Data publikacji: 22.07.2011

Komisja wszczyna postępowanie przeciwko 20 państwom członkowskim w związku z opóźnionym wdrożeniem przepisów telekomunikacyjnych

Komisja Europejska skierowała zapytania do dwudziestu państw członkowskich UE, które do tej pory nie zgłosiły przepisów w pełni wdrażających do prawa krajowego unijne przepisy telekomunikacyjne.


Termin ustalony przez Parlament Europejski i Radę Ministrów UE dla wdrożenia nowych przepisów upłynął dnia 25 maja 2011 r. Zapytania mają formę wezwania do usunięcia uchybienia w ramach unijnego postępowania w sprawie naruszenia prawa.

Nowe przepisy przyznają przedsiębiorcom i konsumentom nowe prawa dotyczące telefonów, usług mobilnych i dostępu do internetu. Chodzi między innymi o zapewnienie klientom możliwości zmiany operatora telekomunikacyjnego w ciągu jednego dnia, z zachowaniem tego samego numeru telefonu, gwarancję większej przejrzystości oferowanych klientom usług oraz lepszej ochrony ich danych osobowych w sieci. Dzięki nowym uprawnieniom nadzorczym uzyskanym przez Komisję oraz uprawnieniom regulacyjnym nadanym Organowi Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC) zwiększy się pewność prawa, a operatorzy telekomunikacyjni będą mogli rozwijać swoją działalność na wspólnym, ogólnoeuropejskim rynku (zob. IP/11/622, MEMO/11/319, MEMO/11/320 i MEMO/11/321).

Sprawne i spójne wdrożenie przedmiotowych przepisów jest priorytetem Europejskiej agendy cyfrowej (zob. IP/10/581, MEMO/10/199 i MEMO/10/200). Proces legislacyjny trwa we wszystkich państwach członkowskich UE i większość z nich poinformowała już Komisję o niektórych przepisach wykonawczych, jednak tylko siedem państw członkowskich (Dania, Estonia, Finlandia, Irlandia, Malta, Szwecja i Wielka Brytania) zgłosiły Komisji pełne wdrożenie nowych przepisów.

Dwadzieścia pozostałych państw członkowskich (Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry i Włochy) zobowiązanych jest udzielić odpowiedzi na „wezwanie do usunięcia uchybienia” w ciągu dwóch miesięcy. W razie braku odpowiedzi lub w przypadku niesatysfakcjonującej odpowiedzi Komisja może formalnie wezwać państwa członkowskie do wdrożenia przepisów (w formie „uzasadnionej opinii” w ramach postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego), a następnie przekazać sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Strona internetowa agendy cyfrowej: http://ec.europa.eu/information_society/digital-agenda/index_en.htm
Strona internetowa Neelie Kroes:
http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/kroes/
Neelie Kroes na Twitterze:
http://twitter.com/neeliekroeseu

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.