Data publikacji: 17.03.2010
Grypa, przeziębienie, idziesz do lekarza, później z receptą do apteki. W domu starasz się przypomnieć sobie, które tabletki brać rano, które po posiłku i czy łyżeczkę syropu masz połknąć dwa, czy trzy razy dziennie.
Czasem nawet ulotka nie odpowie na niektóre pytania. Medycyna to nie rosyjska ruletka, dlatego wraz ze zmianami w zasadach rejestracji medykamentów w Unii, powstać ma system, który wykorzystując internet i publikacje o zdrowiu będzie dostarczał rzetelnej informacji o lekach.
Jak poprawić jakość informacji dołączanej do opakowania leku i jak przenieść tę treść do sieci? Nad tym pytaniem głowili się posłowie i specjaliści, którzy czwartego marca spotkali się na seminarium zorganizowanym przez parlamentarną komisję ochrony środowiska i zdrowia publicznego.
Prof Theo Raynor, z Leeds University mówił, iż do 50 procent pacjentów podczas długotrwałego leczenia nie przyjmuje leków zgodnie z zaleceniami lekarza. "Większość leków ludzie przyjmują we własnych domach. Sami są odpowiedzialni za dawkowanie, zatem potrzebują odpowiednich informacji."
"Ulotki, nawet kosztem zwięzłości, powinny być bardziej przystępne dla pacjentów", uważa dr Frank Ulrich Montgomery ze Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich. "Ulotki i streszczenia powinny być dostępne w Internecie."
Portugalski socjalista, Fernando Antonio Correia de Campos wezwał do wspólnego podejścia w gromadzeniu informacji. "Informacje te nie mogą pochodzić tylko od producentów. Jeśli chcemy informacji wysokiej, musimy również dać czas organizacjom międzynarodowym lub krajowym na ich przeanalizowanie, powiedział poseł.
Leki w sieci
Ostatnie badania wykazały, że 74 procent pacjentów chciałaby uzyskać od pracowników służby zdrowia informacje na temat stron w internecie, na których można znaleźć wiarygodne porady, mówiła Roxana Radulescu z Europejskiego Forum Pacjentów.
Szwedzki chadek Christofer Fjellner, który będzie odpowiadał za przeprowadzenie nowych przepisów przez Parlament, podkreślał, że w sieci oprócz pacjentów informacji poszukują też pracownicy służby zdrowia. "Internet może być bardzo dobrym źródłem informacji, jednak znajduje się tam również wiele informacji fałszywych. Powinniśmy sami umieścić w internecie lepsze informacje".
Co dalej?
Komisja Ochrony Środowiska zagłosuje w sprawie leków na receptę w czerwcu, a głosowanie na sesji plenarnej planowane jest na wrzesień.
Ustawodawstwo dotyczące leków na receptę jest częścią legislacyjnego pakietu farmaceutycznego, który reguluje również działania przeciwko fałszowaniu produktów medycznych i wprowadza system monitorowania rynku leków.