Data publikacji: 05.12.2011

Mój pierwszy krok w wolontariat

Zespół "Po prostu" z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworku w kategorii szkoły gimnazjalne oraz uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Tucholi w kategorii szkoły ponadgimnazjalne - to zdobywcy pierwszych miejsc w konkursie "Mój pierwszy krok w wolontariat", organizowanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.


2 grudnia rozdano tam nagrody. Główna nagroda piątej edycji konkursu to wyjazd do Brukseli.           
 
Zespoły nagrodzone w konkursie "Mój pierwszy krok w wolontariat"
 
Kategoria GIMNAZJA
·         I miejsce - Zespół "Po prostu" - Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Jaworku (praca pisemna http://ec.europa.eu/polska/news/announcements/documents/111202_konkurs_wolontariat/111202_gimnazjum_jaworek.doc )
·         II miejsce - Katolickie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łodzi (praca pisemna http://ec.europa.eu/polska/news/announcements/documents/111202_konkurs_wolontariat/111202_gimnazjum_lodz.doc )
·         III miejsce – PP Studios Gimnazjum nr 29 im. Charlesa de Gaulle"a w Poznaniu (wideo reportaż http://youtu.be/VFpn_ycLrHY )
 
Kategoria SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE
·         I miejsce – Zespół "Tolerancja" Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi (wideo reportaż http://www.youtube.com/watch?v=EH9eQnnShkI )
·         II miejsce – Gimnazjum nr 69 w Zakładzie Poprawczym w Poznaniu (prezentacja multimedialna http://ec.europa.eu/polska/news/announcements/documents/111202_konkurs_wolontariat/111202_ponadimnazjalne_poznan.pptx )
·         III miejsce – Oratorium Księdza Bosko, Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki (Siostry Salezjanki) Dom Zakonny we Wschowie (wideo reportaż http://www.youtube.com/watch?v=Sdhmn7GEsK8 )
 
Młodzież i ich opiekunów przywitała Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej W Polsce Ewa Synowiec oraz Rafał Rudnicki, kierownik Wydziału Informacji i Komunikacji Przedstawicielstwa KE. Dziękując uczniom za udział w konkursie, dyrektor Synowiec zwróciła uwagę, że spośród unijnych obywateli powyżej 15 roku życia aż 23 proc. angażuje się w działania wolontariacie. - Siła europejskiego wolontariatu jest imponująca.
 
Ewa Synowiec zaznaczyła także, że zauważają to i doceniają politycy - dlatego podejmują starania, by prawnie uregulować status wolontariuszy. Ich dorobek docenia także Komisja Europejska, która obecny rok ogłosiła Europejskim Rokiem Wolontariatu.
- Jesteście przykładem osób potrafiących się dzielić i dawać coś od siebie innym. Nie dlatego, że ogłosiliśmy ten konkurs, ale dlatego, że od dawna cechuje was wrażliwość na potrzeby ludzi. Dziękuję, że wyraziliście to, czym się zajmujecie w tak ciekawych formach i mam nadzieję, że m.in. w ten sposób przyczynicie się do budowania mody na wolontariat i zachęcicie innych do propagowania tego typu działań – powiedziała dyrektor Synowiec.
 
Rafał Rudnicki nie ukrywał, że wybór zwycięzców nie był dla jury zadaniem łatwym - ze względu na wysoki i wyrównany poziom prac pisemnych oraz multimedialnych. Tym bardziej, że większość z laureatów swój pierwszy krok w wolontariat poczyniła już dawno, a ich osobiste historie były niezwykle poruszające i wzbudzały wiele emocji.
 
Młodzieży gratulowali i dziękowali także: Dariusz Pietrowski (prezes Centrum Wolontariatu), Tomasz Bratek (z-ca dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji), Jacek Strzemieczny (dyrektor Centrum Edukacji Obywatelskiej) i Aleksandra Karlińska (Ministerstwo Edukacji Narodowej).
 
Tomasz Bratek podkreślał, w jaki sposób zaangażowanie w wolontariat wpływa na społeczeństwo i samych wolontariuszy. – Dzięki temu stajemy się lepsi w wielu aspektach, uczymy się samych siebie i możemy się rozwijać, a dzięki promocji wolontariatu zmienia się także obraz naszego społeczeństwa – mówił. Opowiedział także o możliwościach, jakie stwarza wolontariat europejski i program Młodzież w Działaniu.
 
Z kolei Jacek Strzemieczny dziękował także pedagogom, którzy stworzyli swoim podopiecznym warunki do zaangażowania się w działalność wolontariacką.
 
Pozostałe prace zakwalifikowane do finału:
GIMNAZJA
1.      Szkolne Koło Wolontariatu Gimnazjum nr 1 im. Królowej Jadwigi (Wschowa)
2.      Publiczne Gimnazjum im. Ks. J. Twardowskiego (Jabłonowo)
3.      "Dobro powraca" Niepubliczne Gimnazjum dla Młodzieży w Lubsku
4.      Zespół "Poszukiwaczki" Społeczne Gimnazjum nr 20 (Warszawa)
5.      Klub Wolontariusza Gimnazjum nr 2 w Bieruniu
6.      Publiczne Gimnazjum w Nawojowej
7.      Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Gen. T. Kutrzeby w Załuskowie
8.      Zespół "Mega Trio" Gimnazjum w Doruchowie
 
SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE
1.      Uczniowie II e I LO im. Jana Zamoyskiego (Zamość)
2.      Zespół "KAD" Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku
3.      Zespół "Koper Team" I LO im. Mikołaja Kopernika (Łódź)
4.      Zespół "Nowi wolontariusze" Zespół Szkół Mechanicznych nr 2 ( Bydgoszcz)
5.      Zespół "Wolontariusze z doświadczeniem" Zespół Szkół Mechanicznych nr 2 (Bydgoszcz)
6.      Zespół "Drużyna Augustyna" Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. J. Śniadeckiego (Pionki)
7.      Zespół "Bliżej życia" Liceum Ogólnokształcące im. ONZ (Biłgoraj)
8.      Zespół "Happy Hour" Liceum Ogólnokształcące (Strzyżów)
9.      Nadesłane prace oceniało jury w składzie:
10. Rafał Rudnicki - Kierownik Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
11. Ewa Modzelewska – Koordynator projektu, Wydział Informacji i Komunikacji Społecznej, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
12. Aleksandra Karlińska – Starszy specjalista, Wydział Młodzieży w Departamencie Młodzieży i Organizacji Pozarządowych, Ministerstwo Edukacji Narodowej
13. Agnieszka Legat - Departament Pożytku Publicznego, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
14. Aleksandra Krugły – Departament Pożytku Publicznego, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
15. Ewelina Miłoń – Koordynator Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
16. Dariusz Pietrowski - Prezes Centrum Wolontariatu
17. Agnieszka Brzezińska - Kierownik ds. organizacyjnych, Centrum Edukacji Obywatelskiej
18. Sylwia Żmijewska-Kwiręg - Koordynator programów obywatelskich, Centrum Edukacji Obywatelskiej
 
Jak to było w poprzednich latach?
Tegoroczny konkurs rozwija tematykę ubiegłorocznej edycji „Nie wykluczam!”, którą poświęciliśmy walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Było wyjątkowo emocjonująco - nagrodziliśmy aż 9 zespołów! Najlepsze prace możecie zobaczyć http://ec.europa.eu/polska/news/announcements/101203_nie_wykluczam_gala_pl.htm
 
W 2009 r. nasz konkurs nosił nazwę „Przybij piątkę!” i nawiązywał do piątej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz dwudziestej rocznicy przemian ustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Druga edycja pt. "Europa Wielu Kultur" była związana z obchodzonym w 2008 r. Europejskim Rokiem Dialogu Międzykulturowego, zaś pierwszy konkurs z 2007 roku nawiązywał do pytania "Co się zmieniło w Twoim życiu dzięki funduszom unijnym?".
 
Więcej informacji o poprzednich edycjach konkursu można znaleźć na stronach:
 

źródło http://ec.europa.eu/polska/news/111202_final_konkursu_wolontariat_pl.htm

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.