Spośród 697 posłów obecnych na sesji 488 opowiedziało się za przyjęciem kolegium, 137 było przeciw, a 72 wstrzymało się od głosowania. Składające się z przedstawicieli 27 państw członkowskich kolegium komisyjne będzie sprawować swój urząd do 31 października 2014 roku. Polskę będzie reprezentował Janusz Lewandowski, który objął tekę komisarza UE ds. budżetu.
Skład nowej Komisji Europejskiej:
José Manuel Barroso (Portugalia) – przewodniczący Komisji Europejskiej
Baroness Catherine Ashton (Wielka Brytania) – Wysoki Przedstawiciel UE ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa; pierwsza wiceprzewodnicząca KE
Dacian Ciolos (Rumunia) – rolnictwo
Janusz Lewandowski (Polska) – budżet
Connie Hedegaard (Dania) – klimat
Joaquín Almunia (Hiszpania) – konkurencja; wiceprzewodniczący KE
Andris Piebalgs (Łotwa) – polityka rozwoju
Neelie Kroes (Holandia) – społeczeństwo informacyjne; wiceprzewodnicząca KE
Olli Rehn (Finlandia) – gospodarka i polityka monetarna
Androulla Vassiliou (Cypr) – edukacja, kultura i wielojęzyczność
László Andor (Węgry) – zatrudnienie i sprawy społeczne
Günther Öttinger (Niemcy) – energia
Štefan Füle (Czechy) – rozszerzenie i polityka sąsiedzka
Janez Potočnik (Słowenia) – środowisko
John Dalli (Malta) – zdrowie
Cecilia Malmström (Szwecja) – sprawy wewnętrzne
Antonio Tajani (Włochy) – przemysł i przedsiębiorczość; wiceprzewodniczący KE
Maroš Šefčovič (Słowacja) – administracja i sprawy instytucjonalne; wiceprzewodniczący KE
Michel Barnier (Francja) – rynki wewnętrzne i usługi
Kristalina Georgiewa (Bułgaria) – współpraca międzynarodowa i pomoc humanitarna
Viviane Reding (Luksemburg) – sprawiedliwość; wiceprzewodnicząca KE
Maria Damanaki (Grecja) – rybołówstwo
Johannes Hahn (Austria) – polityka regionalna
Maire Geoghegan-Quinn (Irlandia) – nauka i innowacja
Algirdas Šemeta (Litwa) – polityka podatkowa
Karel de Gucht (Belgia) – handel
Siim Kallas (Estonia) – transport; wiceprzewodniczący KE
Komisję Europejską nowej kadencji poprowadzi dotychczasowy przewodniczący Komisji Europejskiej, José Manuel Barroso, który został zaproponowany ponownie na to stanowisko przez przywódców państw członkowskich 19 czerwca 2009 r. na szczycie unijnym w Brukseli, a następnie zatwierdzony na drugą kadencję przez Parlament Europejski 16 września 2009 r.
Na konferencji prasowej 27 listopada 2009 r. José M. Barroso przedstawił przyszły skład kolegium Komisji Europejskiej z przydzielonymi jego poszczególnym członkom zakresami działalności. Wszystkie propozycje były konsultowane wcześniej z Radą i zgodnie z procedurą wymagały jeszcze zatwierdzenia przez Parlament.
Głosowanie w Parlamencie Europejskim nad Komisją Barroso II poprzedziła seria przesłuchań na forum PE, podczas których eurodeputowani zadawali kandydatom pytania, dokonując w ten sposób ich oceny pod kątem ogólnych kompetencji, zaangażowania w problematykę europejską oraz indywidualnej niezależności. Oceniana była również wiedza przyszłych komisarzy z zakresu przedmiotu działalności, która miała być im powierzona, oraz ich zdolności komunikacyjne.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek pogratulował szefowi nowej Komisji Europejskiej solidnej większości, jaką otrzymało jego kolegium w głosowaniu parlamentarnym. – Przesłuchania kandydatów na komisarzy w PE wypadły bardzo pomyślnie, a poszczególne etapy powoływania członków KE odbyły się według solidnych, demokratycznych procedur, podkreślał szef PE.
Poza kandydaturą przedstawicielki Bułgarii, Rumiany Żelewej, która została zastąpiona na stanowisku komisarza ds. współpracy międzynarodowej i pomocy humanitarnej przez rodaczkę Kristalinę Georgiewą, nowy skład KE został przyjęty w kształcie zaproponowanym przez José M. Barroso.
Rumiana Żelewa po zarzutach związanych ze złożeniem niepełnego oświadczenia majątkowego zrezygnowała z kandydowania na stanowisko komisarza, składając wcześniej dymisję jako minister spraw zagranicznych Bułgarii.
Moja nowa "europejska drużyna" jest gotowa do działania od zaraz – zapewniał na konferencji prasowej José Manuel Barroso. – Czekają nas cztery lata ciężkiej pracy. Chcemy pokazać, że procedury instytucjonalne przekładają się na efektywność działań politycznych.
Za najważniejsze zadanie dla nowej Komisji jej przewodniczący uznał dalszą konsekwentną walkę ze skutkami kryzysu finansowo-gospodarczego w UE. – Kryzys pokazał, jak bardzo jesteśmy od siebie zależni, jak wielka jest potrzeba koordynacji działań i jeszcze większych ambicji we wspólnych działaniach, mówił szef KE.
Zatwierdzona przez Parlament Europejski Komisja Barroso II będzie prawdopodobnie ostatnim kolegium KE, w którym reprezentowane będą wszystkie państwa członkowskie. Zgodnie z postanowieniami traktatu lizbońskiego (art. 17 TUE) liczba członków kolegium KE od 1 listopada 2014 roku ma zostać zredukowana do dwóch trzecich państw członkowskich, a komisarze będą powoływani w trybie rotacyjnym. Jakkolwiek Rada Europejska będzie mogła zmienić tę procedurę, o ile postanowi inaczej.
Profile nowych komisarzy dostępne na http://ec.europa.eu/commission_designate_2009-2014/index_pl.htm