Data publikacji: 29.09.2010

Komisja Europejska przeznaczy 780 mln euro na rozwój strategicznych badań w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych

imagesCAAFMKAV.jpgW dniu wczorajszym Komisja Europejska ogłosiła jedno z największych w historii zaproszeń do składania wniosków badawczych w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w ramach unijnych programów ramowych w zakresie badań i rozwoju technologicznego.


Miało to miejsce w trakcie największej europejskiej imprezy związanej z badaniami i innowacjami TIK, ICT 2010-Digitally Driven. W ramach tej inicjatywy sfinansowane zostaną w 2011 r. projekty o wartości 780 mln euro. Środki przeznaczone zostaną na badania w dziedzinie internetu przyszłości, robotyki, inteligentnych i wbudowanych systemów, fotoniki, TIK w zakresie efektywności energetycznej, opieki zdrowotnej w starzejącym się społeczeństwie, i innych. W ramach Europejskiej agendy cyfrowej Komisja zobowiązała się utrzymać 20-procentowe tempo zwiększania co roku budżetu na badania i rozwój w dziedzinie TIK, przynajmniej do 2013 r.
 
Wiceprzewodnicząca Komisji Neelie Kroes, odpowiedzialna między innymi za agendę cyfrową, wyjaśnia: „Zwiększanie ogólnych inwestycji w badania TIK ma kluczowe znaczenie dla przyszłości. Ogłoszonemu w dniu dzisiejszym unijnemu wsparciu naszych światowej klasy naukowców muszą towarzyszyć dodatkowe, pokaźne inwestycje ze strony samych beneficjentów. Badania te pozwolą europejskiemu przemysłowi zwiększyć swoją konkurencyjność.”
 
Zaproszenie do składania wniosków o wartości 780 mln euro (zaproszenie 7 TIK) jest elementem największego w historii rocznego programu roboczego, będącego częścią siódmego unijnego programu ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego. W budżecie na 2011 r. przewidziano na ten cel prawie 1,2 mld euro. 220 mln euro przekazano już w lipcu 2010 r. na rzecz partnerstw publiczno-prywatnych zajmujących się TIK w dziedzinie inteligentnych samochodów, ekologicznych budynków, fabryk działających z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju oraz internetu przyszłości.
 
W bieżącym zaproszeniu 120 mln euro przeznacza się na finansowanie badań i rozwoju technologicznego w dziedzinie infrastruktury sieciowej, mediów i usług cyfrowych na rzecz internetu przyszłości. Ma to zasadnicze znaczenie, jeśli w najbliższym dziesięcioleciu Europa chce sprostać wyzwaniom stojącym przed coraz bardziej cyfrowym ,społeczeństwem. Prawie 100 mln euro zostało już zarezerwowanych dla partnerstwa „Internet przyszłości”, aby wykorzystać rosnące zapotrzebowanie na innowacyjne aplikacje internetowe pozwalające uczynić bardziej „inteligentną” infrastrukturę w dziedzinie systemów zdrowotnych, sieci energetycznych i systemów zarządzania ruchem.
 
 Aby wzmocnić pozycję Europy jako wiodącego dostawcy systemów elektronicznych i komponentów fotonicznych, ponad 200 mln euro przeznaczono na badania w tej dziedzinie. Dzięki temu wzrośnie konkurencyjność przemysłu motoryzacyjnego, telekomunikacji, automatyki przemysłowej, technologii oświetleniowych oraz przemysłu medycznego w Europie. Ich sukces zależy od zintegrowania innowacyjnych komponentów i systemów z wyrobami i usługami we wszystkich sektorach. Postęp w technologii laserowej na przykład ma kluczowe znaczenie dla stymulowania rozwoju łączności optycznej i uzyskania ultra szybkich prędkości internetowych dostępnych dla wszystkich Europejczyków.
 
W bieżącym zaproszeniu do składania wniosków przewidziano prawie 200 mln euro na badania TIK w dziedzinie zdrowia i starzenia się społeczeństwa. Liczba Europejczyków w wieku powyżej 60 lat rośnie średnio o 2 miliony rocznie. TIK mają kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o stworzenie trwałych rozwiązań i maksymalizację możliwości rynkowych, które pomogą ograniczyć koszty socjalne i opieki zdrowotnej.
 
Ponadto 135 mln euro przeznaczono na badania TIK, które podniosą efektywność energetyczną budynków, transportu i logistyki. Powyższe środki uzupełniają 220 mln euro udostępnione w lipcu 2010 r. partnerstwom publiczno-prywatnym na rzecz gospodarki opartej na samochodach, budynkach i fabrykach o niskiej emisji dwutlenku węgla (zob. powyżej).
W ramach zaproszenia 7 TIK o finansowanie projektów mogą ubiegać się uniwersytety, ośrodki badawcze, MŚP, duże firmy i inne organizacje w Europie, a także spoza Europy. Wnioski można składać do dnia 18 stycznia 2011 r. Następnie zostaną one ocenione przez niezależne grupy eksperckie, które dokonają wyboru w oparciu o jakość wniosków.
 
Kontekst
Siódmy unijny program ramowy obejmuje lata 2007-2013, a jego budżet na badania i rozwój TIK wynosi 9 mld euro. Roczny wzrost finansowania badań TIK jest zgodny z Europejską agendą cyfrową, flagowym programem strategicznym UE, który przewiduje podwojenie do 2020 r. rocznych wydatków publicznych na badania i rozwój TIK i zachęca do podobnego wzrostu w zakresie finansowania prywatnego, aby zrealizować cele strategii „Europa 2020” na rzecz zatrudnienia i wzrostu gospodarczego.
Finansowane przez UE projekty badawcze TIK dotyczą każdego roku ponad 15 000 naukowców oraz stymulują innowacyjny rozwój Europy i wzrost gospodarczy w przemyśle. Dają także istotne możliwości w zakresie innowacji MŚP, które są szeroko reprezentowane w tych strategicznych obszarach rozwoju.
 
Więcej informacji na temat zaproszenia do składania wniosków:
ICT Press pack http://ec.europa.eu/information_society/newsroom/cf/itemdetail.cfm?item_id=6157

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.