Data publikacji: 09.03.2011

Międzynarodowy Dzień Kobiet w PE

Międzynarodowy Dzień Kobiet w PE © Unia Europejska, [2011] - PE

Parlament Europejski uczcił obchody setnej rocznicy Międzynarodowego Dnia Kobiet przyjęciem rezolucji poświęconych równości kobiet i mężczyzn oraz problemowi ubóstwa wśród kobiet. Przegłosowano również rezolucję o nierównościach zdrowotnych w UE. W sali plenarnej odbyła się specjalna uroczystość, podczas której głos zabrał przewodniczący Jerzy Buzek.


Podczas specjalnej uroczystości z okazji stulecia Międzynarodowego Dnia Kobiet przewodniczący Parlamentu Europejskiego powiedział: "Wciąż jest zbyt mało kobiet w polityce. W Parlamencie Europejskim posłanek jest tylko 35%, choć to i tak więcej niż w wielu parlamentach narodowych. Państwa członkowskie powinny tak zmieniać prawo, aby zwiększyć liczbę kobiet zasiadających w Parlamencie Europejskim".
 
Głos zabrali również przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso, węgierski minister ds. europejskich Enikő Győri, przewodnicząca komisji praw kobiet oraz szefowie grup politycznych.
 
Zwalczanie nierówności
 
W rezolucji przygotowanej przez Mariyę Nedelchevą (EPP, BG) Parlament Europejski apeluje o zmniejszenie nierówności płacowych i zwiększenie zatrudnienia kobiet, w tym zwiększenie udziału kobiet na stanowiskach decyzyjnych. W tym celu należy poprawić dostępność placówek opieki nad dziećmi i usprawnić system urlopów wychowawczych i rodzicielskich. 
 
Według obliczeń zawartych w wielu badaniach PKB wzrósłby o 30%, gdyby wskaźnik zatrudnienia, zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy i wydajność kobiet były zbliżone do wartości tych samych czynników dotyczących mężczyzn.
 
Zaledwie 3% największych przedsiębiorstw kierowanych jest przez kobiety. Dlatego zdaniem posłów państwa członkowskie powinny podjąć skuteczne kroki, takie jak wprowadzenie parytetów, aby zwiększyć odsetek kobiet na kierowniczych stanowiskach lub radach nadzorczych przedsiębiorstw. Dobrym przykładem podejmowania takich działań jest Norwegia, a także Hiszpania i Francja.
 
Posłowie wzywają do określenia wiążących celów gwarantujących zwiększenie reprezentatywności politycznej kobiet na szczeblach europejskim, jak i krajowym, regionalnym i lokalnym.
 
Równe płace
 
Różnice w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn wynoszą średnio 18% w Unii Europejskiej, w niektórych krajach przekraczają 25%. Dlatego Parlament apeluje do państw członkowskich UE o należyte wdrożenie przepisów dotyczących równej płacy za taką samą pracę, a także wzywa Komisję do stosowania sankcji wobec tych państw członkowskich, które nie stosują się do tego obowiązku.
 
Eliminowanie ubóstwa
 
Niemal 85 milionów mieszkańców UE żyło poniżej progu ubóstwa w 2008 roku. W takich warunkach żyło ponad 17% kobiet. Problemem ubóstwa zajmuje się druga rezolucja przyjęta przez posłów przygotowana przez rumuńską deputowaną Rovanę Plumb (S&D).
 
Polityki makroekonomiczne, społeczne i zatrudnienia powinny zostać zmienione w taki sposób, aby zagwarantować sprawiedliwy podział dochodów, godziwe minimalne wynagrodzenie i dostęp do wysokiej jakości usług publicznych i odpowiednich usług lokalnych.
 
Kryzys zwiększył nierówności zdrowotne
 
Wszyscy powinni mieć powszechny dostępu do opieki zdrowotnej za przystępną cenę, przekonują posłowie w rezolucji dotyczącej zmniejszania nierówności zdrowotnych w UE autorstwa Edite Estrela (S&D, PT). Pod szczególną uwagę należy wziąć potrzeby grup podatnych na zagrożenia, zwłaszcza migrantów i członków mniejszości etnicznych, nieletnich, osób niepełnosprawnych i chorych oraz osób starszych.
 
Parlament upamiętnia stulecie Międzynarodowego Dnia Kobiet
 
Przy stole prezydialnym zasiadło dziś sześć kobiet wiceprzewodniczących PE, dwie kwestorki i przewodnicząca Komisji Praw Kobiet PE. Przewodniczący Parlamentu Jerzy Buzek wzywał kraje Unii do takiej zmiany prawa, która zwiększy obecność kobiet w PE.
 
Eva-Britt Svensson zapewniała, że kobiety nie będą czekać bezczynnie kolejne sto lat aż znikną stereotypy kobiet i mężczyzn. "Walka trwa, każdego dnia roku, nie tylko 8 marca" - mówiła przewodnicząca Komisji Praw Kobiet PE.
 
Europosłanki zwracały uwagę na to co jeszcze pozostało do zrobienia. Wzywały m.in. do przyjęcia systemów kwotowych, który ułatwiłby kobiet zasiadanie na najważniejszych stanowiskach.
 
Więcej informacji :
http://www.europarl.europa.eu/news/public/focus_page/008-114496-001-01-01-901-20110228FCS14493-01-01-2006-2006/default_p001c004_pl.htm

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.