Data publikacji: 03.12.2010

Kwestie obywatelstwa w centrum polityk sprawiedliwości i spraw społecznych

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viviane Reding, komisarz ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa, zaapeluje w ciągu kilku najbliższych dni do państw członkowskich o uczynienie zagadnień dotyczących obywatelstwa centralnym elementem polityk sprawiedliwości i spraw społecznych.


Wiceprzewodnicząca Reding przedstawi po raz pierwszy sprawozdanie na temat obywatelstwa UE: ministrom sprawiedliwości na spotkaniu w dniu 3 grudnia oraz ministrom spraw społecznych w dniu 6 grudnia. Zgodnie z wypowiedzią przewodniczącego Komisji José Manuela Barroso, zawartą w wytycznych politycznych z września 2009 r., EU pragnie „Europy, dla której podstawą wszystkich działań są jej obywatele.” Wizja ta znalazła odzwierciedlenie w traktacie lizbońskim: obywatele znajdują się w centrum wszystkich polityk UE. UE podejmuje konkretne działania, aby ułatwić życie 12 milionom obywateli UE mieszkających poza swoimi krajami pochodzenia. Komisja Europejska przyjęła sprawozdanie na temat obywatelstwa w dniu 27 października i zaproponowała środki, które mają ułatwić życie mieszkańcom UE korzystającym z prawa do zawarcia związku małżeńskiego, nabycia domu lub zarejestrowania pojazdu w innym państwie UE (zob. IP/10/1390 i MEMO/10/525).
 
„Pierwsze w historii sprawozdanie UE na temat obywatelstwa czyni tę kwestię centralnym zagadnieniem polityki prowadzonej przez UE” – powiedziała wiceprzewodnicząca Reding, komisarz ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa UE. – „Przeanalizowaliśmy trudności, jakie w codziennych sprawach napotykają Europejczycy mieszkający i pracujący w innych państwach członkowskich UE, a także podróżujący w obrębie Unii, i zaproponowaliśmy praktyczne rozwiązania tych problemów. Mam nadzieję, że teraz uda się wdrożyć te rozwiązania w ścisłej współpracy z rządami państw członkowskich.”
 
W pierwszym w historii sprawozdaniu UE w sprawie obywatelstwa podjęto codzienne problemy, jakie napotykają obywatele, korzystając ze swoich praw w przypadku przekraczania granic swojego państwa w różnych sytuacjach: czy to podróżując, studiując, pracując, zawierając związek małżeński, budując dom czy też kupując pojazd w innym państwie UE. W sprawozdaniu przedstawiono 25 środków, które Komisja zamierza podjąć w ciągu najbliższych trzech lat, dążąc do ułatwienia życia europejskich obywateli:
·         Turyści/ekspatrianci: Komisja zaktualizuje zasady ochrony urlopowiczów przed, na przykład, bankructwem ich biura podróży w trakcie wakacji (IP/09/1824). Komisja przedstawi również dodatkowe sposoby wzmocnienia praw pasażerów wszystkich środków transportu i wykonania praw pasażerów lotniczych (np. w przypadku dużego opóźnienia lub odwołania lotu). Komisja dalej będzie wzmacniać prawo do ochrony konsularnej obywateli UE, których państwo pochodzenia nie jest reprezentowane w państwach trzecich; będzie to możliwe dzięki wzmocnieniu ram prawnych oraz zwiększeniu świadomości wśród obywateli i urzędników konsularnych;
·         Konsumenci: Komisja pomoże konsumentom w dochodzeniu roszczeń w przypadku konfliktu z przedsiębiorstwem handlowym. Dokona tego poprzez ułatwienie przeprowadzania szybkich i niekosztownych pozasądowych procedur rozpatrywania transgranicznych sporów konsumenckich, promując alternatywne sposoby rozwiązywania sporów i mediacji;
·         Związki małżeńskie: Komisja przedstawi wnioski legislacyjne w celu ułatwienia międzynarodowym związkom małżeńskim ustalenia właściwości sądu oraz prawa mającego zastosowanie w odniesieniu do ich wspólnych nieruchomości czy rachunków bankowych;
·         Pracownicy: Komisja opracowuje nowy system elektronicznej wymiany informacji między organami administracji poszczególnych krajów, tak aby ułatwić pracownikom zatrudnionym w innym państwie UE przenoszenie ich praw wynikających z ubezpieczenia społecznego i przyspieszyć tę procedurę;
·         Właściciele pojazdów: Komisja przedstawi wnioski legislacyjne w celu uproszczenia dokumentacji i ułatwienia formalności związanych z rejestracją pojazdów zakupionych w innym państwie członkowskim; Komisja będzie zajmować się sprawami, w których obywatele musieli zapłacić podwójną opłatę rejestracyjną.
Sprawozdanie w sprawie obywatelstwa dostępne jest na stronie serwisu prasowego Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości:
Strona internetowa wiceprzewodniczącej Viviane Reding, komisarz UE do spraw sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa:
MEMO/10/525, IP/10/1390

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.