Data publikacji: 18.09.2014

Naukowcy twierdzą, że ilość spożywanego cukru powinna wyraźnie zmaleć

Brytyjscy eksperci w kwestii zdrowego żywienia utrzymują, że należy poczynić bardziej zaawansowane starania, mające na celu znaczne obniżenie dziennej konsumpcji cukru.


Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia jak i rządowi doradcy w Anglii zaproponowali ostatnio redukcję rekomendowanego zapotrzebowania na cukier oraz jego zawartość w ludzkiej diecie. Zgodnie z nowymi zaleceniami cukier winien stanowić jedynie 5%, a nie jak dotychczas 10%, dziennego zapotrzebowania energetycznego. Zgodnie zaś z najnowszymi badaniami, opublikowanymi w magazynie BMC Public Health, wspomniane zapotrzebowanie nie powinno przekraczać nawet 3%.

Sytuacja obecna

Tak znaczna zmiana nawyków żywieniowych może okazać się trudna i czasochłonna, zważywszy, że aktualnie udział cukrów w diecie przeciętnego dorosłego Brytyjczyka wynosi 11,6%, a ten sam wskaźnik wśród dzieci to aż 15,2%. Ewidentnie widać tu problem z wpasowaniem się w panujące dziś, relatywnie liberalne standardy konsumpcji, zatem przestrzeganie proponowanych przez ekspertów norm będzie wymagało zwielokrotnionych wysiłków.

Konsekwencje nadmiaru

Utrzymuje się, że sugerowane modyfikacje stanowią odpowiedź na znaczny wzrost próchnicy wśród dzieci. Wykazano, iż to właśnie cukier stanowi kluczowy czynnik rozwoju tej choroby, zatem jest to schorzenie poddające się stosunkowo łatwej prewencji. Tymczasem jego leczenie pochłania w krajach uprzemysłowionych do 10% rocznych państwowych wydatków na służbę zdrowia.

Nie są to jedyne zagrożenia płynące z nieumiarkowanego korzystania ze słodyczy. Jakkolwiek otyłość nie wynika najprawdopodobniej bezpośrednio z samego faktu spożywania sporych dawek cukru, to jednak osoby przyjmujące go w nadmiarze szybciej przybierają na wadze, gdyż produkty bogate w cukier nie dają poczucia sytości.

Ukryte pułapki

Układając zbilansowaną dietę należy wziąć pod uwagę, że dostępna w sklepach żywność jest dziś wysoce przetworzona, zatem wiele niepozornych produktów zawiera pokaźny dodatek cukru, łatwy do przeoczenia dla konsumenta. Zatem, chcąc kontrolować ilość oraz pochodzenie dostarczanych organizmowi kalorii trzeba liczyć nie tylko łyżeczki, którymi osładzamy kawę czy herbatę, ale również przyglądać się dokładniej etykietom umieszczanym np. na puszkach z napojami.

Podatek cukrowy?

W Wielkiej Brytanii pojawiają się też inicjatywy specjalnego opodatkowania żywności o wysokiej zawartości cukru, ale wciąż jednak panuje nadzieja, że ów krok okaże się zbędny, a rosnąca świadomość problemu wystarczy by dieta niemal wolna od cukru zyskała popularność.

 

Źródło: http://www.twojaeuropa.pl/4723/naukowcy-twierdza-ze-ilosc-spozywanego-cukru-powinna-wyraznie-zmalec

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.