Data publikacji: 13.12.2012

Komisja planuje modernizację europejskiego prawa spółek i ładu korporacyjnego

Komisja Europejska przyjęła dziś plan działania, w którym określono przyszłe inicjatywy w zakresie prawa spółek i ładu korporacyjnego.


Europejskie prawo spółek i zasady ładu korporacyjnego powinny zapewnić konkurencyjność i trwałość podmiotów gospodarczych.  Z analizy Komisji i przeprowadzonych przez nią w ciągu minionych dwóch lat konsultacji wynika wyraźnie, że można wprowadzić dalsze udoskonalenia poprzez zachęcanie akcjonariuszy do długofalowego zaangażowania i ułatwianie go, zwiększanie poziomu jawności na szczeblu kontaktów spółek z akcjonariuszami oraz uproszczenie prowadzenia operacji transgranicznych przez przedsiębiorstwa europejskie.

Na podstawie swojej analizy i wyników konsultacji Komisja określiła kilka kierunków działania w zakresie prawa spółek i ładu korporacyjnego, które mają podstawowe znaczenie dla ustanowienia nowoczesnego prawa dotyczącego trwałych i konkurencyjnych podmiotów gospodarczych.

Komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Michel Barnier powiedział: „Przyjęty plan działania w sprawie prawa spółek i ładu korporacyjnego wytycza kierunki:akcjonariusze powinni uzyskać dodatkowe uprawnienia, ale także w pełni przyjąć odpowiedzialność za zapewnienie przedsiębiorstwu konkurencyjności w dłuższej perspektywie.Spółki powinny też zyskać pod wieloma względami większą przejrzystość.Przyczyni się to do skutecznego zarządzania spółkami.”.

Kluczowe składniki planu działania

1. Podniesienie poziomu przejrzystości kontaktów między spółkami a ich akcjonariuszami w celu poprawy ładu korporacyjnego. W szczególności:

  • zwiększenie przejrzystości spółek w odniesieniu do różnorodności składu organów spółki i strategii zarządzania ryzykiem;
  • poprawa sprawozdawczości w zakresie ładu korporacyjnego;
  • lepsza wiedza emitentów na temat akcjonariuszy;
  • wzmocnienie zasad przejrzystości w odniesieniu do inwestorów instytucjonalnych w zakresie ich polityki głosowania i zaangażowania.

2. Inicjatywy mające na celu wprowadzenie zachęt i ułatwień dla długofalowego zaangażowania akcjonariuszy:

  • większa przejrzystość w zakresie polityki płacowej i indywidualnego wynagradzania dyrektorów, a także prawo akcjonariuszy do głosowania w sprawach polityki płacowej i sprawozdań płacowych;
  • poprawa wglądu akcjonariuszy w transakcje z podmiotami powiązanymi, tzn. transakcje między spółką a jej dyrektorami lub akcjonariuszami dysponującymi pakietem kontrolnym; 
  • stworzenie odpowiednich zasad funkcjonowania dla doradców inwestycyjnych (tzn. firm świadczących akcjonariuszom usługi, zwłaszcza doradcze w sprawach głosowania), w szczególności odnoszące się do przejrzystości i konfliktu interesów;
  • wyjaśnienie koncepcji „działania w porozumieniu” w celu ułatwienia współpracy akcjonariuszy w kwestiach ładu korporacyjnego;
  • zbadanie możliwości wspierania akcjonariatu pracowniczego.

3. Inicjatywy w zakresie prawa spółek na rzecz wsparcia przedsiębiorstw europejskich oraz wspierania ich wzrostu i konkurencyjności:

  • dalsza analiza w odniesieniu do ewentualnej inicjatywy dotyczącej transgranicznego transferu siedziby firmy;
  • ułatwienie transgranicznego łączenia się spółek;
  • jasne unijne przepisy dotyczące transgranicznych podziałów spółek;
  • kontynuacja prac nad propozycją statutu europejskiej spółki prywatnej (IP/08/1003) w celu zwiększenia transgranicznych możliwości działania MŚP;
  • kampania informacyjna na temat statutu spółki europejskiej i spółdzielni europejskiej;
  • działania ukierunkowane na grupy spółek, tzn. uznanie koncepcji dobra grupy i większa przejrzystość w zakresie struktury grupy.

Ponadto plan działania przewiduje połączenie wszystkich najważniejszych dyrektyw dotyczących prawa spółek w jednym instrumencie. Dzięki temu prawo spółek UE stanie się dostępniejsze oraz bardziej zrozumiałe i zmniejszy się ryzyko przyszłych niespójności.

Kontekst

W przyjętej przez Komisję strategii „Europa 2020” (zob. IP/10/225) wezwano do poprawy otoczenia biznesu w Europie. Unijne prawo spółek oraz zasady ładu korporacyjnego odnoszące się do przedsiębiorstw, inwestorów i pracowników muszą być dostosowane do potrzeb współczesnego społeczeństwa i zmieniającego się środowiska gospodarczego. Europejskie prawo spółek i ład korporacyjny muszą zagwarantować konkurencyjność i trwałość podmiotów gospodarczych.

Przyjęcie przez Komisję w 2011 r. zielonej księgi w sprawie unijnych ram ładu korporacyjnego (IP/11/404) zapoczątkowało pogłębioną dyskusję nad oceną skuteczności obecnych zasad ładu korporacyjnego w spółkach europejskich. Komisja przeprowadziła także publiczne konsultacje internetowe na temat przyszłości europejskiego prawa spółek, których efektem było wiele wypowiedzi bardzo różnych zainteresowanych stron (IP/12/149).

Zobacz również MEMO/12/972

Więcej informacji na temat prawa spółek i ładu korporacyjnego znajduje się na stronie internetowej

http://ec.europa.eu/internal_market/company/index_en.htm

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.