Data publikacji: 12.01.2012

Natalia, Thijs, Tara, Milena - to satelity Galileo

Ponad 16 tys. dzieci z całej UE wzięło udział w konkursie rysunkowym Galileo. Nagrodą jest nazwanie imionami autorów zwycięskich prac satelitów programu Galileo, które mają zostać wystrzelone w przestrzeń kosmiczną.


Nazwiska laureatów konkursu zostaną ogłoszone w najbliższych tygodniach podczas uroczystości rozdania nagród w państwach członkowskich.
 
Celem zorganizowanego przez Komisję Europejską konkursu jest wzbudzenie wśród dzieci zainteresowania działaniami w dziedzinie przestrzeni kosmicznej, przez stworzenie niepowtarzalnej okazji nadania satelitom imion 27 małych laureatów. Thijs z Belgii i Natalia z Bułgarii zostali w swoich krajach zwycięzcami konkursu w czerwcu zeszłego roku, a satelity noszące ich imiona zostały pomyślnie wystrzelone z Kourou w Gujanie Francuskiej dnia 21 października 2011 r.
 
Oto nadchodzące uroczystości rozdania nagród:
13 stycznia, Holandia
16 stycznia, Grecja
17 stycznia, Irlandia
18 stycznia, Francja i Łotwa
19 stycznia, Węgry
26 stycznia, Republika Czeska
10 lutego, Włochy
 
W uroczystościach w Słowenii i Estonii, które miały miejsce 9 i 11 stycznia, ogłoszono autorki zwycięskich prac: Tarę i Milenę. Kolejne uroczystości będą się odbywać do końca marca 2012 r.
 
Odpowiedzialny za przemysł i przedsiębiorczość wiceprzewodniczący Antonio Tajani powiedział: „Cieszę się, że tak wiele dzieci wzięło udział w tej inicjatywie. Ich pomysłowość i marzenia przypominają nam wszystkim, co popchnęło rodzaj ludzki do wyjścia poza granice widzianego gołym okiem horyzontu. Nawigacja satelitarna, badanie przestrzeni kosmicznej i jej obserwacja sprawiają, że temat przestrzeni kosmicznej jest coraz bardziej istotny dla obywateli i przyszłości naszej gospodarki. Przez ten konkurs chcieliśmy rozbudzić już w najmłodszych dzieciach entuzjazm dla przestrzeni kosmicznej i możliwości, jakie oferuje”.
O konkursie można przeczytać na stronie: http://www.galileocontest.eu .
 
Kontekst: Konkurs rysunkowy Galileo
Od 1 września do 15 listopada 2011 r. dzieci mieszkające w UE i urodzone w przypadających na początek programu Galileo latach 2000-2002 zostały zaproszone do konkursu na stworzenie rysunku związanego z przestrzenią kosmiczną i aeronautyką. Skan lub fotografię cyfrową rysunku należało załadować na stronie internetowej konkursu. W każdym państwie krajowe jury wybrało najlepszy rysunek, a imieniem jego autora zostanie nazwany jeden z satelitów konstelacji Galileo. Pierwsze satelity Galileo wystrzelono dnia 21 października. Umieszczanie satelitów na orbicie będzie się odbywać regularnie aż do momentu osiągnięcia pełnej konstelacji. Kolejność, w jakiej satelitom będą nadawane imiona dzieci, określa porządek alfabetyczny nazw państw członkowskich w ich językach narodowych.
 
System nawigacji Galileo
Podobnie jak GPS Galileo umożliwi użytkownikom określenie ich dokładnego miejsca w czasie i przestrzeni, jednak dane Galileo będą bardziej precyzyjne i wiarygodne. Galileo to program Unii Europejskiej mający na celu zbudowanie globalnego systemu nawigacji satelitarnej pod europejską kontrolą cywilną. Będzie on kompatybilny oraz, dla niektórych z jego usług, interoperacyjny z amerykańskim systemem GPS oraz rosyjskim systemem Glonass, jednak od nich niezależny.
Galileo jest stale rozwijany, a w najbliższych tygodniach Komisja ogłosi dalsze szczegóły m.in. na temat zamówień na dodatkowe satelity dla systemu.
 
Więcej informacji o programie Galileo:
 
źródło IP/12/15

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.