Data publikacji: 09.09.2011

Nieformalnie o kulturze

Komisarze europejscy: Androulla Vassiliou oraz Michel Barnier wezmą udział 9 września w nieformalnym spotkaniu ministrów kultury i spraw audiowizualnych we Wrocławiu.


To pierwsze rada w stolicy Dolnego Śląska – do tej pory nieformalne spotkania odbywały się w Sopocie. Narada we Wrocławiu jest organizowana w ramach Europejskiego Kongresu Kultury.   

Współgospodarzem nieformalnego spotkania i przedstawicielem polskiej prezydencji będzie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Komisję Europejską będą reprezentować: komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży Androulla Vassiliou oraz Michel Barnier, komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług. Gościem inauguracji Europejskiego Kongresu Kultury będzie Janusz Lewandowski, komisarz ds. budżetu i programowania finansowego.

 Celem spotkania będzie nieformalna wymiana poglądów na temat narodowych programów digitalizacji zasobów, stanu zaawansowania prac, komplementarnych działań na szczeblu europejskim, szans i wyzwań związanych z programami digitalizacji, a także w odniesieniu do zagadnień prawno-autorskich.

 Uczestnicy wezmą także udział w wydarzeniach artystycznych składających się na oprawę Europejskiego Kongresu Kultury, m.in. w koncercie Krzysztofa Pendereckiego i Jonny’ego Greenwooda, podczas którego wysłuchają światowej prapremiery utworu „48 Responses to Polymorphia”.

 Europejski Kongres Kultury - 8-11 września Wrocław

Organizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Audiowizualny, Miasto Wrocław

Cel: Stworzenie miejsca dla refleksji nad perspektywami i możliwymi scenariuszami rozwoju kultury europejskiej. Kongres daje szansę pokazania kultury jako jednego z najbardziej żywotnych i zróżnicowanych obszarów cywilizacyjnych. Kongres to także przestrzeń dla debaty na temat wspólnoty w różnorodności, namysłu nad tym, co jest siłą kultury europejskiej i czy konieczne jest poszukiwanie wspólnego mianownika w wielości. Program Kongresu został zbudowany wokół książki profesora Zygmunta Baumana na temat stanu współczesnej kultury europejskiej i perspektyw jej rozwoju w przyszłości.

Uczestnicy: ok. 6,5 tysiąca uczestników (przedstawiciele instytucji kultury i administracji, artyści, twórcy i animatorzy kultury, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji kulturalnych, przedstawiciele organizacji pozarządowych i wolontariackich, współorganizatorzy wydarzeń Prezydencji w Polsce, dziennikarze, przedstawiciele środowisk akademickich, uczniowie, studenci, pedagodzy, obywatele polscy i UE).

 Źródło: www.mkidn.gov.pl

 Źródło informacji: KE

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.