Data publikacji: 22.09.2015

Młodzi, zdolni, nagrodzeni

Była fabryka pociągów w Mediolanie, Fabbrica del Vapore, tętni w ostatnich dniach życiem. 169 młodych naukowców w wieku od 14 do 20 lat zaprezentowało tam swoje projekty. Był to ostatni etap 27. edycji Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS), zakończonego dzisiaj podczas ceremonii wręczenia nagród. Wśród laureatów są Polacy.


Młodzi, zdolni, nagrodzeni
Trzy pierwsze nagrody o wartości 7 tys. euro zdobyli: Sanath Kumar Devalapurkar z USA, Lukas Stockner z Niemiec oraz Michał Bączyk i Paweł Piotr Czyż. Polacy przedstawili projekt z dziedziny fizyki: Badanie zachowania pojedynczych i sprzężonych oscylatorów typu on-off na przykładzie oscylatora butelkowego. Oprócz nagrody pieniężnej laureaci zostali zaproszeni do udziału w corocznym Międzynarodowym Forum Młodych Naukowców w Londynie.

Podczas ceremonii wręczenia nagród, Carlos Moedas, komisarz UE ds. badań, nauki i innowacji, powiedział: - Serdecznie gratuluję nagrodzonym młodym naukowcom! Dobrze jest zobaczyć, jak wiele młodych talentów wzbogaci starsze pokolenia naukowców, aby pomóc nam znaleźć nowe odpowiedzi na wyzwania przyszłości.

Trzy drugie miejsca zajęli reprezentanci z Austrii, Rosji i Polski.
Dominika Katarzyna Bakalarz i Joanna Michalina Jurek zdobyły uznanie jury projektem z dziedziny medycyny: Origami BioBandage - Multipotencjalny bioimplant oparty na nanowłókninie o powierzchni zmodyfikowanej przez komórki macierzyste. Nagrodą za zajęcie drugiego miejsca jest 5000 euro oraz miesięczny staż naukowy na Uniwersytecie Milano-Bicocca.

Trzecie miejsca zajęły autorzy prac z Nowej Zelandii, Niemiec i Estonii.

Ponieważ ceremonia rozdania nagród odbyła się podczas wystawy światowej EXPO 2015 w Mediolanie obchodzonej pod hasłem „Wyżywienie planety, energia dla życia”, postanowiono przyznać dodatkowe nagrody w kategorii "Żywność". Wśród zwycięzców znalazł się projekt Polki Sary BerentBadanie wpływu działania olejków eterycznych na wybrane mikroorganizmy bakteryjne i grzybowe pod kątem zastosowania jako środki ochrony roślin.

Nagrodę specjalną, ufundowaną przez EIROFORUM, zdobyła Paulina Małgorzata Drożak za projekt Badanie zależności pomiędzy anomalią temperatury na Ziemi i wybranymi cechami aktywności słonecznej. W nagrodę odwiedzi Europejskie Obserwatorium Południowe w Chile.

Tegoroczna edycja EUCYS była największą ze wszystkich dotychczasowych. Do konkursu zostały zgłoszone 103 projekty z 39 krajów (państw członkowskich UE, państw stowarzyszonych w ramach programu Horyzont 2020 oraz państw trzecich).

Wszystkie projekty biorące udział w EUCYS wygrały wcześniej konkurs na poziomie krajowym i obejmowały szerokie spektrum dziedzin nauki: biologię, fizykę, chemię, informatykę, nauki społeczne, ochronę środowiska, matematykę, medycynę. Tegoroczne jury pod przewodnictwem dr Liny Tomasella z Obserwatorium Astronomicznego w Padwie składało się z 22 naukowców z różnych krajów.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.