Data publikacji: 14.09.2010

Komisja Europejska proponuje by rok 2012 ogłosić Europejskim Rokiem Aktywnego Starzenia

Komisja Europejska w dniu 06 września 2010 zaproponowała by rok 2012 został ogłoszony "Europejskim Rokiem Aktywnego Starzenia”.


Inicjatywa ta ma pomóc w stworzeniu lepszych szans zatrudnienia i warunków pracy dla rosnącej liczby osób starszych w Europie, pomóc im w podjęciu aktywnej roli w społeczeństwie i zachęcić do zdrowego starzenia się.
 
Europejscy politycy zmagają się ze stale starzejącym się społeczeństwem i jego wpływem na poziom usług i finansów publicznych. Parlament Europejski i Rada powinni poprzeć inicjatywę na początku przyszłego roku.
 
UE jest w trakcie znaczących przemian społeczeństwa. Od 2012 r. europejska populacja osób w wieku produkcyjnym zacznie się kurczyć, a liczba osób powyżej 60 roku życia będzie wzrastać o około dwa miliony ludzi rocznie. Największy wzrost ma wystąpić w okresie 2015-35, kiedy to pokolenie wyżu demograficznego tzw. baby-boomu zacznie przechodzić na emeryturę. Stanowi to wyzwanie dla stabilności finansów publicznych, w szczególności finansowania opieki zdrowotnej i emerytur. Sytuacja starzenia się społeczeństwa i zagrożenia dla zrównoważonego rozwoju społeczeństwa.
 
Proponowany Europejski Roku Aktywnego Starzenia miałby na celu pogłębianie wiedzy, identyfikowanie i upowszechnianie dobrych praktyk i, co najważniejsze, wsparcie decydentów i zainteresowanych stron, na wszystkich szczeblach władzy, w promowaniu  aktywnego starzenia się. Celem jest zachęcenie uczestników do zobowiązania się do konkretnych działań i celów w okresie poprzedzającym rok 2011, tak aby konkretne wyniki można przedstawić w ramach Europejskiego Roku się w 2012 roku.
 
Aktywne starzenia obejmuje tworzenie nowych możliwości kontynuowania pracy dla osób starszych, zachowania przez nich dłużej zdrowia, ich przyczyniania się do rozwoju społeczeństwa w na wiele sposobów, na przykład poprzez wolontariat. UE ma do odegrania ważną rolę w takich dziedzinach jak zatrudnienie, ochrona socjalna i integracja społeczna, zdrowie publiczne, społeczeństwo informacyjne i transport, ale główny ciężar zadań ciąży na władzach krajowych, regionalnych i lokalnych, a także na społeczeństwie obywatelskim i partnerach społecznych.
 
Źródło: http://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=en&catId=89&newsId=860&furtherNews=yes

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.