Data publikacji: 26.05.2010

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Komisja Europejska wzywa państwa członkowskie do uruchomienia numeru alarmowego 116 000 do zgłaszania zaginięć dzieci - z okazji obchodzonego dzisiaj Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego dwie wiceprzewodniczące Komisji Europejskiej: Viviane Reding, odpowiedzialna za sprawiedliwość, prawa podstawowe i obywatelstwo w UE, oraz Neelie Kroes, odpowiedzialna za agendę cyfrową, zaapelowały do państw członkowskich o jak najszybsze wprowadzenie systemu wczesnego informowania o zaginionych dzieciach i uruchomienie numeru alarmowego 116 000.


„Każde zaginione dziecko to tragedia i należy zrobić wszystko, aby takim tragediom zapobiec. W tym celu Komisja stworzyła europejski numer alarmowy 116 000, pod którym można zgłosić zaginięcie dziecka oraz uzyskać informacje i pomoc w całej Europie. Niestety, telefon ten funkcjonuje jedynie w 11 państwach członkowskich”, powiedziała Viviane Reding, wiceprzewodnicząca Komisji i komisarz UE ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa. „Trudno jest pogodzić się z faktem, że potencjalnie pomocne narzędzie wciąż nie jest dostępne w całej Unii. Wyobraźmy sobie zaginione dziecko, które wybrawszy numer 116 000 może jedynie usłyszeć nagraną automatyczną wiadomość, że usługa zostanie uruchomiona w 2012 r. Apeluję do państw członkowskich o podjęcie wszelkich kroków, aby to zmienić”.
 
Wiceprzewodnicząca Neelie Kroes, odpowiedzialna za agendę cyfrową, dodała: „państwa członkowskie muszą dopełnić swoich obowiązków prawnych, polegających nie tylko na jak najszybszym uruchomieniu numeru alarmowego do zgłaszania zaginięć dzieci, ale także na właściwym poinformowaniu o tym fakcie obywateli”.
 
Unia wdrożyła już przepisy gwarantujące, że numer 116 000 będzie zarezerwowany w całej UE dla telefonów alarmowych do zgłaszania zaginięć dzieci i zapewniania ich rodzinom pomocy i wsparcia. Numer ten funkcjonuje już w 11 państwach członkowskich: Belgii, Danii, Grecji, Francji, na Węgrzech, we Włoszech, w Holandii, Polsce, Portugalii, Rumunii i na Słowacji. Przyjęcie nowych unijnych przepisów telekomunikacyjnych w listopadzie 2009 r. zobowiązało państwa członkowskie do zapewnienia, że numer alarmowy 116 000 zostanie uruchomiony do 25 maja 2011 r. Komisja uważnie monitoruje wdrażanie tego zobowiązania przez państwa członkowskie, podobnie jak miało to miejsce w przypadku wspólnego europejskiego numeru alarmowego 112, który jest darmowy i działa na terytorium całej UE
 
Komisja wspiera także utworzenie transgranicznych systemów wczesnego informowania o zaginięciach dzieci, które ułatwiają poszukiwania dzieci uprowadzonych przez zapewnienie obywatelom możliwości dostarczania właściwym organom aktualnych informacji. Takie systemy istnieją w ośmiu państwach członkowskich: w Holandii, Portugalii, Francji, Luksemburgu, Belgii, Grecji, Niemczech i w Wielkiej Brytanii.
 
Kontekst
15 lutego 2007 r. Komisja przyjęła decyzję zobowiązującą państwa członkowskie do zarezerwowania numeru 116 000 dla telefonu alarmowego do zgłaszania zaginięć dzieci w UE Komisja wielokrotnie apelowała do państw członkowskich o jak najszybsze uruchomienie tego numeru
W marcu bieżącego roku Komisja przyjęła dwa wnioski zawierające nowe przepisy ułatwiające walkę z przemocą wobec dzieci, seksualnym wykorzystywaniem dzieci oraz dziecięcą pornografią. Te nowe wnioski przewidują większą pomoc dla ofiar oraz surowsze kary dla przestępców dopuszczających się seksualnego wykorzystywania dzieci i handlu dziećmi
 
Zgodnie ze zmienionymi w 2009 r. przepisami w dziedzinie telekomunikacji a szczególnie z art. 27a zmienionej dyrektywy w sprawie usługi powszechnej, państwa członkowskie mają obowiązek podjąć działania w celu zapewnienia obywatelom, najpóźniej do 25 maja 2011 r., dostępu do numeru alarmowego umożliwiającego zgłaszanie przypadków zaginięcia dzieci. Wybrany na potrzeby tej usługi numer to „116 000.” Ta sama dyrektywa wymaga również od państw członkowskich, aby zadbały o „odpowiednie poinformowanie obywateli o istnieniu usług z zakresu numeracyjnego rozpoczynającego się od numeru „116” oraz o sposobach korzystania z tych usług, zwłaszcza poprzez inicjatywy skierowane w szczególności do osób podróżujących między państwami członkowskimi”.
 
Dodatkowe informacje:
Strona internetowa dotycząca zaginionych dzieci:
Portal informacyjny w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych:
Strona internetowa wiceprzewodniczącej Viviane Reding, komisarz ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa:
Strona internetowa wiceprzewodniczącej Neelie Kroes, komisarz ds. agendy cyfrowej:
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.