Data publikacji: 19.12.2014

Malala Yousafzai odebrała Pokojową Nagrodę Nobla

Najmłodsza zdobywczyni tej nagrody mówi, że czuje się dumna, iż jest pierwszą Pakistanką i pierwszą młodą osobą, która otrzymała to wyróżnienie.


Aktywistka na rzecz praw kobiet i dzieci

Malala mając 11 lat zaczęła prowadzić bloga o tematyce praw kobiet do edukacji i wolności decydowania o własnym losie. „To duma Pakistanu” – mówi tamtejszy premier Nawaz Shafir.

Rok później Malala została zaatakowana przez pakistańskich talibów, którzy zdołali ją postrzelić.

Z pomocą medyczną oraz jej własnej walce i wytrwałości wróciła do zdrowia. Atak ten nie przeszkodził jej w swojej dobroczynności, wręcz przeciwnie, wtedy dopiero stała się zauważalna i sławna dzięki temu, co robi.

W 2013 roku Malala została uznana przez amerykański „Time Magazine” za jedną z najbardziej wpływowych osób na świecie.

W tym samym roku została również nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla, lecz wtedy jeszcze jej nie zdobyła. Poza tym aktywistka otrzymała także inne nagrody, tj. Międzynarodowa Pokojowa Nagroda Dzieci, nagroda im. Sacharowa przyznana przez Parlament Europejski oraz nagroda Amnesty International i wiele innych.

 

Malala Yousafzai podbiła serca milionów ludzi, dzięki swojej działalności w obronie praw kobiet, zwłaszcza na rzecz ich prawa do nauki oraz walce z przemocą wobec dzieci, a także za zasługi w szerzeniu edukacji. Dzięki tym działaniom została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla.

„Ta nagroda jest rekompensatą dla tych wszystkich dzieci, które pozbawione są głosu, a które powinny być usłyszane” - powiedziała młoda laureatka. – „Poprosiłam premiera Indii, Narendrę Modiego, i premiera Pakistanu, Nawaza Sharifa, aby dołączyli do nas podczas ceremonii wręczenia nagród” - dodała Malala, która otrzymała nagrodę wraz z Kailashem Satyarthim, działaczem z Indii, walczącym o prawa dzieci.

Odebranie nagród

Wręczenie nagród odbyło się 10 grudnia 2014 r. w Oslo. Malala Yousafzai wygłosiła, jak zawsze, imponujące przemówienie w trzech językach – Urdu, który jest językiem narodowym Pakistanu, Paszto (pasztuński), to jej język ojczysty oraz po angielsku.

Wraz z Malalą Nagrodę Pokojową Nobla otrzymał również Kailash Satyarthi, 60–letni indyjski obrońca praw dzieci, podtrzymujący tradycję Mahatmy Gandhiego. To aktywista, który uczestniczył w protestach przeciwko wykorzystywaniu nieletnich oraz stworzył wiele ważnych międzynarodowych konwencji wspierających prawa dzieci.

 

Źródło: http://www.twojaeuropa.pl/4818/malala-yousafzai-odebrala-pokojowa-nagrode-nobla

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.