Data publikacji: 06.02.2017
Dalsze działania skierowane na ograniczenie liczby nielegalnych migrantów docierających do Europy przez Morze Śródziemne – to główny temat nieformalnego spotkania szefów państw i rządów UE, które w piątek 3 lutego zakończyło się na Malcie.
Za kluczowe uznano m.in. nawiązanie ściślejszej współpracy z Libią. - Będziemy szkolić, wyposażać i wspierać libijską straż przybrzeżną na potrzeby walki z przemytnikami – ogłosił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Z zadowoleniem przyjmujemy zamiar Komisji, by szybko przedstawić, jako pierwszy krok, uaktualniony plan działań w zakresie powrotów i udzielić UE i państwom członkowskim wskazówek co do skuteczniejszych powrotów i skutecznej readmisji na podstawie obowiązującego prawa.
Wystąpienie przewodniczącego Donalda Tuska na nieformalnym szczycie na Malcie
Przede wszystkim chciałbym jeszcze raz złożyć podziękowania i gratulacje premierowi Josephowi Muscatowi w związku z zorganizowaniem i poprowadzeniem tego ważnego i owocnego szczytu w tak pięknym mieście jak Valletta. Z przyjemnością tu dziś wróciliśmy, mając w pamięci równie udany szczyt z naszymi partnerami z Afryki, który odbył się w tym samym miejscu w 2015 r.
A teraz o wynikach dzisiejszego posiedzenia. Postanowiliśmy podjąć natychmiastowe działania operacyjne, które powinny pomóc zmniejszyć liczbę nielegalnych migrantów i jednocześnie ratować ludzkie życie. Będziemy szkolić, wyposażać i wspierać libijską straż przybrzeżną na potrzeby walki z przemytnikami ludzi i zintensyfikowania operacji poszukiwawczo-ratowniczych. Będziemy finansowo pomagać lokalnym społecznościom w Libii, aby poprawić ich sytuację i wesprzeć je w dawaniu schronienia migrantom, którzy przebywają w ich kraju. Poza tym będziemy współpracować z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji w celu zwiększenia liczby dobrowolnych powrotów z Libii do krajów pochodzenia. Na realizację tych priorytetowych działań wyasygnujemy dodatkowe fundusze europejskie. Będziemy oczywiście działać z pełnym poszanowaniem praw człowieka, prawa międzynarodowego i wartości europejskich, w ścisłej współpracy z takimi organizacjami jak UNHCR i IOM.
Postanowiliśmy także wesprzeć dwustronne działania państw członkowskich bezpośrednio współpracujących z Libią. W związku z tym z zadowoleniem przyjmujemy protokół ustaleń podpisany wczoraj przez premiera Włoch i premiera Libii. To kolejna ważna i pokrzepiająca oznaka tego, że sytuacja powinna się niedługo poprawić. Unia Europejska i nasze działania wesprą Włochy i Libię. To nasz wspólny obowiązek.
Po tej konferencji prasowej spotkamy się, aby zgodnie z zapowiedzią premiera Muscata w gronie 27 państw dyskutować o przyszłości UE i o naszym spotkaniu w Rzymie w 60. rocznicę podpisania Traktatu Rzymskiego.
Właściwie to dyskusję o przyszłości Europy rozpoczęliśmy już przy obiedzie. Wydarzenia na arenie międzynarodowej przypominają nam, jak ważna jest silna UE. Zdecydowanym priorytetem pozostaje współpraca transatlantycka będąca jednym z najważniejszych filarów wolnego świata. Jednocześnie wiemy, że nie mamy dziś innej możliwości niż odzyskanie wiary w naszą siłę.