Data publikacji: 24.07.2014

Na stopa przez Europę

Autostop – najtańszy i najpopularniejszy sposób podróżowania wśród młodych ludzi. Czy wszędzie łapanie stopa jest legalne? I czym są carpooling i couchsurfing?


Status prawny

Łapiąc stopa w Hiszpanii, zapewne nie raz usłyszymy, że ta forma podróżowania jest w tym kraju nielegalna. Nie jest to prawdą. W krajach Unii Europejskiej łapanie stopa jest legalne, tzn. nie ma żadnego prawa zabraniającego podróżować w ten właśnie sposób. Przykładowo w USA, w wybranych stanach, łapanie stopa jest zakazane. W Polsce autostop został zalegalizowany w 1957 roku. Co ciekawe, podjęto próbę sformalizowania tej formy przemieszczania się. W biurach turystycznych kierowcy mogli zakupić książeczki autostopowe. Autostopowicze zostawiali im kupony z wydrukowaną liczbą kilometrów, które kierowcy chowali do tychże książeczek. Następnie zebrane kupony można było odesłać do biur turystycznych, gdzie odbywało się losowanie nagród dla uczynnych kierowców. Niestety, w późniejszych latach akcja cieszyła się coraz mniejszą popularnością. W 1995 roku zaprzestano sprzedaży książeczek autostopowych.

Gdzie łapać?

Fakt, że autostop nie jest zabroniony w krajach Unii Europejskiej nie oznacza, że łapać go można w każdym miejscu. Nie wolno zatrzymywać pojazdów na autostradach. W Holandii specjalne znaki drogowe wskazują miejsca, w których można łapać stopa. Na niebieskim tle widnieje znany na całym świecie gest autostopowicza: dłoń z wyciągniętym kciukiem. Takiego znaku drogowego nie można przeoczyć. Stopa łapiemy w miejscach, w których zatrzymanie się pojazdu nie będzie stwarzać zagrożenia. Najlepiej więc robić to na drogach wylotowych, parkingach, stacjach benzynowych lub w pobliżu przydrożnych restauracji.

Gdzie spać? - couchsurfing

Tradycyjnie i dla bezpieczeństwa zawsze można zabrać ze sobą namiot. Nigdy nie wiadomo, czy uda nam się złapać stopa zanim zapadnie zmrok. W nocy zatrzymywanie pojazdów jest niebezpieczne, a i mało który kierowca o tej porze zechce zabrać autostopowiczów. Zanim wyruszymy w naszą podróż warto zarejestrować się na portalach oferujących couchsurfing, czyli darmowe zakwaterowanie. W roku 2002 Casey Fenton założył stronę internetową, na której ludzie z całego świata mogli zaoferować nocleg we własnym domu. Początkowo serwis nie cieszył się szczególnym zainteresowaniem. Obecnie z tej formy zakwaterowania korzysta większość autostopowiczów i nie tylko. Oczywiście wielką zaletą takich noclegów jest brak opłat, jednak to nie to sprawia, że są one tak popularne. Couchsurfing to wspaniała okazja, by poznać ludzi z innego kraju, poćwiczyć język obcy, zaprzyjaźnić się. Często osoby goszczące podróżników oprowadzają ich po mieście, doradzają gdzie najlepiej pojechać, a czasem nawet dla nich gotują!

Dla niecierpliwych - carpooling

Jednym z nieodłącznych elementów podróżowania na stopa jest czekanie. Czasami uda się zatrzymać samochód po 5 minutach, innym razem po 8 godzinach lub kilku dniach. Niektórzy twierdzą, że to właśnie cały urok łapania stopa: czekanie i niemożność dokładnego zaplanowania wyprawy. Nie każdy jest jednak na tyle cierpliwy, by czekać cały dzień na drodze. Dla takich właśnie osób stworzone zostały portale, grupy oferujące e-autostop, czyli carpooling. Kierowca i pasażerowie dogadują się odnośnie wspólnej podróży za pomocą serwisów społecznościowych. Czasami kierowca wymaga częściowego pokrycia kosztów zużycia paliwa, ale często można znaleźć osoby, które po prostu potrzebują towarzystwa na długą trasę. 

Źródło: http://www.twojaeuropa.pl/4613/na-stopa-przez-europe

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.