Data publikacji: 23.09.2014

Komisja Europejska: zielone światło dla Serbii

Doroczne sprawozdanie Komisji Europejskiej na temat postępów Serbii w drodze do integracji informuje, że na wszystkich polach państwo poczyniło znaczące postępy.To dobra wiadomość dla zwolenników wstąpienia Serbii do UE.


Znaczące postępy

Raport, którego oficjalna prezentacja nastąpi 8 października, ma odnosić się bardzo pozytywnie do kwestii akcesji Serbii do UE. Nie został jeszcze ukończony, trwają ostatnie prace przed jego publikacją. Z nieoficjalnych informacji serbskiej agencji informacyjnej Tanjug wynika, że główne zarzuty ekspertów mają dotyczyć niedostatecznych starań Serbów w dziedzinie praw człowieka, w szczególności w sprawie środowisk LGBT, reformy wymiaru sprawiedliwości i ograniczeń wolności słowa. Możliwe, że ustęp o prawach LGBT zyska ostateczny kształt po 28 września. Na ten dzień zaplanowana jest bowiem w Belgradzie Pride Parade – wielki marsz równości środowisk homoseksualnych i ich sympatyków. Poprzednia edycja została przerwana ze względów bezpieczeństwa. Jeżeli tym razem obejdzie się bez incydentów, może być to znaczący sygnał dla Komisji Europejskiej. Tanjug, który miał dostęp do projektu raportu stwierdza, że Bruksela szczególnie pozytywnie zaopiniowała także działania w zakresie normalizacji stosunków między Belgradem a Prisztiną i łagodzenie konfliktu na linii Serbia – Kosowo.

Przyciąganie i odpychanie

Serbia ma obecnie status oficjalnego kandydata negocjującego członkostwo we Wspólnocie. Negocjacje ciągną się od niemal dziesięciu lat. Cieniem na dobrych stosunkach położyła się sprawa niepodległości Kosowa i jego oddzielenia od Serbii, która nie zaakceptowała jego suwerenności. Z tego powodu pogorszyły się jej stosunki dyplomatyczne z krajami, które uznały nowe państwo. Dodatkowo gospodarka Serbii uznawana jest za niestabilną, skorumpowaną i nieprzygotowaną do zjednoczenia ze strukturami unijnymi, a demokracja za zbyt młodą.

Około 70% Serbów deklaruje pozytywne nastawienie do przyłączenia się do struktur unijnych. Także większość państw Wspólnoty (w tym Polska) popiera ambicje Serbii. Oficjalnie sceptyczna pozostaje Holandia.

 

Żródło: http://www.twojaeuropa.pl/4739/komisja-europejska-zielone-swiatlo-dla-serbii

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.