Data publikacji: 23.11.2018

Komisja chce zwiększyć skuteczność normalizacji na jednolitym rynku

Komisja Europejska przedstawia dzisiaj plan działania na rzecz poprawy skuteczności, przejrzystości i pewności prawa przy opracowywaniu zharmonizowanych norm dla w pełni funkcjonującego jednolitego rynku.


Normy – takie jak rozmiar papieru A4, technologia 5G czy poduszki powietrzne – są w dużej mierze dobrowolne i są oddolnymi inicjatywami rynkowymi. Zmniejszają one koszty, wspierają innowacje, zapewniają interoperacyjność między różnymi urządzeniami i usługami oraz pomagają przedsiębiorstwom w dostępie do rynków. UE ma zharmonizowane normy dla szeregu dziedzin, takich jak produkty chemiczne, wyroby budowlane, produkty kosmetyczne, wyroby medyczne i opakowania. Przedstawiając dzisiejsze działania Komisja odpowiada na oczekiwania zainteresowanych stron i zmierza do tego, aby europejski system normalizacji odpowiadał wyzwaniom szybkiego postępu technologicznego, nowych tendencji gospodarczych i modeli wzrostu gospodarczego, tworząc synergie z normami międzynarodowymi i światowymi.
Elżbieta Bieńkowska, komisarz do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, powiedziała: Normy są często postrzegane jako sprawa techniczna, ale przedsiębiorstwa i konsumenci na jednolitym rynku na co dzień odczuwają ich istotne skutki gospodarcze i korzyści. Dobrze funkcjonujący system normalizacji pomoże Europie utrzymać przewagę jako pionier nowatorskich rozwiązań, dostosować się do zmian oraz wykorzystać możliwości w takich dziedzinach jak internet rzeczy, duże zbiory danych, zaawansowane technologie produkcyjne, robotyka, druk 3D, technologia blockchain i sztuczna inteligencja. Jednocześnie nasze normy powinny chronić Europejczyków, gwarantując im wysoki poziom bezpieczeństwa, zdrowia oraz ochrony konsumentów i środowiska.
W komunikacie przedstawiono przegląd funkcjonowania europejskiego systemu normalizacji, podsumowano inicjatywy z ubiegłych lat oraz przedstawiono cztery działania, które Komisja podejmie niezwłocznie, aby poprawić skuteczność, przejrzystość i pewność prawa dla podmiotów zaangażowanych w opracowywanie zharmonizowanych norm:
  • jak najszybsze usunięcie zaległości w zakresie zharmonizowanych norm, które nie zostały uwzględnione w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej,
  • usprawnienie wewnętrznego procesu decyzyjnego, w szczególności w zakresie decyzji o publikacji odniesień do norm zharmonizowanych w Dzienniku Urzędowym,
  • opracowanie dokumentu zawierającego wytyczne na temat praktycznych aspektów wdrażania rozporządzenia w sprawie normalizacji,
  • wzmacnianie na bieżąco systemu konsultantów, który ma wspierać szybkie i solidne oceny zharmonizowanych norm oraz ich terminowe publikowanie w Dzienniku Urzędowym.
Komisja będzie nadal współpracować ze wszystkimi właściwymi partnerami, aby europejski system normalizacji europejskiej był nadal skuteczny i stanowił podstawę w pełni funkcjonującego jednolitego rynku.
Plan działania jest przyjmowany równocześnie z dzisiejszym komunikatem w sprawie jednolitego rynku oraz komunikatem w sprawie lepszego środowiska inwestycyjnego w Europie, w których przedstawiono aktualną ocenę utrzymujących się barier i możliwości na w pełni funkcjonującym jednolitym rynku.
Kontekst
Normy europejskie zastępują potencjalnie sprzeczne ze sobą normy krajowe we wszystkich państwach członkowskich Unii. Ułatwiają one w ten sposób dostęp do jednolitego rynku tym, którzy z nich korzystają. Normy przyczyniają się zatem do ciągłego pogłębiania jednolitego rynku. Promując zbieżność norm europejskich i międzynarodowych, Unia Europejska eksportuje również najlepsze praktyki i zwiększa synergie w globalnych łańcuchach wartości. Przyczynia się to do nasilenia wymiany handlowej i umożliwia europejskim przedsiębiorcom rozwój działalności na skalę światową.
Norma zharmonizowana to europejska norma opracowana przez uznaną europejską organizację normalizacyjną na wniosek Komisji Europejskiej. Normy te stają się częścią unijnego prawa i gdy są stosowane, dają producentom na całym jednolitym rynku domniemanie zgodności z wymogami przepisów UE. To z kolei zapewnia użytkownikom pewność prawa i umożliwia w szczególności małym i średnim przedsiębiorstwom wprowadzanie na rynek produktów zgodnych z przepisami UE i bez dodatkowych kosztów.
Europejski system normalizacji opiera się na partnerstwie publiczno-prywatnym Komisji ze społecznością normalizacyjną. Rozporządzenie w sprawie normalizacji, które weszło w życie w 2013 r., wprowadziło nowy podział ról i obowiązków w systemie. Zapewnia ono również solidne ramy dla wymogów dotyczących włączenia, dzięki czemu w procedurach normalizacji bierze się pod uwagę interesy małych i średnich przedsiębiorstw, konsumentów i pracowników, a także względy ochrony środowiska.
Zadaniem Komisji jest ocena europejskich norm zharmonizowanych. Sprawdza ona również, czy normy są zgodne z wymogami odpowiednich zharmonizowanych przepisów w Unii. W orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdzono znaczenie tej roli Komisji i podkreślono jej skutki prawne.
Dodatkowe informacje
Komunikat Prasowy: Plan Junckera w praktyce: przywrócenie wysokiego poziomu inwestycji w Europie

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.