Data publikacji: 16.03.2020

Nowa strategia przemysłowa

Europa wkracza na drogę ambitnej transformacji ekologicznej i cyfrowej w świecie, który jest coraz mniej stabilny i przewidywalny – powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen prezentując nową strategię przemysłową. Zakłada ona m.in. lepszą ochronę własności intelektualnej, dbanie o uczciwą konkurencję, przyspieszenie dekarbonizacji poprzez rozwój technologii wodorowych.


Komisja Europejska przedstawiła nową strategię, która pomoże europejskiemu przemysłowi w zrealizowaniu podwójnej transformacji i osiągnięciu neutralności klimatycznej, a także przyjęciu wiodącej roli w sektorze cyfrowym. Celem strategii jest dążenie do zwiększenia konkurencyjności Europy i jej strategicznej autonomii w czasach, gdy zmieniają się układy sił geopolitycznych, a globalna konkurencja nasila się.

W pakiecie inicjatyw przedstawiono nowe podejście do europejskiej polityki przemysłowej, mocno zakorzenione w europejskich wartościach oraz tradycji społecznej gospodarki rynkowej. Przewidziano w nim szereg działań, których celem jest wzmocnienie wszystkich podmiotów europejskiego przemysłu, w tym dużych i małych przedsiębiorstw, a także innowacyjnych przedsiębiorstw typu start-up, ośrodków badawczych, usługodawców, dostawców i partnerów społecznych. Celem ukierunkowanej strategii na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) jest ograniczenie biurokracji; ma ona ponadto ułatwić licznym europejskim MŚP prowadzenie działalności gospodarczej na jednolitym rynku i poza nim, uzyskiwanie dostępu do finansowania, a także odegranie wiodącej roli na drodze prowadzącej do cyfrowej i zielonej transformacji. W prezentowanej dziś inicjatywie przewidziano również konkretne działania mające na celu wyeliminowanie przeszkód w sprawnym funkcjonowaniu jednolitego rynku – najmocniejszego atutu Europy, który pozwala wszystkim naszym przedsiębiorstwom rozwijać się i konkurować, czy to w Europie, czy też poza nią.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, powiedziała: - Europejski przemysł jest motorem wzrostu gospodarczego i dobrobytu w Europie. Najlepsze wyniki osiąga wtedy, gdy wykorzystuje swoje najsilniejsze punkty: swoich ludzi, ich idee, talenty, różnorodność i przedsiębiorczość. Jest to ważne jak nigdy dotąd, Europa wkracza bowiem na drogę ambitnej transformacji ekologicznej i cyfrowej w świecie, który jest coraz mniej stabilny i przewidywalny. Europejski przemysł ma do dyspozycji wszystko, co jest niezbędne do przyjęcia wiodącej roli, a my zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by udzielić mu wsparcia.

Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego, powiedział: - Europa ma najsilniejszy przemysł na świecie. Nasze przedsiębiorstwa, zarówno duże jak i małe, zapewniają nam pracę, dobrobyt i strategiczną autonomię. Zarządzanie transformacją ekologiczną i cyfrową oraz unikanie uzależnienia od zewnętrznych czynników w nowym kontekście geopolitycznym wymaga radykalnej zmiany; ta zmiana musi zacząć się już teraz.

PEŁNA INFORMACJA

 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.