Data publikacji: 23.08.2017
W latach 2000-2015 dzięki działalności Europejskiej Organizacji Producentów Napojów Bezalkoholowych UNESDA, udało się doprowadzić do zredukowania ilości kalorii w napojach bezalkoholowych o 12 proc. Organizacja chce przyspieszyć ten proces i do 2020 r. zmniejszyć kaloryczność o kolejne 10 proc.
„Szacuje się, że 25 proc. dzieci w wieku szkolnym już walczy z nadwagą, a więcej niż 60 proc. dzieci przed osiągnięciem dojrzałości płciowej będzie otyłych w dorosłości”-powiedział na początku b.r. dr Gauden Galea, dyrektor oddziału chorób niezakaźnych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Unia Europejska zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia przeciwstawia się szkodliwej dla ludzkiego zdrowia praktyce dosładzania pokarmów i jest zaangażowana w propagowanie zdrowych nawyków żywnościowych, regularnej aktywności fizycznej i ograniczania spożywanych kalorii szczególnie w słodkich napojach bezalkoholowych.
Opodatkowanie cukru, soli i tłuszczów?
Niektóre państwa w tym Polska wprowadziły podatki na produkty o wysokiej zawartości cukru, soli i tłuszczów. Eksperyment przyniósł zadowalające efekty i zachęcił konsumentów do zmiany nawyków żywieniowych. Praktyka miałaby zostać przyjęta także w innych krajach.
Eksperci apelują, że podniesienie podatków może mieć jednak odwrotny rezultat, skłaniając obywateli do kupna tańszej żywności o obniżonej wartości odżywczej. KE zaznaczyła, że podatki nałożone na tę grupę produktów doprowadzą także do zwiększenia „papierkowej roboty”, szczególnie w sytuacji, gdy opłata nałożona jest na konkretne składniki lub gdy warunki określające opodatkowanie będą niejednoznaczne.
Autor: EURACTIV.pl - Aneta Kołodziejczyk