Data publikacji: 01.02.2013

Nagroda UE w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe – finaliści!

Komisja Europejska wraz z Fundacją Miesa van der Rohe ogłosiła pięcioro finalistów, spośród których zostanie wyłoniony główny zwycięzca nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe.


Do nagrody nominowano w tym roku 335 prac z 37 państw europejskich uczestniczących w unijnym programie Kultura.

Ze zgłoszonych realizacji jury, w skład którego wchodzą znani eksperci z dziedziny architektury, wyłoniło finalistów (przedstawiamy ich poniżej). Zwycięzca konkursu oraz laureat nagrody specjalnej dla najlepszego młodego architekta zostaną ogłoszeni w maju, zaś ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 6 czerwca w zaprojektowanym przez Miesa van der Rohe pawilonie w Barcelonie.

„Pragnę pogratulować wszystkim architektom, których prace zostały nominowane do nagrody, zaś szczególne słowa uznania kieruję do finalistów. Europejska architektura jest dziedziną, w której działa wiele wspaniałych talentów, co z kolei jest przykładem tego, jak bardzo dynamiczne są nasze sektory kultury i twórczości. Jednocześnie nie zapominamy o tym, że przed architekturą, jako gałęzią przemysłu, stoją poważne wyzwania związane ze spowolnieniem gospodarczym. Komisja Europejska we współpracy z Fundacją im. Miesa van der Rohe pragnie wspierać sektor architektury, jako znacznie przyczyniający się do rozwoju gospodarki i tworzenia miejsc pracy, jak również, jako twórcę piękna i spójności na rzecz społeczeństwa Europy. W dalszym ciągu będziemy wspierać architektów, m. in. przez takie nagrody jak ta, w ramach programu Kreatywna Europa”, oświadczyła Androulla Vassiliou, europejski komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży.

 
A oto pięcioro finalistów:

1.      Ratusz, Gandawa, Belgia

Architekci: Robbrecht en Daem architecten; Marie-José Van Hee architecten

2.      Superkilen (międzykulturowy park miejski), Kopenhaga, Dania

BIG Bjarke Ingels Group; Topotek1; Superflex

3.      Harpa – sala koncertowa i centrum konferencyjne w Rejkiawiku, Rejkiawik, Islandia

Batteríid Architects; Henning Larsen Architects; Studio Olafur Eliasson

4.      Dom spokojnej starości, Alcácer do Sal, Portugalia

Aires Mateus Arquitectos

5.      Metropol Parasol (przestrzeń kulturalno-komercyjna), Sewilla, Hiszpania

J. Mayer H.
 

Zdjęcia wysokiej http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/vassiliou/page/20130130-eu-prize-for-contemporary-architecture_en.htm

 
Kontekst

Sektor architektury jest jednym z najważniejszych elementów żywiołowo rozwijającej się kultury i twórczości europejskiej. Bezpośrednie zatrudnienie znajduje w nim ponad pół miliona osób; dalsze ponad 12 mln pracowników zatrudnionych jest w sektorze budownictwa. Przemysł kultury i twórczości wytwarza nawet 4,5 proc. unijnego PKB.

Nagroda Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe podkreśla znaczenie wkładu europejskich architektów w rozwój nowych idei i technologii we współczesnym rozwoju urbanistycznym. Po raz pierwszy przyznana w 1987 r. nagroda, której suma pieniężna, współfinansowana przez UE w ramach programu Kultura oraz Fundację im. Miesa van der Rohe, wynosi 60 tys. euro, jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w architekturze europejskiej. Przyznawana jest co dwa lata za realizację ukończoną w ciągu dwóch poprzednich lat, w tym roku zostanie wręczona po raz trzynasty.

Poszczególne prace nominują do nagrody niezależni eksperci z całej Europy oraz organizacje członkowskie Rady Architektów Europy, krajowe stowarzyszenia architektów oraz komitet doradczy nagrody.

 

Członkami jury, które wyłoniło finalistów w 2013 r., są: Wiel Arets, przewodniczący jury/Wiel Arets Architects, Maastricht; Pedro Gadanho, kurator działu architektury współczesnej, Museum of Modern Art (MoMA), Nowy Jork; Antón García-Abril, Ensamble Studio, Madryt; Louisa Hutton, Sauerbruch Hutton Architects, Berlin; Kent Martinussen, dyrektor zarządzający, Duńskie Centrum Architektury (DAC), Kopenhaga; Frédéric Migaryou, dyrektor działu architektury i wzornictwa, Centrum Pompidou, Paryż; Ewa Porębska, redaktor naczelny, Architektura-murator, Warszawa; oraz Giovanna Carnevali, sekretarz jury/ dyrektor Fundacji im. Miesa van der Rohe, Barcelona.

Nagroda wywodzi swoją nazwę od Ludwiga Miesa van der Rohe, uważanego za jednego z pionierów współczesnej architektury XX w. Jego najważniejsze prace to Pawilon Niemiecki zaprojektowany na Wystawę Światową w Barcelonie w 1929 r., willa Tugendhatów w Brnie, Seagram Building w Nowym Jorku oraz Nowa Galeria Narodowa w Berlinie.

Nominowani z Polski: http://www.miesarch.com/index.php?option=com_mipress&Itemid=17&cerca=&autor=-1&officina=-1&tipologia=-1&classificacio=-1&pais=62&lang=en

 
Więcej informacji
Media społeczne:

https://twitter.com/EUMiesAward

http://www.facebook.com/#!/pages/EU-Prize-for-Contemporary-Architecture-Mies-van-der-Rohe-Award/294138800697929

 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.