Data publikacji: 30.09.2014

Najbardziej kreatywne miasta w Europie

Na świecie jest ich 41, a w Europie 17. W ubiegłym roku do ekskluzywnego grona "Creative Cities" dołączyło pierwsze polskie miasto.


Kreatywne miasto
Jakie jest kreatywne miasto? Przede wszystkim twórcze - potrafi wykorzystać potencjał swoich mieszkańców i stworzyć warunki do rozwoju nowych talentów. Od 2004 roku UNESCO buduje Sieć Miast Kreatywnych (Creative Cities Network), w których szczególne miejsce zajmuje kultura oraz sztuka i które mogą się pochwalić znaczącymi osiągnięciami w jednej z siedmiu kategorii: Literatura, Kino, Muzyka, Sztuka Ludowa i Rzemiosło, Sztuka Mediów, Design oraz Gastronomia. Do tej pory w tym ekskluzywnym gronie znalazło się 41 ośrodków miejskich, w tym 17 europejskich.
 
Kreatywne miasto chce być nowoczesne, jednak nie za wszelką cenę. Podąża z duchem czasu, stosuje innowacyjne rozwiązania, ale nie zapomina o swoich korzeniach. Kreatywne miasto jest asertywne. W dobie globalizacji potrafi oprzeć się trendowi unifikacji kultur i odnaleźć swoją własną ścieżkę rozwoju. „Połączenie tradycji z nowoczesnością” to wyświechtane hasło, jednak zachowanie takiej równowagi jest koniecznie, aby za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat Pekin różnił się jeszcze od Nowego Jorku czy Sydney. Literatura, muzyka, film czy sztuka kulinarna z jednej strony stanowią nośnik tradycji i inspirują lokalne społeczności do podkreślania własnej odrębności, z drugiej są potężnym środkiem wyrazu i narzędziem promocji.
 
Kraków na liście UNESCO
Na liście UNESCO znajdują się nie tylko słynne metropolie. Na polu literackim doceniono m. in. Iowa City - 62. tysięczne miasteczko leżące na wschodzie nieco prowincjonalnego stanu Iowa w USA, w którym wśród absolwentów i kadry lokalnego uniwersytetu jest aż 25 zdobywców nagrody Pulitzera w dziedzinie literatury.
 
W Europie nagrodzono Edynburg, skąd wywodzą się światowej sławy współcześni pisarze oraz nieżyjący już klasycy jak Arthur Conan Doyle, autor powieści o Sherlocku Holmesie oraz Robert Louis Stevenson, który napisał „Wyspę Skarbów” oraz stworzył postaci Dr Jekylla i Mr Hyde. Stolica Szkocji pielęgnuje swoje literackie dziedzictwo organizując szereg prestiżowych imprez, jak ceremonia wręczenia Man Booker International Prize – nagrody przyznawanej co dwa lata żyjącemu pisarzowi, którego dzieła napisane są albo oryginalnie w języku angielskim albo dostępne jest ich angielskie tłumaczenie.
 
W gronie Miast Literatury UNESCO znajdują się dwa ośrodki nieanglojęzyczne. Jednym z nich jest Kraków, gdzie przez lata żyła i tworzyła polska noblistka Wisława Szymborska. Na długiej liście słynnych pisarzy związanych z Krakowem, gdzie wciąż żywe są tradycje literackie, znajdują się też: Joseph Conrad Korzeniowski, Stanisław Lem i Sławomir Mrożek. Miasto inwestuje w edukację (prężnie działa założony w XIV w. Uniwersytet Jagielloński) oraz organizuje maratony poezji i Międzynarodowe Targi Książki. Ostatnio na Rondzie Mogilskim powstały wielobarwne mozaiki inspirowane twórczością młodopolskich artystów: Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera. Do akcji tworzenia tych miejskich dzieł sztuki mógł przyłączyć się każdy chętny.
 
Ser z serwatki i festiwal designu
Wyróżnione w dziedzinie gastronomii szwedzkie miasto Östersund (43 tys. mieszkańców) bez kompleksów potrafi czerpać ze swoich kulinarnych tradycji. Położone jest w rolniczym rejonie Szwecji, częściowo zamieszkanym przez Lapończyków, słynącym z nieskażonej przyrody, hodowli reniferów, rybołówstwa i produktów przetwórstwa mlecznego. Znakiem firmowym regionu jest mesost, czyli ser z serwatki. Lokalni farmerzy są wspierani przez Eldrimmer - szwedzkie narodowe centrum zajmujące się kształceniem i promocją rzemieślników wytwarzających produkty regionalne.
 
Berlin, miasto o przyjaznym i luzackim klimacie, docenione zostało za tradycje designerskie. International Design Festival (DMY), organizowany w Berlinie na terenie nieczynnego już lotniska Tempelhof, utrzymany jest w garażowej atmosferze. Festiwal cieszy się uznaniem w branży i promuje przede wszystkim młodych projektantów i wiele szkół projektowych z Europy. Inne Kreatywne Miasta UNESCO to m.in. Sevilla (muzyka), Lyon (sztuka mediów), Bradford (kino).
 
Inicjatywa UNESCO to nie tylko kółko wzajemnej adoracji. Kreatywne miasta wymieniają się doświadczeniami i biorą udział w konferencjach (coroczne spotkanie odbyło się w tym roku we wrześniu w Chengdu w Chinach). Podejmują też wspólne inicjatywy mające na celu odkrywanie młodych talentów, jak choćby międzynarodowy konkurs plakatu zorganizowany przez Miasta Designu. Nagrodzone ośrodki mają być inspiracją dla innych i stanowić przykład, w jaki sposób mądrze czerpać z tradycji i wspierać swoje społeczności. Oczywiście droga do tytułu jest otwarta też dla innych miast.
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.