Data publikacji: 29.07.2013

Na co pieniądze z budżetu UE

Umowa Partnerstwa, czyli projekt wstępnego podziału unijnych funduszy na najbliższych 7 lat, została skierowana do konsultacji społecznych. Do końca sierpnia każdy może wyrazić swoją opinię w tej sprawie. Prezydent Bronisław Komorowski zaapelował o mądre wydawanie pieniędzy z nowego budżetu UE.


Polska pierwsza

Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska podkreśliła na konferencji poświęconej projektowi dokumentu określającego sposób wydawania pieniędzy z unijnego budżetu w między rokiem 2014 a 2020, że Polska – jako pierwsze państwo członkowskie Unii Europejskiej - przygotowała projekt Umowy Partnerstwa i zyskała już nawet wstępną, pozytywną opinię Komisji Europejskiej.

We wtorkowym spotkaniu, uczestniczył również wiceminister Marceli Niezgoda, który przedstawił zapisy dokumentu. MRR proponuje skierowanie pieniędzy z nowego budżetu UE m.in. na uzupełnienie infrastruktury drogowej i kolejowej, podwyższenie wydatków na badania i rozwój oraz zwiększenie puli pieniędzy przeznaczonych dla województw.

To ostatnie tak duże pieniądze dla Polski

Prezydent Bronisław Komorowski przekonywał tego samego dnia, że Polska musi wydać pieniądze z nowego budżetu UE tak, żeby zwiększyć swoje szanse rozwojowe. „Musimy pamiętać, że ta ostatnia tak gigantyczna transza pieniędzy, która trafi do Polski, to jest nasze być albo nie być” – podkreślił Komorowski podczas spotkania z mieszkańcami i samorządowcami w Baranowie (woj. mazowieckie).

Prezydent zwrócił uwagę, że do tego, by ”pieniądze wydawać przede wszystkim na to, co da w przyszłości nowe pieniądze, a nie co da koszt utrzymania" potrzeba "pewnej powściągliwości". „Aby dogonić świat zamożniejszy, lepiej zorganizowany, musimy wydać te pieniądze mądrze” - powiedział.

Podobnego zdania jest minister Bieńkowska.  „Musimy dołożyć wszelkich starań, aby sumę tę wykorzystać jak najlepiej, bo to ostatnie tak duże pieniądze dla naszego kraju. Fundusze Europejskie mają stać się kołem zamachowym zmian, a inwestycje prowadzone z ich pomocą, przynosić realne korzyści ekonomiczne” - powiedziała na wtorkowej konferencji konsultacyjnej.

Przypomniała przy tym, że nasz kraj jest wciąż największym w UE beneficjentem polityki spójności: z ponad 325 mld euro przeznaczonych na ten cel w unijnym budżecie na lata 2014-2020, około 72,9 mld zostało przyznane Polsce.

Omawiając zapisy projektu Umowy Partnerstwa, wiceminister Niezgoda poinformował, że po 2013 roku działania będą realizowane w ramach 11 celów tematycznych określonych w unijnych rozporządzeniach. „Podejmowana działania będą się wzajemnie uzupełniać, przyczyniając się do trwałego i zrównoważonego rozwoju kraju oraz regionów” - zapewniał.

Wykorzystajmy te szansę

Prezydent zwrócił natomiast uwagę na spotkaniu z samorządowcami, że "polska narodowa szansa" została bardzo wzmocniona dzięki członkostwu w UE. „To co się dzieje na naszych oczach z Polską, to jest rzecz nieprawdopodobna”  – ocenił. Jak powiedział, w ciągu piętnastu lat Polska zmieniała się szybciej "niż przez ostatnie 150 lat".

Komorowski przekonywał, że powinniśmy to doceniać i umieć z tego korzystać. Jego zdaniem, zasadniczą kwestią jest to, czy jako kraj, społeczeństwo będziemy potrafili wykorzystać "tę gigantyczną szansę, w obliczu której stoimy", czyli pieniądze z nowej perspektywy budżetowej UE na lata 2014-20.

Do udziału w konsultacjach społecznych Ministerstwo Rozwoju regionalnego zaprasza wszystkich zainteresowanych, przede wszystkim jednak przedstawicieli samorządów terytorialnych, partnerów społeczno-gospodarczych, administracji rządowej, organizacji pozarządowych i środowisk akademickich.  

Formularz zgłaszania uwag znajduje się pod adresem:

https://konsultacje.mrr.gov.pl/

Autor: www.euractiv.pl



Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.