Data publikacji: 10.11.2010

Nowa 5-letnia strategia KE dotycząca handlu

Ma ona pomóc w ożywieniu europejskiej gospodarki poprzez ograniczanie barier handlowych, otwarcie na światowe rynki i wymuszenie sprawiedliwego traktowania europejskich firm na rynkach poza wspólnotą.


- Handel zapewnia wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy - uważa komisarz Karel De Gucht.
 
W dokumencie do dyskusji "Handel, wzrost i polityka światowa" Komisja analizuje rolę handlu jako motoru wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy. - Handel sprzyja europejskiej naprawie gospodarczej, ponieważ zapewnia wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy - powiedział komisarz UE ds. Handlu Karel De Gucht. - Odnowiona strategia handlowa pozwoli na otwarcie rynków i da Europie dostęp do najważniejszych źródeł i regionów światowego wzrostu gospodarczego. Chcę, by europejskie przedsiębiorstwa były sprawiedliwie traktowane i by przestrzegano naszych praw, aby każdy obywatel mógł odczuć korzyści z wymiany handlowej.
 
W dokumencie przedstawiono potrójne korzyści z wymiany handlowej dla Europy: bardziej dynamiczny wzrost gospodarczy, więcej miejsc pracy oraz większy wybór i niższe ceny dla konsumentów.
 
Komisja planuje wykorzystać politykę handlową, aby pomóc w wyjściu z obecnego kryzysu i stworzyć odpowiednie warunki dla silnej gospodarki unijnej. W szczególności Komisja zamierza:
 
1. zrealizować ambitny plan negocjacji w ramach WTO i z głównymi partnerami handlowymi, takimi jak Indie i Mercosur. Zrealizowanie tego programu przyczyniłoby się do zwiększenia europejskiego PKB o ponad 1 proc. rocznie;
2. pogłębić stosunki handlowe z innymi partnerami strategicznymi, takimi jak Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja i Japonia - tu najważniejszym elementem będzie walka z pozataryfowymi barierami handlowymi;
3. ułatwić europejskim przedsiębiorstwom dostęp do światowych rynków poprzez ustanowienie mechanizmu mającego przywrócić równowagę między otwartymi rynkami w UE (np. w przypadku zamówień publicznych) a bardziej zamkniętymi rynkami naszych partnerów handlowych;
4. rozpocząć negocjacje z partnerami handlowymi w sprawie kompleksowych przepisów dotyczących inwestycji;
5. nadać realny kształt obietnicom, tak by handel był sprawiedliwy i by przestrzegano naszych praw;
6. zapewnić inkluzywny charakter handlu, tak by korzyści nie były zarezerwowane dla nielicznych. W nowych regułach dotyczących preferencji handlowych dla krajów rozwijających się wyjaśnimy, w jaki sposób handel może nadać wspierać rozwój.
 
Priorytety te odzwierciedlają opinie obywateli całej UE. Badanie Eurobarometru pokazuje, że zdaniem dwóch trzecich Europejczyków UE odniosła korzyści z handlu międzynarodowego. Większość jest przekonana, że europejskie produkty i usługi mogą z powodzeniem konkurować na rynku światowym.
 
Informacje ogólne
 
Dokument do dyskusji uzupełniają dwa dokumenty. W sprawozdaniu "Postępy w zakresie strategii »Europa w erze globalizacji« na lata 2006-2010" dokonano przeglądu postępów poczynionych w ciągu ostatnich pięciu lat w celu dalszego otwarcia handlu między UE a jej partnerami handlowymi. W dokumencie roboczym "Handel jako motor dobrobytu" pokazano, jaki może być wkład zrównoważonego, inteligentnego i inkluzywnego handlu we wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy, a także przeanalizowano najważniejsze bariery, które utrudniają handel towarami i usługami oraz inwestycje.
 
Przeprowadzono także konsultację społeczną w sprawie polityki handlowej UE, która pomogła określić priorytety szerokiej grupy zainteresowanych stron i wniosła ważny wkład w nową strategię Komisji.
 
Badanie Eurobarometru przeprowadzone metodą wywiadów, obejmujące 26 635 obywateli UE, przeprowadzono w 27 państwach członkowskich UE od 26 sierpnia do 16 września 2010 r.
 
Dodatkowe informacje:
 
Komunikat „Handel, wzrost i polityka światowa" i uzupełniające dokumenty robocze „Handel jako motor dobrobytu" i „Postępy w zakresie strategii »Europa w erze globalizacji « na lata 2006-2010".
 
 
Streszczenie badania Eurobarometru w sprawie handlu międzynarodowego:
 
 
za Portalem eurofunds.org

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.