Data publikacji: 01.07.2013

Lipcowa sesja plenarna PE 01-04.07.2013 Strasburg: Chorwacja, MFF, Węgry i PRISM

W czwartek rano, w wyniku negocjacji, pomiędzy przewodniczącym PE Martinem Schulzem oraz premierem Irlandii Endą Kennym, Parlament zagłosuje nad rezolucją polityczną. Głosowanie odbędzie się w środę, do przyjęcia dokumentu wystarczy zwykła większość oddanych głosów.


Ostateczna propozycja legislacyjna, nad którą obecnie trwają prace, zostanie poddana pod głosowanie we wrześniu. Wieloletnie ramy finansowe (MFF) mogą zostać przyjęte przez Parlament większością kwalifikowaną głosów.
 
Witamy Chorwacjo!
 
Kiedy 1 lipca Chorwacja stanie się państwem członkowskim UE, wspólnota będzie liczyć już 28 państw. Z tej okazji w Strasburgu o godzinie 16:30 zostaną podniesione flagi wszystkich państw członkowskich znajdujące tuż przed wejściem do siedziby Parlamentu. Podczas uroczystego otwarcia sesji plenarnej, przewodniczący PE Martin Schulz uściśnie rękę każdego chorwackiego posła, umieści flagę Chorwacji i wygłosi powitalne przemówienie. Uroczystość zakończy hymn europejski.
 
Zmiana klimatyczna: aukcje uprawnień do emisji CO2 znów na sesji plenarnej
 
W środę Parlament po raz drugi zagłosuje nad propozycją zamrożenia sprzedaży części uprawnień do emisji CO2 (co sprzyjać ma inwestycjom w technologie niskoemisyjne) po tym jak odrzucił ją w kwietniu, nieznaczną większością głosów. Zmieniony projekt proponuje wcześniejszy i bardziej przewidywalny przydział uprawnień, rozpoczynający się rok po zamrożeniu. Posłowie proponują też przeznaczenie na innowacje części wpływów uzyskanych ze sprzedaży limitów.
 
Parlament chce lepszej ochrony danych obywateli UE
 
Podczas środowej debaty z Komisją i Radą, posłowie będą dyskutować o konsekwencjach amerykańskiego programu inwigilacji (PRISM) wobec prywatności obywateli UE oraz o konieczności przyspieszenia unijnej reformy ochrony danych osobowych. PE poruszy również temat innego programu inwigilacji, prowadzonego podobno, jak donosi prasa, przez brytyjski wywiad.
 
PE rozpatrzy, czy wartości UE są przestrzegane na Węgrzech w obecności premiera Orbána
 
W czwartkowym głosowaniu, Parlament przyjmie rekomendacje dla władz na Węgrzech, w sprawie niezwłocznych zmian decyzji naruszających podstawowe wartości UE. Jeżeli władze Węgier nie zdecydują się na wcielenie ich w życie, PE rozważy zastosowanie artykułu 7.1 Traktatu o Unii Europejskiej, który pozwoli Radzie ustalić czy doszło do poważnego naruszenia zasad.
 
Surowe kary dla cyberprzęstępców
 
W czwartek posłowie zagłosują nad dyrektywą zaostrzającą kary za cyberprzęstępstwa. Porozumienie, które zostało już nieformalnie uzgodnione przez Parlament i Radę, ma przeciwdziałać atakom na systemy informatyczne oraz umożliwić lepszą współpracę pomiędzy właściwymi organami na terenie całej UE. Ze względu na szybkość cyberataków, państwa członkowskie będą miały 8 godzin na wzajemne udzielenie sobie pomocy, od momentu zgłoszenia takiej potrzeby.
 
Wody powierzchniowe: trzy produkty lecznicze pod unijną obserwacją
 
Tuzin preparatów dodanych zostanie do listy priorytetowych substancji, stanowiących zagrożenie dla środowiska wodnego, zgodnie z nowymi zasadami głosowanymi we wtorek, a uzgodnionymi w ubiegłą środę z ministrami państw członkowskich. Utworzona zostanie także lista substancji, poddanych obserwacji, ze względu na ich potencjalną szkodliwość, na której po raz pierwszy pojawią się trzy produkty lecznicze.
 
Wybory w 2014 roku: sprawy UE w centrum kampanii
 
Zgodnie z rezolucją, dyskutowaną w środę i głosowaną w czwartek, partie polityczne powinny przedstawić swoich kandydatów na przewodniczącego Komisji z wyprzedzeniem tak, aby kampania przedwyborcza koncentrowała się już tylko na sprawach dotyczących UE. PE proponuje, aby kandydaci osobiście przedstawili swój program polityczny w każdym państwie członkowskim oraz żeby nazwy europejskich partii politycznych pojawiły się na kartach do głosowania.
 
Zmiana przepisów kontroli pojazdów poprawi bezpieczeństwo na drogach UE
 
Oczekuje się, że we wtorek PE poprze projekt określający wspólne w całej UE minimalne wymogi dotyczące okresowych badań i kontroli technicznej pojazdów silnikowych oraz lekkich przyczep kempingowych. Posłowie zagłosują również nad propozycją wprowadzenia obowiązku inspekcji pojazdów motorowerowych, która w maju została odrzucona niewielką ilością głosów przez komisję ds. transportu.
 
Skuteczniejsze mechanizmy reakcji na epidemie na terenie UE
 
We wtorek, Parlament będzie debatował, a następnie zagłosuje nad projektem legislacyjnym, umożliwiającym skuteczniejszą reakcję na wspólne zagrożenia dla zdrowia na terenie UE, takie jak koronawirus, wybuch epidemii zakażeń bakterią E coli w 2011, czy wirus grypy H1N1 w 2009 roku. Projekt, uzgodniony z Radą, przewiduje system wczesnego ostrzegania, w tym możliwość wspólnego zakupu szczepionek przez państwa członkowskie.
 
Posłowie o zamknięciu publicznej telewizji w Grecji
 
W środę, Parlament będzie debatował z komisarzami Olli Rehnem i Viviane Reding oraz z Radą, nad zamknięciem greckiej telewizji publicznej (ERT). Decyzja władz Grecji wywołała lawinę reakcji i protestów oraz doprowadziła do wycofania poparcia dla rządu przez jedną z trzech koalicyjnych partii - Lewicę Demokratyczną.
 
Posłowie: klęski żywiołowe wymagają szybkiej reakcji
 
Fundusze uruchamiane w następstwie katastrof naturalnych muszą szybciej docierać do ofiar, a mechanizmy nimi rządzące należy zmienić na bardziej elastyczne, według opinii, którą najpewniej wyrażą posłowie, podczas dyskusji z Radą i Komisją we wtorek. W rezolucji, głosowanej w środę, PE wezwie do uruchomienia środków z Funduszu Solidarności UE

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.