Data publikacji: 22.09.2009

Konferencja prasowa Komisarza ds polityki regionalnej Pawła Sameckiego

Chcę uprościć procedury funkcjonujące w ramach polityki regionalnej, żeby pieniądze potrzebne na rozwój i modernizację były jak najszybciej uruchamiane – deklaruje Paweł Samecki.


Komisarz ds. polityki regionalnej ujawnił, że w najbliższych dniach Komisja Europejska zaakceptuje współfinansowanie dwóch dużych ekologicznych projektów w Gdańsku i Piotrkowie Trybunalskim, wartych w sumie ponad 100 mln euro. 

W poniedziałek 21 września, w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Pawła Sameckiego. Było to jego pierwsze spotkanie z dziennikarzami w Polsce od czasu objęcia funkcji na początku lipca br. Samecki zadeklarował, że do końca roku przygotuje i wprowadzi w życie uproszczone procedury ubiegania się o środki na projekty współfinansowane przez fundusze strukturalne i spójności (Europejski Fundusz Społeczny, Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Finansowy Instrument Orientacji Rybołówstwa). Zmiany będą dotyczyć głównie obszaru ochrony środowiska. Już niedługo tylko największe projekty – powyżej 50 mln euro – będą musiały przejść pełną proceduralną ścieżkę. Zdaniem komisarza Sameckiego, pozwoli to skrócić czas wypłaty pieniędzy nawet o kilkanaście tygodni.

Samecki ujawnił przy okazji, że lada dzień Komisja Europejska  zaaprobuje sfinansowanie dwóch dużych ekologicznych projektów w Polsce. Chodzi o modernizację zarządzania odpadami stałymi w Gdańsku i okolicach. UE pomoże m.in. w przebudowie składowiska i sortowni w Szadółkach, gdzie codziennie przyjmuje sie ok. 700 ton śmieci. Inwestycja będzie miała wpływ na poprawę jakości życie ok. 0,5 mln mieszkańców. Komisja Europejska dołoży także 41 mln euro do modernizacji oczyszczalni ścieków w Piotrkowie Trybunalskim. Zdaniem Pawła Sameckiego, z planowanych przez polskie władze 240 dużych projektów realizowanych dzięki funduszom strukturalnym, Warszawa do końca roku zdoła przesłać do Brukseli ok. 50. Polska do 2013 roku zamierza wydać 67 mld euro przyznanych jej w ramach polityki regionalnej i spójności. Największa część tej kwoty – 28 mld euro – zostanie przeznaczona na projekty związane z ochroną środowiska oraz infrastrukturą transportową. 

Komisarz Samecki podkreślając znaczenie polityki regionalnej zauważył, że dla niektórych krajów dotkniętych ostatnim kryzysem pomoc udzielana w ramach funduszy strukturalnych jest "jedynym pewnym strumieniem pieniędzy". Chodzi przede wszystkim o państwa bałtyckie – według ostatnich danych, gospodarki Litwy i Łotwy skurczyły się już o ok. 20 proc.  

Pytany o perspektywę przystąpienia Polski do systemu ERM II i strefy euro polski komisarz stwierdził, że w tej kwestii musi być bardzo ostrożny i przywołał niedawną wypowiedź swojego kolegi z Komisji Joaquína Almuni, odpowiedzialnego za sprawy gospodarcze i walutowe. Hiszpan uznał, że obecnie największym wyzwaniem dla Polski jest ustabilizowanie kursu złotego, bo tylko wówczas można ustalić parytet wymiany wobec euro. 
 
Paweł Samecki funkcję komisarza ds. polityki regionalnej (strona oficjalna
http://ec.europa.eu/commission_barroso/samecki/index_en.cfm) objął 4 lipca 2009 r. Na stanowisku zastąpił Danutę Hübner, która złożyła rezygnację decydując się kandydować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Paweł Samecki na 51 lat, jest doktorem nauk ekonomicznych, pracował m.in. w ministerstwie finansów, był podsekretarzem stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, ostatnio przez ponad 4 lata zasiadał w zarządzie Narodowego Banku Polskiego. 

Zdjęcia i materiały dźwiękowe są  dostępne na stronie
http://ec.europa.eu/polska/index_pl.htm

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.