Data publikacji: 16.05.2012

Nagroda im. Karola Wielkiego dla projektu Europa na ziemi

Europejska Nagroda Młodzieżowa Karola Wielkiego co roku trafia do młodych ludzi, którzy zajmują się projektami budującymi poczucie tożsamości europejskiej.


Tegorocznych zwycięzców poznaliśmy wczoraj w niemieckim Akwizgranie. Nagroda Karola Wielkiego w tym roku trafiła do greckiego projektu "Europe on the Ground.
 
Projekt młodych Greków "Europa na ziemi" wygrał w tym roku konkurs o Nagrodę im. Karola Wielkiego dla Młodzieży. Drugie miejsce zajęli studenci programu Erasmus z Czech za projekt "Europa w szkole", a trzecie - Węgrzy realizujący dokumentalny film drogi "Popedałujmy do domu". Nagroda Karola Wielkiego dla Młodzieży przyznawana jest każdego roku projektom promującym poczucie wspólnoty młodych Europejczyków i budującym wspólną tożsamość. O nagrodę walczył też polski projekt z Poznania.
 
Pierwszą nagrodę wręczył przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, drugą - były przewodniczący PE Hans-Gert Pöttering, a trzecią - burmistrz Akwizgranu Marcel Philip.
 
Grecja - Europa na ziemi (Europe on the Ground)
Przewodniczący PE Martin Schulz podkreślił: "Tym, co osobiście podoba mi się w tym projekcie jest to, iż przybliża on różnorodność kulturową Europy w sposób namacalny, promuje wielojęzyczność i zachęca do tworzenia się europejskiej sfery publicznej. Potrzebujemy więcej europejskich debat na tematy europejskie, jeśli chcemy wzmocnić europejską demokrację. Istnieje rosnąca świadomość, jak bardzo jesteśmy zależni od siebie nawzajem, w jaki sposób nasze losy przeplatają się ze sobą. Grecki laureat Nagrody Karola Wielkiego dla Młodzieży pomaga w tworzeniu bardziej europejskiego społeczeństwa. "
 
W ramach projektu "Europa na ziemi" 50 młodych dziennikarzy i fotografów-amatorów odwiedza każdego roku 10 europejskich stolic. W ciągu czterech dni piszą artykuły, przygotowują fotoreportaże przedstawiające europejską kulturę i społeczeństwa. Teksty i zdjęcia są później redagowane przez zawodowych dziennikarzy i publikowane w sześciu językach w magazynie internetowym www.cafebabel.com. Autorzy projektu chcą w ten sposób uczynić Europę bliższą i bardziej namacalną dla młodych ludzi.
 
Czechy - Europa w szkole (Europe meets school)
Program "Europa w szkole" działa od 2008 roku. Studenci programy wymiany międzynarodowej Erasmus spotykają się w jego ramach z uczniami czeskich szkół i poznając tamtejszy system oświatowy przygotowują jednocześnie programy, które realizują w szkołach we własnym kraju.
 
Wręczający nagrodę czeskim laureatom były przewodniczący PE Hans-Gert Pöttering powiedział: "Jako były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, reprezentującego 500 milionów ludzi od Belfastu po Nikozję i od Tallina po Lizbonę, zawsze jestem poruszony przywiązaniem młodych ludzi do zróżnicowanej i bogatej kulturowo Europy, szanującej odmienność i ciągle rozwijającej się na drodze integracji."
 
Węgry "Popedałujmy do domu" (Cycle Me Home)
 
Zdobywcy trzeciego miejsca zaczęli realizację swojego projektu - filmu drogi - w 2011 roku, na trasie rajdu z Madrytu do Budapesztu. Organizatorzy chcą także stworzyć interaktywną stronę internetową, gdzie w projekt będą mogli zaangażować się wszyscy chętni. Liczą, że w ten sposób projekt nakręcenia filmu doprowadzi do powstania społeczności młodych ludzi.
 
"Najważniejsze przesłanie tego pięknego i niekonwencjonalnego projektu to sprawienie, że ludzie z różnych krajów czują się bliżej siebie" - powiedział wręczający nagrodę burmistrz Akwizgranu Marcel Philipp.
 
Polacy w konkursie
O główną nagrodę w finale walczył także polski projekt, który wygrał krajową część konkursu - III Europejskie Spotkania Młodzieży zorganizowane w Poznaniu. Projekt ten zaprezentował Tomasz Bździak.
 
Nagroda
Zwycięzcy otrzymają odpowiednio pięć, trzy i dwa tysiące euro na realizację swoich inicjatyw. Organizatorzy zostaną także zaproszeni do odwiedzenia siedziby Parlamentu Europejskiego. Na uroczystość wręczenia nagród zaproszono wszystkich 26 laureatów etapów krajowych konkursu.
 
Ceremonia została zorganizowana wspólnie przez Parlament Europejski i Międzynarodową Fundację Nagrody Karola Wielkiego na terenie Uniwersytetu w Akwizgranie. Mowy powitalne wygłosili przewodniczący PE Martin Schulz, przewodniczący Międzynarodowej Fundacji Nagrody Karola Wielkiego Michael Jensen i rektor Uniwersytetu w Akwizgranie Ernst Schmachtenberg.
 
Młodzieżowa Nagroda Karola Wielkiego: Jak zmieniła moje życie?
Poniżej historie pięciu zdobywców tego wyróżnienia z poprzednich lat.
 
Co zmieniło w Waszym życiu otrzymanie Nagrody Karola Wielkiego?
 
Ilona Kotolácsi Mikóczy (Węgry): "Otworzyły się przed nami nowe horyzonty. Dzięki tej prestiżowej nagrodzie łatwiej nam też zapraszać wykładowców na wizyty studyjne, aplikować o fundusze, reklamować nasz program".
 
Chiara Palieri (Włochy): "Nagroda Karola Wielkiego to prawdziwa trampolina do sukcesu. Pomogła mi w działalności międzynarodowej i była fantastycznym początkiem wszystkiego. Od tego momentu poświęciłam się działaniu dla młodzieży, wspieraniu jej i szkoleniu młodych liderów ".
 
Marie Terrier (Francja): "Nagroda Karola Wielkiego uświadomiła mi i mojemu stowarzyszeniu Acthea, że festiwal, który organizujemy może przyciągnąć liczniejszą i bardziej zróżnicowaną publiczność. To pozwoliło nam rozszerzyć naszą kampanię informacyjną i zwiększyć naszą wiarygodność".
 
John Holten (Irlandia): "Zdobycie tej nagrody zmieniło to jak postrzega się zarówno mnie, jak i moją organizację Broken Dimanche Press. Ludzie zdali sobie sprawę, że jesteśmy europejskim wydawnictwem, a nie tylko małą berlińską firmą".
 
Julian Walkowiak (Austria): "Dwa zdarzenia odmieniły moje życie. Pierwszym z nich było otworzenie naszej strony internetowej. Drugim - telefon z PE z zaproszeniem do Akwizgranu. Nagroda Karola Wielkiego sprawia, że zdajesz sobie sprawę, że idea europejska jest wciąż żywa”.
 
Co robicie dzisiaj? Czy nadal angażujecie się w działania związane z Waszym zwycięskim projektem?
 
Ilona Kotolácsi Mikóczy: "Nawiązałam kontakt z kilkoma eurodeputowanymi. Jeden z nich, węgierski wiceprzewodniczący László Surján (Europejska Partia Ludowa), stał się szczególnie aktywny w pracach Fundacji Rakoczyego. Dzięki temu dostałam zaproszenie, aby pracować z nim w PE".
 
Chiara Palieri: "Dziś jestem liderką ruchu młodzieżowego i to do tego znaną w wielu miejscach na świecie. Występuję na konferencjach wysokiego szczebla. Organizowałam na przykład przez dwa lata symulację Modelu Unii Europejskiej w Strasburgu".
 
Marie Terrier: "Obecnie pracuję w Indiach w branży marketingowej. Nagroda obudziła we mnie pasję do międzynarodowej kultury i komunikacji".
 
John Holten: "Jestem wciąż bardzo mocno zaangażowany w Broken Dimanche Press. Projekt "You Are Here", który dał nam zwycięstwo, był pierwszą wydaną przez nas książką i od tego czasu opublikowaliśmy kolejnych dwanaście".
 
Julian Walkowiak: "Pomysł akcji Jedź po swoje prawa był bardzo dobrze oceniony i w tym roku organizujemy go jednocześnie w siedmiu różnych miejscach w Europie".
 
Jakie jest Wasze przesłanie dla młodych Europejczyków? Czy nagroda Karola Wielkiego może im pomóc?
 
Chiara Palieri: "Polecam ją każdemu, kto ma pasję i ambicję, aby tworzyć dobro społeczne i lepszą Europę".
 
Julian Walkowiak: "Jakikolwiek macie pomysł, mówcie o nim głośno! Czasami początkowo wydaje on się być mało ważny, a potem zwraca uwagę ludzi, którzy pomogą Wam w jego realizacji. Nagroda Karola Wielkiego dla Młodzieży doda więcej wiarygodności tej idei i połączy Was z innymi osobami pragnących zmian w Europie".
 
Źródło PE

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.