Data publikacji: 04.05.2011

Konkurs dla dziennikarzy Europa dla pacjentów

Ruszyła rejestracja uczestników trzeciej edycji konkursu dla dziennikarzy "Zdrowie UE". Podobnie jak w latach poprzednich tematem jest "Europa dla pacjentów", ale poszerzono go o zagadnienie wyrobów farmaceutycznych.


Zwycięzca otrzyma 6 tys. euro, nagrody za drugie i trzecie miejsce wynoszą 2500 i 1500 euro. Nowością jest nagroda specjalna 3 tys. euro - za artykuł opisujący zagrożenie, jakie stwarza palenie papierosów.
 
Konkurs "Europa dla pacjentów"
           
Do uczestnictwa w konkursie zgłosiło się w ubiegłych latach ponad 700 dziennikarzy z całej UE. Ich artykuły ukazują, w jaki sposób kwestie związane ze zdrowiem wpływają na codzienne życie Europejczyków. Komisja jest przekonana, że w tegorocznej edycji konkursu ujawni się nowy talent dziennikarski, a w centrum zainteresowania znajdą się opinie oraz troski obywateli i pacjentów dotyczące tematyki zdrowotnej.
 
W tym roku tematy objęte konkursem - transgraniczna opieka zdrowotna, choroby rzadkie, pracownicy sektora opieki zdrowotnej, bezpieczeństwo pacjentów, dawstwo i przeszczepy narządów, nowotwory, szczepienia przeciwko grypie, racjonalne stosowanie antybiotyków, zdrowie psychiczne, choroba Alzheimera i inne odmiany demencji oraz szczepienia dzieci - zostały rozszerzone o inicjatywy Komisji z zakresu wyrobów farmaceutycznych. Treść artykułów powinna koncentrować się na pacjentach.
 
Nagroda specjalna zostanie przyznana również za najlepszy artykuł ukazujący skutki, jakie ma palenie tytoniu dla zdrowia, oraz jak tytoń i nikotyna mogą zniszczyć ludzkie życie.
 
Dziennikarze proszeni są o nadsyłanie artykułów dotyczących jednego lub kilku tematów kampanii Europa dla pacjentów. Ostateczny termin nadsyłania prac upływa 24 lipca 2011 r.
                       
Zasady
 
·         Uczestnicy konkursu muszą być pełnoletnimi obywatelami jednego z 27 państw członkowskich UE lub na stałe w nim zamieszkiwać.
·         Każdy z uczestników może przedstawić dwa artykuły, natomiast zgłoszenia od zespołów będą przyjmowane pod warunkiem, że nie liczą one więcej niż pięć osób.
·         Wszystkie zgłoszone artykuły muszą być artykułami pierwotnie opublikowanymi w prasie drukowanej lub w serwisie internetowym oraz muszą być napisane w jednym z urzędowych języków UE.
·         Długość artykułu nie powinna przekraczać 20 000 znaków (wliczając spacje).
·         Szczegółowe zasady i warunki konkursu dostępne są na poświęconej mu stronie internetowej.
 
           
           
Laureaci poprzednich edycji
 
Nagrodę główną w pierwszej edycji konkursu dla dziennikarzy „Zdrowie UE” zdobyła Estelle Saget (Francja) za artykuł „La schizophrénie expliquée aux parents” (Schizofrenia − wyjaśnienia dla rodziny i przyjaciół) opublikowany w dzienniku „LExpress”.
 
Zwycięzcami drugiej edycji konkursu zostało dwoje dziennikarzy piszących wspólnie dla włoskiego tygodnika „Panorama”, Gianluca Ferraris i Ilaria Molinari. Ich artykuł „Ladri di Speranza” (Złodzieje nadziei) opowiada o klinikach, w których proponuje się zdesperowanym pacjentom z chorobami przewlekłymi kosztowne, acz niesprawdzone metody leczenia.
 
Nagrody dziennikarskie UE w dziedzinie zdrowia oraz kampania „Europa dla pacjentów” zostały ufundowane w ramach drugiego wspólnotowego programu w dziedzinie zdrowia 2008-2013. Szczegółowe zasady i warunki konkursu dostępne są na stronach internetowych.
                       
Wybór zwycięzców i wręczenie nagród
 
W każdym państwie członkowskim krajowe jury złożone z dziennikarzy i ekspertów w dziedzinie zdrowia publicznego, pod przewodnictwem Komisji Europejskiej, wybierze jednego krajowego finalistę.
 
Spośród 27 finalistów unijne jury wybierze następnie trzech zwycięzców i zdobywcę nagrody specjalnej na szczeblu UE. Na początku 2012 r. 27 finalistów zostanie zaproszonych do Brukseli do uczestnictwa w seminarium medialnym poświęconym kwestiom zdrowia w UE, po którym odbędzie się ceremonia wręczenia nagród.
           
Aby zgłosić artykuł i dowiedzieć się więcej o konkursie dla dziennikarzy „Zdrowie UE”, odwiedź stronę internetową poświęconą nagrodzie:
 
 
Strona internetowa „Europa dla pacjentów”:
 
Dodatkowe informacje na temat kontroli wyrobów tytoniowych w UE:
 
Dodatkowe informacje na temat drugiego wspólnotowego programu działań w dziedzinie zdrowia:
http://ec.europa.eu/health/programme/policy/index_pl.htm

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.