Data publikacji: 14.01.2015
Zgodnie z interpretacją Komisji Europejskiej dotyczącą prawodawstwa farmaceutycznego UE oraz z uwagi na charakter produktu, to państwa członkowskie mają kompetencje do ograniczenia sprzedaży poprzez wymaganie recepty, jeżeli uznają to za konieczne - tak o pigułce EllaOne mówi rzecznik KE ds. zdrowia Enrico Brivio.
Przypomina, że 6 stycznia 2015 roku, Komisja Europejska, na podstawie opinii Europejskiej Agencji ds Leków (EMA) z listopada 2014, podjęła decyzję zmieniającą klasyfikację awaryjnych środków antykoncepcyjnych EllaOne ze statusu tabletek wydawanych na receptę na takie, które w krajach UE, można będzie kupić bez recepty.
Kontrowersje wokół tabletek
6 stycznia 2015 roku Komisja Europejska przyjęła decyzję zmieniającą klasyfikację awaryjnych środków antykoncepcyjnych EllaOne ze statusu tabletek wydawanych na receptę na takie, które można będzie kupić bez recepty.
EllaOne (octan uliprystalu) to awaryjny środek antykoncepcyjny stosowany w zapobieganiu niezamierzonej ciąży, działający w przypadku zażycia w przeciągu pięciu dni od niezabezpieczonego stosunku płciowego lub gdy inne środki antykoncepcyjne zawiodły. Usunięcie wymogu uzyskania recepty na ten lek powinno przyśpieszyć dostęp kobiet do tego leku i w związku z tym zwiększyć jego efektywność.
Decyzja jest oparta na opinii Europejskiej Agencji Leków z listopada 2014, która zaleca taką zmianę na podstawie wniosku o dopuszczenie do obrotu.
Według interpretacji Komisji Europejskiej prawodawstwa farmaceutycznego UE oraz mając na uwadze charakter produktu, w kompetencjach krajów członkowskich pozostaje decyzja o odgraniczeniu jego dostępności, poprzez wymóg posiadania recepty na ten lek.