomowanych salach koncertowych czy teatralnych, opracowywaniu kampanii promocyjnych docierających do jak najszerszego grona zagranicznych odbiorców. Jednym z najważniejszych planowanych wydarzeń będą obchody Roku Chopinowskiego 2010.

Podczas spotkania Klubu Wielkopolan rozgorzała dyskusja na temat sposobów najlepszej i najefektywniejszej promocji Polski w Brukseli. Stolica zjednoczonej Europy stanowi bowiem prawdziwe wyzwanie dla osób, którym przyszło w udziale reprezentować interesy swoich krajów czy regionów. Pełno tu różnego rodzaju wydarzeń, zarówno politycznych, gospodarczych, jak i kulturalnych, a władze wszystkich państw członkowskich i samorządów UE prześcigają się w nowatorskich i interesujących pomysłach mających przyciągnąć uwagę eurokratów. Dlatego zbudowanie sprawnie działającego Instytutu Polskiego będzie z pewnością nie lada wyzwaniem. Nowy dyrektor stawia jednak na szeroko zakrojoną współpracę zarówno z władzami, instytucjami i organizacjami belgijskimi, liczy również na wsparcie polskich regionów i polityków działających przy instytucjach unijnych.

Szóste spotkanie Klubu Wielkopolan dopełnił przegląd wielkopolskich wydarzeń z ostatnich miesięcy, podsumowujący między innymi sytuację gospodarczą regionu w dobie kryzysu, ostatnie wydarzenia kulturalne i naukowe oraz zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego.  Jednym z gości wieczoru był wielkopolski eurodeputowany Filip Kaczmarek. Ciekawostką jest coraz częstsze pojawianie się na spotkaniach Klubu Wielkopolan gości spoza regionu, a nawet osób z zagranicy – pracowników instytucji europejskich. W dwóch ostatnich spotkaniach uczestniczyli bowiem - zaproszeni przez wielkopolskich członków Klubu - Belgowie, Włosi, Hiszpanie i Portugalczycy.   

Autor: BIWW

Zdjęcia: BIWW

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.