Data publikacji: 12.06.2012

Laureaci nagród w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego

W 2012 r. nagrodą Europa Nostra wyróżniono wybitne osiągnięcia w ochronie, restauracji i badaniu europejskich zabytków.


Paraschiva Kovacs poświęciła ponad 40 lat swojego życia na zachowywanie tradycyjnych bram, jakie spotyka się jeszcze w rumuńskim regonie Odorhei, i gromadzenie dokumentacji na ich temat. Jej praca została w tym roku doceniona przez Unię Europejską, która ten i 27 innych projektów związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego wyróżniła nagrodą Europa Nostra.
 
Paraschiva Kovacs znalazła się również wśród sześciu laureatów nagrody specjalnej „Grand Prix” przyznawanej za niezwykłe osiągnięcia w zakresie ochrony dziedzictwa. Nagrody te wręczono 1 czerwca w Lizbonie.
 
W uzasadnieniu swojej decyzji jury podkreśliło, że Paraschiva Kovacs jest wybitną reprezentantką wielu skromnych osób z całej Europy, które, choć nie mają wiele środków do swojej dyspozycji, uświadamiają nam, jak ważne jest zachowanie śladów naszej przeszłości dla przyszłych pokoleń, i poświęcają temu zadaniu swój czas i energię.
 
Wśród pozostałych projektów nagrodzonych Grand Prix 2012 znalazły się:
·         budynek Averof, Ateny, Grecja – ważny przykład europejskiego neoklasycyzmu, odnowiony i mieszczący obecnie wydział architektury krajowej politechniki
·         wielki piec nr 2, Sagunto, Hiszpania – pozostałość po hutnictwie żelaza i stali w basenie Morza Śródziemnego, zachowany jako obiekt edukacyjny
·         dom parafialny w Poundstock, Bude, Wielka Brytania – budynek z początku szesnastego wieku, odnowiony w oparciu o tradycyjne techniki i ponownie wykorzystywany jako sala parafialna
·         badania archeologiczne płaskorzeźb o motywach roślinnych na Ara Pacis (Ołtarz Pokoju), Rzym, Włochy – jury doceniło jakość badań interdyscyplinarnych i opracowanych publikacji
·         program edukacyjny Norweskiej Fundacji na rzecz Ochrony Dziedzictwa, Vågå, Norwegia – nauczyciele i uczniowie wspólnie odnowili lokalne obiekty dziedzictwa kulturowego i umożliwili do nich dostęp.
 
W tegorocznej edycji konkursu możliwe było również głosowanie za pośrednictwem internetu. Na podstawie tego głosowania nagroda publiczności przyznana została projektowi fortyfikacji w Pampelunie. Cytadela tego hiszpańskiego miasta należy do najlepiej zachowanych w Europie.
 
Nagrody są finansowane ze środków unijnego programu „Kultura”, z którego od 2007 r. na współfinansowanie projektów tego rodzaju przeznaczono 30 mln euro.
Termin zgłaszania projektów do przyszłorocznej edycji konkursu upływa 1 października 2012 r.
 
Więcej na ten temat
 
Więcej na ten temat wspierania kultury i dziedzictwa:
 
źródło http://ec.europa.eu/news/culture/120604_pl.htm

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.