Data publikacji: 16.12.2011

Miasto Vitoria-Gasteiz (Hiszpania) otrzymało tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2012 r.

Komisja przyznała miastu Vitoria-Gasteiz tytuł Zielonej Stolicy Europy, który do tej pory nosił Hamburg.


W ceremonii, która odbyła się w Parlamencie Europejskim podczas sesji plenarnej Komitetu Regionów, wzięli udział: unijny komisarz ds. środowiska Janez Potočnik, przewodnicząca Komitetu Regionów Mercedes Bresso, sekretarz stanu ds. środowiska w Urzędzie ds. Rozwoju Obszarów Miejskich i Środowiska Holger Lange oraz burmistrz miasta Vitoria-Gasteiz Javier Maroto Aranzabal.
 
Jak skomentował komisarz Potočnik: „Hamburg był wzorową Zieloną Stolicą Europy. Szczególnie imponującą inicjatywę stanowił „Zielony pociąg pomysłów”, który popularyzuje koncepcję zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich w 18 europejskich miastach. Życzę miastu Vitoria-Gasteiz powodzenia w 2012 roku, kiedy to będzie nosiło tytuł Zielonej Stolicy Europy. Spodziewam się, że w przyszłym roku usłyszymy o ciekawych inicjatywach w Vitorii-Gasteiz, pokazujących innym miastom europejskim, jak np. zmobilizować się do oszczędniejszego korzystania z wody i lepszego planowania obszarów miejskich oraz poprawy zielonej infrastruktury, a także wielu innych elementów, które sprawiają, że w danym mieście żyje się ekologicznie i przyjemnie”.
 
Przewodnicząca Bresso powiedziała: „Obywatele oczekują, że zjednoczona Europa przyniesie im konkretne korzyści odczuwalne w życiu codziennym. Zielone Stolice Europy wiodą pod tym względem prym dzięki ekologicznemu transportowi publicznemu, energooszczędnym budynkom publicznym i wielu innym przykładom wybitnych projektów lokalnych, które często finansowane są z budżetu UE przeznaczonego na spójność i które znacznie przekraczają wartości docelowe określone w dyrektywach unijnych. Dzięki osiągnięciom Sztokholmu w 2010 r., Hamburga w 2011 r. i – miejmy nadzieję – miasta Vitoria-Gasteiz w 2012 r. Komitet Regionów może współpracować z Komisją nad ustanowieniem wspólnoty, która umożliwi szerszy udział w projekcie dotyczącym Zielonych Stolic Europy”.
 
O nagrodę „Zielonej Stolicy Europy” mogą ubiegać się miasta, których mieszkańcy przodują w najbardziej przyjaznym dla środowiska stylu życia – stanowiąc wzór do naśladowania dla innych miast. Jako że miasta zmagają się z coraz większymi problemami związanymi ze środowiskiem, Europa potrzebuje tego rodzaju inspiracji. Vitoria-Gasteiz, stolica Kraju Basków w północnej Hiszpanii, jest trzecim z europejskich miast – po Sztokholmie i Hamburgu – które zdobyło prestiżowy tytuł Zielonej Stolicy Europy, ustanowiony w 2010 r.
 
Vitoria-Gasteiz – miasto średniej wielkości
Dzieje średniowiecznego miasta Vitoria-Gasteiz sięgają 1181 r. Jest ono stolicą prowincji Álava i skupia 76 proc. jej ludności oraz większość przemysłu i usług. Vitoria-Gasteiz to miasto średniej wielkości: gmina obejmuje obszar miejski, liczący 235 445 mieszkańców, wraz z pobliskimi 64 małymi wioskami.
Pod wieloma względami Vitoria-Gasteiz jest jednym z najbardziej zielonych miast Europy. Miasto stanowi namacalny przykład efektów ponad 30-letnich działań na rzecz zrównoważenia. Dzięki dobrym praktykom w zakresie planowania obszarów miejskich, terenów zielonych, recyklingu, mobilności i zużycia wody stanowi wzór dla całej Europy. Vitoria-Gasteiz posiada ponad 10 mln metrów kwadratowych parków i terenów zielonych, a ważny projekt dotyczący zielonego pasa w tym mieście zdobył międzynarodowe uznanie. Proekologiczne działania miasta są tym bardziej niezwykłe z uwagi na fakt, że w ostatnich dziesięcioleciach odnotowano w nim znaczny wzrost liczby ludności. Rygorystyczne strategiczne planowanie obszarów miejskich, duże zaangażowanie obywateli oraz zrównoważone zarządzanie środowiskiem pozwoliły miastu wtopić się w naturalny krajobraz, co ukształtowało jego tożsamość kulturową i sprawiło, że stanowi wzór zrównoważenia w warunkach miejskich. Jako że 84 proc. Europejczyków żyje w miastach średniej wielkości, Vitoria-Gasteiz – która również zalicza się do tej kategorii miast – jest idealnym europejskim modelem do naśladowania.
 
Fakty i liczby dotyczące ekologii:
-           wszyscy mieszkańcy mają dostęp do publicznych otwartych terenów zielonych, położonych najdalej 300 metrów od miejsca zamieszkania
-           zielony pas o powierzchni 613 hektarów 
-           479 m2 lasu na mieszkańca (powierzchnia lasu zajmuje jedną trzecią obszaru gminy)
-           210 działek z uprawami ekologicznymi
-           130 000 drzew na ulicach miasta
-           dwie linie tramwajowe i 90 km ścieżek rowerowych
-           w połowie przypadków mieszkańcy przemieszczają się piechotą
-           pierwszy plan działań na rzecz środowiska przyjęto w 2002 r.
 
Nagroda dla Zielonej Stolicy Europy
Społeczeństwo Europy składa się dziś głównie z mieszkańców miast: w miasteczkach i metropoliach żyje czterech na pięciu Europejczyków. Z jednej strony wiele aktualnych zagrożeń dla środowiska powstaje na terenach miejskich, a z drugiej to miasta łączą zaangażowanie i nowatorskie działania niezbędne, by rozwiązać takie problemy. Nagroda dla Zielonej Stolicy Europy stanowi wyraz uznania dla lokalnych działań na rzecz poprawy stanu środowiska, rozwoju gospodarki i podniesienia jakości życia w rosnących populacjach miejskich. Nagrodę przyznaje się co roku miastu – niekoniecznie stolicy państwa – którego mieszkańcy przodują w najbardziej przyjaznym dla środowiska stylu życia, stanowiąc wzór do naśladowania dla innych miast. Takie wyróżnienie nie tylko stanowi inspirację dla innych miast, lecz również zwiększa popularność i atrakcyjność miasta-laureata, przyciągając do niego turystów, a także nowych mieszkańców i pracowników.
 
Vitoria-Gasteiz będzie Zieloną Stolicą Europy w 2012 r. a w 2013 r. tytuł zostanie przekazany Nantes. Obecnie trwa konkurs na Zieloną Stolicę Europy w 2014 r., a o tytuł ten ubiega się 18 miast. Międzynarodowe jury wspierane przez panel ekspertów z różnych dziedzin ochrony środowiska – w tym członka Komitetu Regionów – dokona oceny kandydatów. Ogłoszenie laureata na rok 2014 nastąpi w czerwcu 2012 r.
Szczegółowe informacje
Więcej informacji o nagrodzie, składaniu wniosków i laureatach znajduje się na stronie www.europeangreencapital.eu   
Źródło IP/11/1549
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.