Data publikacji: 30.04.2010

Kwestie dyskryminacji w centrum uwagi

W corocznej edycji konkursu UE nagrodzono dziennikarstwo podejmujące kwestie związane z dyskryminacją w Europie.


Blisko 16 proc. Europejczyków biorących udział w przeprowadzonym niedawno w UE badaniu opinii stwierdziło, że w minionym roku co najmniej raz doświadczyło dyskryminacji. Z wyników badania można wywnioskować, że dyskryminacja jest powszechnym problemem, który dotyczy nie tylko grup mniejszościowych.
 
Przepisy prawne UE dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji są bardzo rozbudowane, a pierwsze akty prawne dotyczące równości kobiet i mężczyzn pochodzą z 1957 r. W 2000 r. UE przyjęła przepisy zakazujące dyskryminacji w miejscu pracy ze względu na rasę, pochodzenie etniczne, religię, niepełnosprawność, wiek i orientację seksualną. Uprzedzenia na tle rasowym i etnicznym są również zakazane w dziedzinie szkolnictwa, ubezpieczeń społecznych, opieki zdrowotnej i dostępu do towarów i usług, w tym mieszkań.
 
Jednak aby przepisy były skuteczne, obywatele muszą znać swoje prawa i się ich domagać. Środki masowego przekazu mogą pomóc w zwiększaniu świadomości społecznej na ten temat, a nagroda dziennikarska jest wręczana tym, którzy swoją pracą się do tego przyczyniają.
 
Dziennikarze z całej UE, biorący udział w szóstej już edycji tego konkursu, przedłożyli swoje prace jury zasiadającemu w poszczególnych krajach. Musiały być one wcześniej opublikowane w prasie lub Internecie. Każde jury krajowe wyłoniło zwycięzcę na szczeblu krajowym. Następnie niezależne jury złożone z przedstawicieli mediów oraz ekspertów zajmujących się zagadnieniami przeciwdziałania dyskryminacji wyłoniło zdobywcę nagrody głównej. Nazwiska laureatów ogłosiła wczoraj komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding, która również zainaugurowała tę edycję konkursu.
 
„Media mogą odgrywać kluczową rolę w zwalczaniu dyskryminacji, uprzedzeń i stereotypów, donosząc o tych problemach. Dziennikarze wywołują debaty. Mają możliwość kształtowania opinii w naszych społeczeństwach i podnoszenia świadomości obywateli w kwestiach tak ważnych, jak dyskryminacja” – powiedziała Viviane Reding, wiceprzewodnicząca Komisji i komisarz ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa. – „Różnorodność i integracja społeczna to fundamentalne wartości naszej Unii i są one szczególnie ważne w obecnym kontekście gospodarczym. Dzisiejsi laureaci nagród znacząco przyczynili się do podniesienia świadomości w kwestii dyskryminacji i mam nadzieję, że zachęci to jeszcze większą liczbę dziennikarzy do uczestnictwa w tegorocznej edycji konkursu”.
 
Jury uhonorowało dziennikarzy, którzy poprzez swoją pracę przyczynili się do lepszego zrozumienia korzyści płynących z różnorodności i zachęcali do bliższego przyjrzenia się kwestiom dyskryminacji i nierówności. W tym roku Komisja przygotowała specjalną nagrodę dla artykułu opisującego powiązania pomiędzy kwestiami ubóstwa i dyskryminacji.
 
Laureaci edycji 2009
Kathrin Löther, młoda studentka dziennikarstwa z Niemiec, otrzymała nagrodę za opublikowany w Süddeutsche Zeitung artykuł „Das Lieben der Anderen” („Miłość innych”). W swoim artykule autorka zajęła się kwestią miłości pomiędzy osobami dotkniętymi niepełnosprawnością, zwracając uwagę na tę tematykę w ciepły i humanitarny sposób.
 
István Balla, zdobywca drugiego miejsca, opublikował w węgierskim internetowym czasopiśmie Figyelőnet artykuł o warunkach życiowych romskich dzieci (Mit látnak Budapestből a cigány gyerekek? („Co z Budapesztu widują romskie dzieci?”).
 
Finka Hanna Nikkanen otrzymała nagrodę specjalną za artykuł „Kerrosten välissä” („Zacięty pośrodku”), opublikowany w miesięczniku Voima, który opowiada historię migranta stającego w obliczu ubóstwa w Finlandii.
 
W związku z ogłoszeniem przez UE roku 2010 rokiem walki z ubóstwem oprócz nagrody głównej przyznano nagrodę specjalną za artykuł pokazujący, jak dyskryminacja może się wiązać biedą.
 
Konkurs dziennikarski to tylko jedno z wielu działań podejmowanych w ramach trwającej kampanii przeciwko dyskryminacji, promującej partnerskie kontakty i wymianę informacji w całej UE. Od jej rozpoczęcia w 2003 r. zorganizowano m.in. konkursy fotograficzne i konkursy na plakat, wydarzenia sportowe i konferencje. Metody prowadzenia kampanii są różne, ale przyświeca jej jeden cel: zachęcać do dyskusji na temat dyskryminacji i korzyści, jakie odnosi całe społeczeństwo z równości i różnorodności.
 
Więcej
 
Przeciwdziałanie dyskryminacji    http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=423&langId=pl
 
Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej   http://fra.europa.eu/fraWebsite/home/home_en.htm

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.