Data publikacji: 28.05.2010

Miliony na środowisko

Ponad 11 milionów euro – tyle w ramach czwartej edycji unijnego Programu LIFE+ ma do wykorzystania Polska. – Bardzo liczymy na pomysły i projekty.


Europa potrzebuje kreatywności w dziedzinie ochrony środowiska – powiedziała dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce Marie-Therese Duffy-Haeusler podczas sesji informacyjnej. W ramach Programu LIFE+ można sfinansować nawet 50 proc. kosztów projektu związanego z ochroną przyrody.
 
Głównym celem zorganizowanej przez Komisję Europejską konferencji było przekazanie potencjalnym wnioskodawcom ogólnych informacji o Programie LIFE+ oraz przedstawienie szczegółowych wymagań dotyczących naboru wniosków w roku 2010.
 
- Tegoroczne priorytety programu na poziomie wspólnotowym to: przyroda i bioróżnorodność biologiczna, polityka i zarządzanie w zakresie środowiska oraz informacja i komunikacja. Polska przełoży te priorytety ogólne na konkretne potrzeby krajowe – poinformowała p.o. dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marie-Therese Duffy-Haeusler.
 
Andrzej Muter z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wyjaśnił rolę, jaką instytucja ta pełni w ramach programu. Przypomniał, że Fundusz pełni funkcję punktu kontaktowego LIFE+. Funkcjonujący w jego ramach Wydział Projektów UE zajmuje się koordynacją programu w Polsce. - Naszym zadaniem jest m.in. informowanie wszystkich zainteresowanych organizacji i instytucji o zasadach pisania wniosków – wyjaśniał Muter. - Na realizację projektu można otrzymać od Komisji Europejskiej dotację w wysokości do 50 proc. jego całkowitej wartości. Aby pomoc w zorganizowaniu własnego wkładu finansowego, Fundusz może dołożyć nawet 45 proc. kosztów.
 
NFOŚiGW planuje zorganizować już wkrótce otwarte warsztaty pisanie wniosków, które odbędą się 23 czerwca i 28 lipca. Jednocześnie w dniach 9-13 sierpnia będzie można skonsultować z pracownikami Funduszu treść przygotowanych wniosków jeszcze przed ich złożeniem. W tym roku terminy składnia wniosków upływają odpowiednio 16 sierpnia do godz. 15:00 w przypadku wniosków o środki z Programu LIFE+ i jednocześnie o dofinansowanie wkładu własnego z NFOŚiGW oraz do 1 września do godz. 17.00 w przypadku wniosków jedynie o środki z Programu LIFE+.
 
W kolejnym panelu sesji ekspert Programu LIFE+ Witold Wołoszyn wyjaśniał procedurę przygotowania wniosku, a także proces selekcji projektów. Następnie Dorota Ławreszczuk z Zakładu Badań Ssaków PAN w Białowieży zaprezentowała projekt pt. "Kraina Żubra – ochrona żubra w Puszczy Białowieskiej". Jadwiga Trzcińska i Piotr Wiśniewski z Urzędu Miasta Gniezno przedstawili osiągnięcia projektu pt. "Rekultywacja jezior Jelonek i Winiary w Gnieźnie".
 
ABC Programu LIFE+
LIFE+ to unijny instrument służący zapewnieniu środków na realizację projektów dotyczących ochrony środowiska. W okresie 2007-2013 wyasygnowanych zostanie z Programu LIFE+ około 1,7 mld euro na realizację projektów związanych z ochroną przyrody, technologią środowiskową i informowaniem na tematy dotyczące środowiska.
Instrument LIFE+ składa się z trzech komponentów:
1.      LIFE+ przyroda i różnorodność biologiczna (w ramach tego komponentu finansowane będą projekty dotyczące najlepszych praktyk i projekty demonstracyjne służące wdrażaniu dyrektywy ptasiej i dyrektywy siedliskowej oraz sieci NATURA 2000),
2.      LIFE+ polityka i zarządzanie w zakresie środowiska (w ramach tego komponentu współfinansowane będą projekty innowacyjne lub pilotażowe, które wnoszą wkład w realizację europejskiej polityki w zakresie ochrony środowiska oraz w rozwój innowacyjnych koncepcji w zakresie polityki, technologii, metod i instrumentów) oraz
3.      LIFE+ informacja i komunikacja (w ramach tego nowego komponentu współfinansowane będą projekty związane z kampaniami informacyjnymi i zwiększaniem świadomości na temat środowiska).
Finansowanie w ramach instrumentu LIFE+ mogą otrzymać publiczne i prywatne organizacje i instytucje. W chwili obecnej do finansowania kwalifikują się wyłącznie wydatki ponoszone w państwach UE, tym niemniej w przyszłości dopuszcza się możliwość uczestnictwa innych krajów.
Więcej informacji o Programie LIFE+, w tym o zasadach i procedurach ubiegania się o dotacje UE na stronach internetowych:
 
 
 
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.