Data publikacji: 21.08.2020

Kultura Europy blisko Ciebie

Do 23 sierpnia można nadsyłać prace na konkurs fotograficzny ogłoszony przez Dyrekcję Generalną ds. Edukacji, Młodzieży, Sportu i Kultury (DG EAC). Temat przewodni to lokalna turystyka oraz klejnoty kultury. Konkurs jest częścią kampanii w mediach społecznościowych „Kultura Europy blisko Ciebie”. - Tego lata możemy spędzać wakacje bliżej domu, ale to nie znaczy, że nie przeżyjemy przyjemnych chwil – powiedziała komisarz Marija Gabriel.


Pandemia zmieniła wszystko, w tym sposób, w jaki podróżujemy. Wiele wakacyjnych wyjazdów w odległe miejsca musi zostać zastąpionych pobytami lub wycieczkami do nieodległych miejscowości. DG EAC korzysta z okazji, aby zachęcić obywateli Europy do ponownego odkrywania piękna i bogactwa miejsc w pobliżu ich domów - przy jednoczesnym poszanowaniu zakazów podróżowania i wprowadzonych środków ostrożności.

- W Europie mamy bogactwo miejsc przyrodniczych i kulturowych. Wszystko to jest na wyciągnięcie ręki, gotowe do odkrycia - powiedziała komisarz odpowiedzialna za innowacje, badania naukowe, kulturę, edukację i młodzież Marija Gabriel podczas inauguracji kampanii. - Tego lata możemy spędzać wakacje bliżej domu, ale to nie znaczy, że nie przeżyjemy przyjemnych chwil.

Komisarz Gabriel wspiera europejskie sektory kultury i kreatywny, dlatego w mediach społecznościowy publikuje wiele wskazówek dotyczących zrównoważonej turystyki kulturowej w ramach kampanii, która jest prowadzona na kontach DG EAC na Twitterze, Facebooku i Instagramie pod hasłem #EuropeForCulture. Pierwotnie promowało ono Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Czy jesteś gotowy na wyzwanie fotograficzne?

Wykorzystaj swoją szansę! Do 23 sierpnia obywatele z krajów objętych programem Kreatywna Europa mogą przesyłać zdjęcia wraz z opisem (40-50 słów), pokazując jak tego lata doświadczają i cieszą się kulturą oraz dziedzictwem Europy blisko domu. Może to być wizyta w lokalnym muzeum lub miejscu dziedzictwa, ale także wycieczka do innego kraju europejskiego, o ile skupimy się na autentycznych doświadczeniach, ukrytych klejnotach kultury i lokalnych, regionalnych, krajowych lub europejskich aspektach turystyki - a nie na masowej turystyce lub na odległych miejscach. Trzech zwycięzców konkursu zostanie nagrodzonych voucherem, który zapewni im kolejne kulturalne przeżycia.

STRONA KONKURSU

(link is external)

DG EAC to nie jedyna dyrekcja w Komisji Europejskiej, która zachęca Europejczyków do podjęcia kulturalnych wyzwań. DG ENV (środowisko), DG GROW (jednolity rynek, przemysł, przedsiębiorczość i małe przedsiębiorstwa), JRC (Wspólnotowe Centrum Badawcze) także dzielą się interesującymi inicjatywami (linki poniżej).

Komisja współpracuje również z partnerami zewnętrznymi m.in. Radą Europy, która prowadzi projekt Europejskich Szlaków Kulturowych „Routes4EU”, UNESCO (obiekty ze znakiem dziedzictwa europejskiego), europejskimi stolicami kultury oraz laureatami nagród European Heritage Awards i Europa Nostra Awards.

#EuropeForCulture poprowadzi Cię również do interesujących witryn internetowych związanych z kulturą - od inspirowanych podróżami układanek na Europeanie po miejsca specyficzne dla danego kraju, takie jak Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu czy klasztor Riła w Bułgarii.

 

W Muzeum Historii Sztuki w stolicy Austrii znajduje się największa na świecie kolekcja obrazów Pietera Breugela, „Madonna na łące” Rafaela, „Alegoria malarstwa” Vermeera, „Infanta Margarita Teresa” pędzla Diego Velazqueza, arcydzieła Rubensa, Rembrandta, Dürera i Tycjana.

Z kolei bułgarski klasztor Riła został objęty częścią sieci programu Natura 2000 i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Został założony XIV wieku w miejscu odosobnienia św. Jana z Riły (zm. 946 r. n.e.), pierwszego bułgarskiego pustelnika i patrona kraju. Jego mieszkanie i grób stały się świętym miejscem i zamieniły się w kompleks klasztorny, odgrywający ważną rolę w życiu duchowym i społecznym średniowiecznej Bułgarii. Obecnie pomnik symbolizuje słowiańską tożsamość kulturową i służy jako centrum edukacyjne i kulturalne.

W czasie tegorocznego lata KE będzie promować więcej pereł kultury znajdujących się w każdym kraju UE. Korzystaj z #EuropeForCulture w mediach społecznościowych!

 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.