Data publikacji: 14.04.2020

Koronawirus: materiały edukacyjne w internecie

Wybór materiałów i narzędzi online dla osób uczących się, nauczycieli i wychowawców w czasie pandemii koronawirusa.


 

 

Wystąpienie koronawirusa w Europie i podejmowanie niezbędnych krajowych środków, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się tej choroby, mogą poważnie zakłócać naukę, szkolenia i możliwości uczestnictwa w programach mobilności edukacyjnej. Odczuwają to zarówno osoby uczące się, jak i nauczyciele i wychowawcy w całej Unii Europejskiej. 

Narzędzia dostępne w internecie – podobnie jak wiele narzędzi cyfrowych (w sieci lub poza nią) – służą różnym celom edukacyjnym. Umożliwiają one:

  • łączność między wychowawcami a osobami uczącymi się, jeżeli przebywają oni w różnych miejscach
  • dostęp do informacji oraz platform/systemów komputerowych itp., które nie są zazwyczaj dostępne w każdym domu czy instytucji
  • wspieranie stałego rozwoju zawodowego wychowawców w elastyczny sposób.

W zachowaniu ciągłości nauki i szkoleń pomaga bogata oferta materiałów edukacyjnych dostępnych w internecie. 

Zaplanowany na połowę 2020 r. przegląd Planu działania w dziedzinie edukacji cyfrowej pomoże w dalszym rozwoju materiałów do nauki w internecie na różnych poziomach kształcenia w Europie.

Platformy internetowe dla nauczycieli i wychowawców

Europejska platforma internetowa dla szkół School Education Gateway

Dzięki platformie School Education Gateway nauczyciele i osoby zainteresowane edukacją szkolną mogą korzystać z internetowego katalogu zawierającego materiały do nauczania i informacje o możliwościach szkoleniowych w europejskich szkołach. Platforma dostępna jest w 23 językach Unii Europejskiej.

Europejska platforma internetowa dla szkół School Education Gateway

eTwinning

Europejska platforma współpracy dla nauczycieli dostępna w 30 językach. Platforma umożliwia komunikację, wymianę materiałów, udział w zajęciach związanych z rozwojem zawodowym i współtworzenie projektów.

eTwinning (wymagana rejestracja)

Kącik edukacyjny

Materiały dydaktyczne, w tym gry internetowe, mające pomóc wszystkim uczniom bez względu na wiek dowiedzieć się czegoś więcej o UE.

Kącik edukacyjny

Centra zasobów SALTO w ramach programu „Młodzież w działaniu”

Internetowy katalog oferujący narzędzia szkoleniowe promujące i wspierające pracę z młodzieżą.

Centra zasobów SALTO

ePlatforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie (EPALE)

Wielojęzyczna, oparta na otwartym członkostwie społeczność dla osób zajmujących się zawodowo uczeniem dorosłych w Europie. EPALE ma pomóc podnieść jakość nauczania dorosłych, a także zwiększyć możliwości uczenia się.

ePlatforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie (EPALE) (może być wymagana rejestracja)

Wirtualne wymiany Erasmusa+

Innowacyjne możliwości wymiany przez internet dla ludzi młodych w całej Europie i południowej części regionu Morza Śródziemnego.

Wirtualne wymiany Erasmusa+

Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT)

Materiały opracowane przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii, które pomagają pracownikom szkolnictwa wyższego zapewniać wysokiej jakości uczenie się i nauczanie przez internet.

EIT – nauczanie przez internet (wymagana rejestracja)

„Yummy Physics”

Kolekcja krótkich filmów wyjaśniających zjawiska fizyki w kontekście produktów spożywczych. Nagrania powstają w ramach działania „Maria Skłodowska-Curie”.

Yummy Physics (krótkie filmy edukacyjne)

Projekty finansowane przez UE

„Penji protects the planet”

Materiały dydaktyczne w formie gry dla uczniów szkół podstawowych i średnich na temat znaczenia zrównoważenia środowiskowego.

Penji protects the planet (konieczne jest pobranie aplikacji)

„Moby Click”

Materiały do e-uczenia się wspierające rozwój uczenia się wspomaganego technologią.

Moby Click (może być wymagana rejestracja)

„Code n’ Social”

Interaktywna platforma dla osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Platforma udostępnia wysokiej jakości narzędzia do nabywania umiejętności cyfrowych, w tym nauki programowania i podstawowych umiejętności technicznych.

Code n’ Social (wymagana rejestracja)

Projekt CREATIONS

Finansowany przez UE projekt ma na celu rozbudzić wśród młodych ludzi zainteresowanie naukami przyrodniczymi i pomóc im podchodzić do nich w twórczy sposób za pomocą sztuk pięknych.

Projekt CREATIONS (może być wymagana rejestracja)

Więcej informacji

Platforma rezultatów programu Erasmus+

Zasoby i narzędzia promujące innowacyjne i ogólnodostępne nauczanie na odległość, stworzone w ramach projektów finansowanych ze środków programu Erasmus+.
Platforma rezultatów programu Erasmus+

Plan działania w dziedzinie edukacji cyfrowej

W Planie działania w dziedzinie edukacji cyfrowej określono środki mające pomóc krajom UE zmierzyć się z wyzwaniami, jakie niesie z sobą kształcenie w erze cyfrowej, oraz skorzystać z szans, jakie takie kształcenie stwarza.
Plan działania w dziedzinie edukacji cyfrowej

Edukacja cyfrowa – Hakaton

Światowe nagrody w ramach hakatonu poświęconego edukacji cyfrowej wspierają tworzenie rozwiązań problemów związanych z kształceniem w erze cyfrowej.
Edukacja cyfrowa – Hakaton 

 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.