Data publikacji: 15.09.2011

Małe przedsiębiorstwa motorem wzrostu

Rzecznicy małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) spotkali się wczoraj w Brukseli, aby określić strategię zmierzającą do uwolnienia potencjału wzrostu i konkurencyjności MŚP.


Uzgodniono następujące zasadnicze cele: umożliwienie zakładanie przedsiębiorstw w ciągu 3 dni za mniej niż 100 euro, zwiększenie dostępu do finansowania i zamówień publicznych oraz zmniejszenie biurokracji, między innymi poprzez wprowadzenie testu sprawdzającego, czy nowe prawodawstwo na poziomie UE i krajowym jest przyjazne dla MŚP. W tym celu Komisja Europejska i wszystkie państwa członkowskie powinny wprowadzić specjalny test MŚP stosowany przed przyjęciem jakiegokolwiek aktu prawnego. Test ten powinien zapobiec pojawianiu się nowych przeszkód, które mogłyby utrudnić sprawne funkcjonowanie 25 milionów małych przedsiębiorstw europejskich. Dwanaście państw wprowadziło już ten test, a kolejne państwa są w trakcie jego wprowadzania. Rzecznicy MŚP zgodzili się wdrożyć wspomniane wyżej środki we wszystkich państwach członkowskich do września 2012 r. Poprzez ich wprowadzenie Europa aktywnie wzmacnia pozycję MŚP, które jak się powszechnie uważa, mają zasadnicze znaczenie dla przywrócenia wzrostu gospodarczego.
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za przemysł i przedsiębiorczość, Antonio Tajani, powiedział: „W tym kluczowym momencie, gdy los integracji europejskiej jest bezpośrednio związany z naszą zdolnością do przywrócenia wzrostu, pilnie potrzebujemy prawdziwej rewolucji, która umieści MŚP i gospodarkę realną w samym centrum działań politycznych i administracji publicznej, aby uwolnić ich potencjał. Jest to najlepszy sposób na stworzenie odpowiednich warunków dla wzrostu gospodarczego. Bardzo się cieszę, że rzecznicy MŚP z wszystkich krajów UE zdecydowanie zaangażowali się w ten proces.”
 
Kontekst
Krajowi rzecznicy MŚP przedstawili dziś postępy we wdrażaniu w poszczególnych państwach programu „Small Business Act” dla Europy (IP/11/218) i uzgodnili ambitny plan działania na swoim pierwszym spotkaniu w Brukseli w obecności Daniela Calleja, unijnego rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw. Każde z państw UE powołało w tym roku rzecznika MŚP, aby reprezentował małe przedsiębiorstwa i dopilnował, by nie zaniedbywano ich interesów (IP/11/642). Rzecznicy MŚP i przedstawiciele małych przedsiębiorstw zgodzili się, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy działania powinny się skupić na trzech konkretnych obszarach:
·         uproszczenie otoczenia biznesu i zachęcanie do podejmowania wyzwania, jakim jest założenie przedsiębiorstwa. Rzecznicy MŚP postanowili umożliwić we wszystkich państwach członkowskich założenie przedsiębiorstwa w ciągu 3 dni za mniej niż 100 euro;
·         poprawa dostępu MŚP do finansowania poprzez środki zwiększające dostępność i wykorzystanie gwarancji pożyczek bankowych dla MŚP, a także mikrokredytu, zwłaszcza dla nowych przedsiębiorstw i mikroprzedsiębiorstw. W obecnej sytuacji dostęp do finansowania jest najbardziej palącym problemem MŚP. Ponadto należy zwiększyć udział MŚP w realizacji zamówień publicznych. Z ostatnich badań wynika, że udział MŚP w rynku zamówień publicznych ogłoszonych w całej UE wynosi tylko 34%, mimo że ich udział w całej gospodarce sięga 52%;
·         systematyczne uwzględnianie w nowym prawodawstwie, zarówno na poziomie UE i krajowym, jego potencjalnego wpływu na MŚP poprzez stosowanie testu MŚP. Test ten jest obok rzeczników MŚP drugim filarem nowego planu Komisji Europejskiej dotyczącego zarządzania MŚP.
 
Test MŚP został już wprowadzony w niemal połowie państw Unii Europejskiej.
Test MŚP, stanowiący podstawowy element zasady „najpierw myśl na małą skalę”, został wprowadzony po raz pierwszy w programie „Small Business Act” (SBA) dla Europy przyjętym w 2008 r. Wraz z publikacją przeglądu tego programu w 2011 r. jego rola jeszcze bardziej zyskała na znaczeniu.
Nieco mniej niż połowa państw członkowskich zgłosiła, że stosuje już test MŚP. Malta, Słowenia i Słowacja są w trakcie jego wprowadzania. Cztery inne państwa członkowskie - Grecja, Belgia, Cypr i Bułgaria - rozważają obecnie jego wprowadzenie, natomiast inne państwa zazwyczaj uwzględniają interesy MŚP w ocenie skutków regulacji, mimo że nie wprowadziły formalnego testu MŚP.
 
Na przykład w Austrii opracowano specjalną metodykę, z zastosowaniem odpowiedniego narzędzia internetowego, która stanie się obowiązkowa od 2013 r. Na Słowacji test MŚP stanowi element wszystkich nowych aktów prawnych, a na Malcie przygotowano niedawno ustawę wprowadzającą wymóg stosowania testu MŚP w przypadku wszystkich projektów aktów prawnych (od początku 2012 r.) o ile wykazano, że mogą mieć wpływ na mikro- i małe przedsiębiorstwa. Wreszcie w Finlandii bada się różne sposoby oceny wpływu regulacji na małe przedsiębiorstwa, aby wprowadzić ulepszony test MŚP.
 
Według badania przeprowadzonego ostatnio przez Komisję Europejską większość państw członkowskich uważa, że wprowadzony w 2008 r. test MŚP stanowi prawdziwą wartość dodaną dla MŚP w ich państwach. Państwa członkowskie w szczególności podkreślają, że test MŚP zapewnia małym przedsiębiorstwom czas na dostosowanie do nowego prawodawstwa, a przez to oszczędność kosztów. Ponadto test MŚP przyczynia się do unikania przepisów, które stanowiłby niewspółmierne obciążenie dla przedsiębiorstw. Dzięki niemu można również jaśniej określić potencjalny wpływ nowych wniosków na MŚP oraz opracować środki zaradcze.
 
Więcej informacji na temat testu MŚP znajduje się w MEMO/11/601
Zobacz też:
 
źródło: KE IP/11/1030

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.