Data publikacji: 20.02.2009

Komisja poddaje ocenie programy stabilności i konwergencji przedstawione przez 17 państw członkowskich, w tym Polskę

312890_48914655.jpgKomisja Europejska poddała dziś ocenie zaktualizowane programy stabilności i programy konwergencji 17 państw członkowskich, w tym Bułgarii, Republiki Czeskiej, Danii, Niemiec, Estonii, Węgier, Holandii, Polski, Szwecji, Finlandii i Wielkiej Brytanii (zob. też IP/09/274). Oceny programów dokonano z uwzględnieniem aktualnego silnego spowolnienia gospodarczego.


W reakcji na kryzys gospodarczy większość z tych krajów (Republika Czeska, Dania, Niemcy, Holandia, Polska, Szwecja, Finlandia i Wielka Brytania) uchwaliła na 2009 r. budżetowe środki stymulacyjne, zgodnie z przedłożonym przez Komisję i zatwierdzonym przez europejskich szefów państw i rządów planem naprawy gospodarczej. W przypadku Wielkiej Brytanii środki te, w połączeniu z negatywnymi skutkami dekoniunktury, prowadzą do znacznego pogorszenia sytuacji budżetowej kraju. Węgry z kolei zbierają owoce podejmowanych już wcześniej wysiłków na rzecz naprawy fundamentów finansów publicznych i zwiększenia zaufania inwestorów.Również w Bułgarii i Estonii polityka budżetowa obrała kurs właściwy dla ograniczenia zaburzeń równowagi makroekonomicznej. 

„Przeżywamy obecnie bardzo poważny kryzys, który odciska swoje piętno na sytuacji finansów publicznych. Na szczęście w początkach kryzysu stan finansów publicznych w wielu krajach był dobry, dzięki czemu w 2009 r. mogły one uchwalić odpowiednie środki stymulujące zgodnie z wezwaniem Rady Europejskiej. Jeśli środki te zostaną szybko i skutecznie wprowadzone w życie, to – wraz z planami ratowania banków i znacznym rozluźnieniem polityki pieniężnej – przyczynią się do stworzenia warunków umożliwiających stopniowe ożywienie koniunktury w drugiej połowie roku. Jeśli, jak sądzimy, w 2010 r. gospodarka znowu nabierze rozpędu, polityka budżetowa będzie musiała wrócić na ścieżkę konsolidacji. Dotyczy to również tych  państw członkowskich, których sytuacja budżetowa  jest stosunkowo korzystna, tak by mogły one uniknąć trwałego pogorszenia długoterminowej stabilności finansów publicznych. Pakt na rzecz stabilności i wzrostu musi przy tym nadal stanowić ramy wyznaczające zakres i charakter zaleceń kierowanych do państw członkowskich przez Komisję i Radę, dotyczących prowadzonej przez nie polityki budżetowej”, stwierdził komisarz ds. gospodarczych i walutowych Joaquín Almunia.

POLSKA

Oczekuje się, że dotychczasowe wysokie tempo wzrostu PKB w Polsce wyraźnie spadnie w 2009 r., przede wszystkim w następstwie światowego kryzysu finansowego, który prowadzi do osłabienia światowej wymiany handlowej, spadku bezpośrednich inwestycji zagranicznych i ograniczonej dostępności finansowania zewnętrznego.

Zgodnie z przedstawionym pod koniec grudnia, zaktualizowanym programem konwergencji, deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych ma wynieść w 2009 r. 2,5% PKB, przy czym szacunki te są oparte na stosunkowo optymistycznych założeniach dotyczących wzrostu. Niesprecyzowane dotychczas ograniczenia wydatków mają zgodnie z programem przynieść spadek deficytu do 2,3% PKB w roku 2010.

Polska przygotowuje adekwatne budżetowe środki stymulacyjne, które pobudzą zagregowany popyt w krótkiej perspektywie, a w dłuższej wzmocnią stronę podażową polskiej gospodarki. Środki te nie zawsze mają charakter tymczasowy. Zgodnie z „Europejskim planem naprawy gospodarczej” uchwalone przez Polskę środki stymulacyjne obejmują zasadniczo zwiększenie inwestycji publicznych w infrastrukturę oraz obniżki stawek podatku dochodowego, które zmniejszają klin podatkowy.

W świetle oceny Komisji, jak również biorąc pod uwagę potrzebę zapewnienia trwałej konwergencji, Polskę wezwano do: i) realizacji zaplanowanych środków stymulacyjnych zgodnie z „Europejskim planem naprawy gospodarczej”, przy jednoczesnym utrzymaniu deficytu w 2009 r. na poziomie poniżej 3% PKB; ii) wsparcia strategii budżetowej konkretnymi środkami na rzecz zmniejszenia deficytu w latach 2010 i 2011; iii) wzmocnienia ram budżetowych poprzez lepszą kontrolę nad wydatkami, w tym szybkie wprowadzenie w życie znowelizowanej ustawy o finansach publicznych i budżetowania zadaniowego.

Informacje nt. programów pozostałych państw znajdują się na stronie:

http://www.europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/09/273&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en

Zalecenia Komisji dotyczące opinii Rady w sprawie programów przedstawionych przez poszczególne państwa członkowskie są dostępne na stronie:

http://ec.europa.eu/economy_finance/sg_pact_fiscal_policy/sg_programmes9147_en.htm

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.