Data publikacji: 07.11.2023

komunikat prasowy 08-11-2023 Walka z dyskryminacją: nowe zasady wzmacniające krajowe organy ds. równości

.


  • Więcej bezpłatnego wsparcia dla osób, które doświadczyły dyskryminacji
  • Uprawnienia do zbadania skargi
  • Organy ds. równości będą mogły wszcząć postępowanie sądowe w celu rozwiązania problemu dyskryminacji strukturalnej.

We wtorek komisje ds. Praw Kobiet i Zatrudnienia przyjęły stanowisko w sprawie nowych przepisów mających na celu przyznanie krajowym organom ds. równości większych uprawnień, zasobów i niezależności.

Europosłowie chcą, aby krajowe organy ds. równości - instytucje publiczne, które chronią i zapewniają pomoc osobom doświadczającym dyskryminacji - były w pełni niezależne od wpływów zewnętrznych w wykonywaniu swoich zadań, decydowaniu o swoich celach i działaniach, w szczególności w odniesieniu do ich struktury prawnej, odpowiedzialności, budżetu, personelu, komunikacji i organizacji. Projekt stanowiska Parlamentu w sprawie proponowanych regulacji wprowadzających nowe standardy dla organów ds. równości został przyjęty przez Komisje Praw Kobiet i Zatrudnienia przy 48 głosach za, 8 przeciw i 7 wstrzymujących się.

Odpowiednie zasoby potrzebne do efektywnej pracy
Brak odpowiednich i stabilnych zasobów ludzkich, materialnych, technicznych i finansowych utrudnia organom ds. równości skuteczne działanie. Dlatego państwa członkowskie powinny zapewnić, aby organy te otrzymywały odpowiednie finansowanie, mogły zatrudniać niezbędną liczbę wykwalifikowanych pracowników oraz dysponowały odpowiednimi pomieszczeniami i infrastrukturą, które pozwolą im skutecznie wykonywać swoje zadania. Organy ds. równości powinny również mieć możliwość niezależnego zarządzania swoimi finansami.

Wsparcie dla osób, które doświadczyły dyskryminacji
Zgodnie z projektem stanowiska Parlamentu, państwa członkowskie będą musiały zapewnić, że organy ds. równości będą w stanie zapewnić bezpłatną pomoc osobom, które doświadczyły dyskryminacji. Organy ds. równości miałyby uprawnienia do zbadania, w następstwie skargi lub z własnej inicjatywy, możliwego naruszenia równego traktowania. Osobom, które doświadczyły dyskryminacji, oferowane byłyby alternatywne sposoby rozwiązywania sporów, takie jak mediacja. Aby móc zająć się dyskryminacją strukturalną, europosłowie chcą również, aby państwa członkowskie zapewniły, że organ ds. równości będzie mógł samodzielnie wszcząć postępowanie sądowe.

Cytaty

Sprawozdawczyni Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia Sirpa Pietikäinen (EPL, Finlandia) powiedziała: "UE potrzebuje skutecznych przepisów antydyskryminacyjnych. Ale samo dobre prawodawstwo nie wystarczy - potrzebujemy również skutecznych narzędzi. W tym miejscu pojawia się dyrektywa w sprawie organów ds. równości; określa ona i harmonizuje sposób, w jaki nasze krajowe organy ds. równości mogą bronić i wspierać osoby, które doświadczyły dyskryminacji. Silne stanowisko Parlamentu zapewnia, że organy ds. równości mogą rzeczywiście pomagać i bronić obywateli europejskich przed dyskryminacją, na równych zasadach w każdym państwie członkowskim".

Sprawozdawca Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych, Marc Angel (S&D, Luksemburg) powiedział: "Organy ds. równości mają kluczowe znaczenie w walce z dyskryminacją w miejscu pracy i w każdym innym otoczeniu. Dlatego też musimy je wspierać poprzez zapewnienie im autonomii w celu zachowania ich charakteru jako niezależnych organów, ale także poprzez zagwarantowanie im prawa do występowania przed sądem w celu wzmocnienia ich roli. Cieszę się, że Parlament Europejski był w stanie uzyskać tak silny mandat do rozpoczęcia negocjacji z Radą bez dalszej zwłoki."

Dalsze kroki
Gdy projekt stanowiska zostanie zatwierdzony przez pełną Izbę, mogą rozpocząć się negocjacje z Radą w sprawie ostatecznego kształtu ustawy.

Kontekst
W grudniu 2022 r. Komisja Europejska przedstawiła dwa wnioski dotyczące standardów dla organów ds. równości w państwach członkowskich, aby zapewnić skuteczniejsze stosowanie i egzekwowanie unijnych przepisów antydyskryminacyjnych.

 

 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.