Data publikacji: 13.07.2010

Lipcowa sesja plenarna PE w skrócie

Podczas ostatniej sesji plenarnej przed letnią przerwą posłowie do PE zaakceptowali ograniczenie premii bankierów i system regulacji europejskich rynków finansowych.


Ponadto deputowani zgodzili się też na poszerzenie praw pasażerów statków i bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące emisji zanieczyszczeń przemysłowych. Zakończyła się prezydencja hiszpańska – przywództwo objęła Belgia.
 
Premie bankierów – ograniczenia i cięcia
 
W środę w centrum zainteresowania ponownie znalazła się sytuacja gospodarcza i finansowa – PE zajmował się pakietem dotyczącym nadzoru finansowego. Parlament zaakceptował akty prawne odnoszące się do zarządzania kryzysem bankowym, wynagrodzeń dyrektorów spółek notowanych na rynku regulowanym oraz polityki w sektorze usług finansowych.
 
Zielone światło dla korpusu dyplomatycznego UE
 
Posłowie do PE zdecydowanie poparli utworzenie kształtującego się obecnie korpusu dyplomatycznego Unii Europejskiej – Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych – i przyjęli rezolucję precyzującą kwestie dotyczące jej personelu, budżetu i administracji.
 
Adiós Hiszpanio, bienvenue-welkom-willkommen Belgio!
 
Premier José Luis Zapatero spotkał się we wtorek z szeroką krytyką, prezentując wyniki półrocza hiszpańskiego przewodnictwa w UE. Następnego dnia swój program przedstawił belgijski premier Yves Leterme. Wśród przedstawionych przez premiera priorytetów znalazły się gospodarka, środowisko i walka z bezrobociem.
 
Lepsza ochrona pasażerów statków
 
Od 2012 r. pasażerowie statków i promów uzyskają szersze prawa, po tym jak posłowie do PE zgodzili się na nowe przepisy dotyczące pomocy i rekompensat w razie opóźnień. Jeżeli wyjazd statku zostanie odwołany lub opóźniony o 1,5 godziny, pasażerowie będą mieli prawo do zmiany trasy, do powrotu do portu początkowego lub do pełnego zwrotu kosztów. Ponadto możliwe będzie otrzymanie rekompensaty w wysokości 25–50% ceny biletu.
 
Zakaz sprzedaży żywności ze sklonowanych zwierząt
 
Czy miejsce owcy Dolly jest naprawdę w muzeum? Posłowie do PE opowiedzieli się za zakazem wprowadzania na rynek europejski żywności ze sklonowanych zwierząt. Niepokoją ich potencjalne zagrożenia dla zdrowia ludzi związane z konsumpcją produktów tego pochodzenia.
 
Bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące emisji zanieczyszczeń przemysłowych
 
Nowe, rygorystyczne limity emisji podtlenku azotu, dwutlenku siarki oraz pyłów, wchodzące w życie najpóźniej w 2016 r. obejmą swoim działaniem tysiące zakładów przemysłowych w całej UE.
 
Posłowie do PE popierają ambicje Islandii
 
Posłowie do PE poparli wniosek Islandii o przystąpienie do UE, wezwali jednak do zakazania polowań na wieloryby. PE oświadczył, że spory dotyczące spłacenia rządowi Wielkiej Brytanii i Holandii długów, do których doszło po upadku islandzkich banków, powinny zostać rozstrzygnięte w ramach stosunków dwustronnych.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.