Data publikacji: 21.09.2010

Młodzi reporterzy przeciwko ubóstwu

Warsztaty dziennikarskie w Brukseli i wyjazd do jednej z delegatur UE w Afryce – to główne nagrody w nowym konkursie Komisji Europejskiej „Młodzi reporterzy przeciwko ubóstwu”.


Prace konkursowe – reportaże prasowe lub radiowe – powinny dotyczyć zagadnień związanych z polityką rozwojową. Do udziału zapraszamy studentów dziennikarstwa z państw członkowskich Unii Europejskiej.     
 
Konkurs ruszył w dniu symbolicznym dla współpracy rozwojowej – dokładnie 5 lat przed uzgodnionym terminem realizacji milenijnych celów rozwoju. Z tej okazji w dniach 20-22 września w Nowym Jorku odbywa się szczyt ONZ, którego celem będzie przyspieszenie postępów w kierunku realizacji tych celów.
 
- W dniu otwarcia nowojorskiego szczytu w sprawie milenijnych celów rozwoju jestem dumny, że mogę wezwać wszystkich europejskich studentów dziennikarstwa do włączenia się w walkę przeciwko ubóstwu na świecie. Media mają bardzo ważną rolę do odegrania: reportaże są niezbędne do kształtowania świadomości opinii publicznej, mobilizacji i uwzględniania rozwoju w agendzie politycznej. Mam duże oczekiwania w stosunku do kreatywności i zaangażowania młodych reporterów i życzę im powodzenia w konkursie – powiedział Andris Piebalgs, europejski komisarz ds. rozwoju.
 
Konkurs „Młodzi reporterzy przeciwko ubóstwu” jest inicjatywą realizowaną we współpracy z Europejskim Centrum Dziennikarstwa i skierowaną do studentów dziennikarstwa z państw członkowskich UE. Inicjatywa ta ma na celu wzbudzenie ich zainteresowania kwestiami rozwoju.
 
Od 20 września do 29 października studenci dziennikarstwa mogą zgłaszać reportaże pisemne lub radiowe na temat UE i rozwoju. Na podstawie przesłanego reportażu i wniosku zgłoszeniowego wybranych zostanie 33 uczestników, którzy otrzymają zaproszenie do udziału w warsztatach podczas Europejskich Dni Rozwoju w grudniu w Brukseli.
 
Podczas warsztatów studenci dziennikarstwa będą zdawać relacje na żywo z Dni Rozwoju na specjalnej stronie internetowej http://www.youngreporters.net/. Będą mieć również możliwość przekazywania relacji do krajowych i lokalnych mediów w swoich państwach.
 
Jakość i oryginalny charakter doniesień dla mediów zostaną ocenione w kategoriach: najlepszy reportaż pisemny, najlepszy reportaż radiowy i najbardziej oryginalna wiadomość. W skład jury będą wchodzić dziennikarze i nauczyciele dziennikarstwa z państw członkowskich UE. Główną nagrodą będzie wycieczka prasowa do jednej z delegatur UE w Afryce.
 
Pozostali partnerzy medialni to: ORF, Trends-Tendances, Radio Sofia, The Cyprus Broadcasting Corporation, Politiken, The Finnish Broadcasting Company, La Croix, Die Tageszeitung, Ethnos, Budapest Business Journal, Radio Vaticana, politika.lv, Vilniaus Diena, Luxemburger Wort, Malta Independent, VPRO, RTP/RDP, Uj Magyar Szo, Pravda, Radio Koper, Agencia Efe, The Economist.
 
Na początku lipca Komisja ogłosiła również, już drugi rok z rzędu, podobny konkurs „Muzyka przeciwko ubóstwu”. Jest on skierowany do młodych muzyków z państw członkowskich i wzywa ich do wyrażenia się na temat walki z ubóstwem na świecie. Utwory muzyczne można zgłaszać do 17 października, który jest Międzynarodowym Dniem Walki z Ubóstwem.
 
Najważniejsze daty konkursu "Młodzi reporterzy przeciwko ubóstwu":
·         20 września: ogłoszenie konkursu
·         29 października: termin nadsyłania reportaży i wniosków
·         początek listopada: wybór uczestników warsztatów podczas Europejskich Dni Rozwoju
·         4-7 grudnia: warsztaty w Brukseli – reportaże z Europejskich Dni Rozwoju
·         14 grudnia: termin dla uczestników na zgłaszanie swoich najlepszych reportaży
·         połowa stycznia 2011 r.: ogłoszenie ostatecznych zwycięzców
 
Więcej informacji:
Strona „Młodzi reporterzy przeciwko ubóstwu” http://www.youngreporters.net/  
Strona „Muzyka przeciw ubóstwu” http://www.ifightpoverty.eu/act/music-contest  
Biuro Współpracy Zewnętrznej EuropeAid http://ec.europa.eu/europeaid/index_en.htm
Broszura nt. wkładu EU w realizację celów milenijnych http://ec.europa.eu/europeaid/infopoint/publications/europeaid/188a_mdg_en.htm    
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.